24 września firma Reprograf zorganizowała w Warszawie imprezę z cyklu X-Rite Innovation Days. To cykl konferencji tematycznych, których celem jest przybliżenie polskim klientom rozwiązań usprawniających codzienną pracę drukarń i zwiększających ich konkurencyjność na wymagającym poligraficznym rynku. Dodatkową zachętą do udziału była prezentacja nowości pokazanych przez firmę X-Rite na tegorocznych targach drupa. Tradycyjnie już w przypadku Dni Innowacji X-Rite spotkanie podzielono na dwie części: tematyczną i warsztatową.
Targi w Düsseldorfie przyciągają tak ogromną liczbę zwiedzających, że szansa na poświęcenie klientowi choćby kilku minut naszego czasu na stoisku praktycznie nie istnieje. Dlatego wspólnie z Reprografem postanowiliśmy zaprosić Państwa na kameralną imprezę, podczas której będziecie mieli szansę dogłębniej poznać nowe rozwiązania z dziedziny zarządzania kolorem, pomiaru i kontroli barwy, dotknąć urządzeń i porozmawiać na ich temat z kompetentnymi osobami – wytłumaczyła ideę konferencji Małgorzata Ungradova-Lososova z X-Rite. Clou programu była prezentacja najnowszego produktu tej firmy, spektrofotometru eXact.
eXact to urządzenie z nowej rodziny spektrofotometrów, zaanonsowane na majowych targach drupa i przeznaczone dla właścicieli marek, firm z obszaru premediów, dostawców farb, drukarń oraz przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem wyrobów drukowanych. Spektrofotometry eXact mają – jak zapewnia firma X-Rite – rozwiązać powszechny problem pomiaru i dopasowywania barw drukowanych na różnych materiałach i powierzchniach.
O jego zaletach, przede wszystkim niespotykanej dotychczas wśród urządzeń tego typu zdolności dokonywania pomiarów w świetle dziennym z uwzględnieniem wszystkich standardów M (także w całym M1), wyższej precyzji, transmisji danych za pośrednictwem USB oraz bezprzewodowo (Bluetooth), automatycznej kalibracji i szybkości pomiaru (w ciągu 1 sekundy) – mówiła Małgorzata Ungradova-Lososova.
Poza wykorzystaniem zaawansowanej technologii pomiarowej nowa rodzina urządzeń jest łatwa w obsłudze, przede wszystkim za sprawą intuicyjnego oprogramowania i dużego ekranu dotykowego. Urządzenie eXact można zaprogramować tak, by kluczowe elementy były ustawione w kolejności preferowanej przez osobę je obsługującą (np. operatora maszyny czy szefa produkcji), zapewniając w rezultacie stały dostęp do niezbędnych narzędzi za pomocą jednego kliknięcia. Platforma bazuje na standardach X-Rite Graphic Arts Standard (XRGA) i CxF, pozwalając na łatwą wymianę danych o barwie z innymi systemami.
Wychodząc naprzeciw zróżnicowanym oczekiwaniom oraz możliwościom budżetowym, rodzina spektrofotometrów eXact bezproblemowo współpracuje z rozbudowanymi rozwiązaniami firmy X-Rite przeznaczonymi dla firm z branży poligraficznej – takimi jak Color iQC Print, InkFormulation, NetProfiler 3.0 czy oparty na chmurze serwis kolorystyczny PantoneLIVE.
Prezentacji zalet tego ostatniego rozwiązania Małgorzata Ungradova-Lososova poświęciła część swej kolejnej prelekcji dotyczącej przemysłu opakowaniowego. Pantone Live to nowa filozofia pracy na rynku poligraficznym, zapewniająca możliwość standary-zacji za pomocą pracy w chmurze, przyspieszenia procesu przygotowania i kontroli druku – tłumaczyła. Gwarantuje on, że wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw i realizowanego projektu – od właściciela marki i projektanta na dziale produkcji skończywszy – uzyskują stały dostęp do niezawodnej i precyzyjnej informacji o barwie. Szczególnie przydatną cechą PantoneLIVE jest to, że tworzy on tzw. zależne standardy Pantone dostosowane do poszczególnych technik drukowania. Jeśli korzysta z nich zarówno zleceniodawca, jak i drukarz, wówczas nie ma możliwości, by ten pierwszy zarzucił drugiemu niedopasowanie kolorów. Bo jeśli druk odbywa się np. na
papierze powlekanym w technice flekso, to standard Pantone musi wyglądać tak, a nie inaczej.
Małgorzata Ungradova-Lososova zaprezentowała podczas X-Rite Innovation Days w Warszawie jeszcze jedną nowość, spektrofotometr i1PRO 2, który – jak przekonywała – jest obecnie najdokładniejszym, najbardziej wszechstronnym i niezawodnym urządzeniem do profilowania dostępnym na rynku. Produkt jest następcą sprawdzonego modelu i1 Pro, który stał się w ciągu ostatniej dekady standardowym wyposażeniem wielu drukarń, wzbogaconym o wiele funkcji zwiększających jego dokładność, ułatwiających obsługę i rozszerzających wachlarz zastosowań dzięki profesjonalnym narzędziom odpowiadającym najnowszym wytycznym standardu ISO.
W skład rodziny spektrofotometrów z serii i1Pro2 wchodzą: podstawowy pakiet i1 Basic Pro 2, który służy do profilowania monitorów i projektorów, pomiaru jakości obrazu wyświetlanego przez monitor i wydruków, jak również kolorów spotowych; i1 Photo Pro 2 stworzony z myślą o zawodowych fotografach, którym ma pomóc w kalibracji i profilowaniu aparatów fotograficznych, monitorów, projektorów i drukarek RGB; oraz najbardziej zaawansowana wersja i2 Publish Pro 2, znajdująca zastosowanie w profesjonalnych środowiskach prepressu, fotografii, grafiki czy drukarniach cyfrowych. Jej zadaniem jest zachowanie zgodności kolorystycznej w systemach CMS, w których obraz z aparatów czy kamer jest przesyłany do drukarek RGB i CMYK czy maszyn drukujących. Zastosowana w tym ostatnim urządzeniu nowa funkcja M1 pozwala profesjonalistom w pełni polegać na zgodności pomiarów z wizualną oceną w standardowych warunkach oświetlenia dla zastosowań o krytycznym znaczeniu odwzorowania.
Spektrofotometry z tej serii obsługiwane są przez nowy zestaw profesjonalnych rozwiązań do zarządzania barwą i1 Profiler, w skład którego – oprócz wymienionych urządzeń – wchodzą oprogramowanie i wzorniki kolorystyczne dostosowane do potrzeb firm działających na rynkach fotograficznym, prepressu i poligraficzno-wydawniczym. Prócz trzech pakietów ze spektrofotometrami (i1BasicPro, i1PhotoPro, i1PublishPro) w portfolio znajduje się również wersja i1Publish (oprogramowanie i pakiet wzorników). We wszystkich czterech wariantach zastosowano nową technologię i1Profiler, pozwalającą na korzystanie z nich przez osoby o różnym poziomie zaawansowania. Wszystkie oferują możliwość kontroli niezbędnej do stworzenia najwyższej jakości profili barwnych; rozwiązania i1 Profiler wyposażono także w nowe oprogramowanie aktualizacji bazy barw Pantone Color Manager. Użytkownicy będą też mogli skorzystać z ColorChecker Proof – pakietu składającego się z nowego wzornika ColorChecker, pozwalającego na bezpośrednią analizę wzrokową i porównanie z wydrukowaną odbitką oraz wyposażonego w system kalibracji aparatów ColorChecker.
Dopełnieniem interesującej części wykładowej były prelekcje: „Profile i ich praktyczne wykorzystanie, kalibracja – szybko, łatwo i przyjemnie z właściwymi urządzeniami” Małgorzaty Szczotki z firmy partnerskiej Control Management Consulting zajmującej się kompleksową standaryzacją druku na wszystkich etapach produkcji poligraficznej, a także „Szybki pomiar barwy i gęstości w druku przy wykorzystaniu automatycznych urządzeń skanujących typu IntelliTrax i EasyTrax” Andrzeja Sochonia, kierownika ds. produktu z firmy Reprograf. Małgorzata Szczotka skupiła swoje wystąpienie na kwestii znaczenia kalibracji i profilowania przez pryzmat standaryzacji druku w drukarni w oparciu o wytyczne ISO 12647. Przedstawiła znaczenie profili barwnych ICC urządzeń wejścia, wyświetlania i wyjścia jako zwieńczenie procesu standaryzacji druku niezbędne do poprawnego funkcjonowania workflow zarządzania barwą.
Zaprezentowała również narzędzia i oprogramowanie X-Rite ułatwiające proces kalibracji i standaryzacji urządzeń i procesów w drukarni. Andrzej Sochoń zwrócił uwagę na fakt, że nowoczesna drukarnia musi mieć zapewnione warunki szybkiego i efektywnego uzyskiwania pełnej gotowości nakładowej, intuicyjny i możliwie zautomatyzowany, skuteczny system detekcji oraz interpretacji błędów. Zapewniają to systemy X-Rite pracujące jako moduły samodzielne, takie jak IntelliTrax oraz EasyTrax (systemy intuicyjne sugerujące operatorowi np. konieczność dokonania korekcji w strefach farbowych) lub w pętli sprzężenia zwrotnego (systemy automatyczne Printflow DC). Rezultatem jest perfekcyjne odtworzenie barwy (zadowolony klient) oraz szybki zwrot z kosztów inwestycyjnych dzięki oszczędności czasu, makulatury i farby, przedłużona żywotność maszyny.
Po zakończeniu części wykładowej uczestnicy konferencji mogli bliżej przyjrzeć się urządzeniom (m.in. spektrofotometrowi eXact) i w rozmowach ze specjalistami firm X-Rite oraz Reprograf otrzymać odpowiedzi na dręczące ich pytania dotyczące pomiarów barw w drukarni.