Bezpieczeństwo opakowań wartością nadrzędną
23 Jul 2020 10:55

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jeszcze do niedawna bezpieczeństwo opakowań, również tych do kontaktu z żywnością, opierało się głównie na spełnieniu szeregu wymagań zapisanych w formie rozporządzeń oraz dyrektyw. Pomimo że technologie związane z bioaktywnością są znane już od kilkunastu lat, były traktowane bardziej jako projekty naukowe lub ciekawostki. Obecnie znajdują coraz większe zastosowanie w różnych wyrobach konsumenckich, począwszy od tekstyliów i kosmetyków aż do urządzeń gospodarstwa domowego, a finalnie również w przemyśle poligraficznym. 

Czas związany z pandemią wirusa SARS-CoV-2 pokazał nam ostatecznie, że właściwości gotowych opakowań są sprawą nadrzędną, która dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo potencjalnego konsumenta. Opakowania spożywcze z warstwami bioaktywnymi mogą chronić przed rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych, jak również przed przenoszeniem zakażeń poprzez kontakt konsumentów z takim opakowaniem. Zapewnienie dobrych właściwości bioaktywności bez wpływu na inne funkcje powłoki opakowania wymaga spełnienia wielu kryteriów i odpowiedniego wyboru nie tylko rodzaju, ale i formy środka bioaktywnego. 

Obecnie w branży poligraficznej najważniejszym wymaganiem warstwy ochronnej jest bez wątpienia wykazywanie wystarczającej bioaktywności i jej stałości w czasie, co oczywiście powinno być potwierdzone odpowiednimi wynikami z niezależnych jednostek badawczych. Należy również zaznaczyć, że zmienne warunki (temperatura, wilgotność, promieniowanie UV światła dziennego) nie powinny wpływać na skuteczność działania powłoki. W konsekwencji takie produkty powinny wykazywać nietoksyczność dla ludzi, zwierząt oraz naturalnego środowiska. Zastosowanie warstw bioaktywnych w wyrobach poligraficznych powinno również zapewnić odporność na ścieranie, porównywalne z typowymi warstwami zabezpieczającymi stosowanymi w przemyśle poligraficznym, a także odpowiednią transparentność i głębię kolorów.

Firma Print Coatings Polska Sp. z o.o. stworzyła serię lakierów dyspersyjnych zawierających w swoim składzie specjalnie wprowadzone dodatki zapewniające właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe – ANTIVIR. Lakiery te są przeznaczone dla branży poligraficznej, a ich działanie przeciwbakteryjne jest udowodnione i potwierdzone w niezależnym laboratorium mikrobiologicznym w W. Brytanii.

Warstwa zaaplikowanego lakieru skutecznie i w sposób ciągły redukuje rozwój bakterii oraz drobnoustrojów. To, co odróżnia lakiery Print-Coat ANTIVIR od lakierów konkurencji, to przede wszystkim wyniki oparte na analizie powierzchni porowatych materiałów takich jak papier czy karton, stosowanych najczęściej w przemyśle poligraficznym. Badania zadrukowanych podłoży zgodne z ISO 20743: 2013 (norma dotycząca przeciwbakteryjnych właściwości materiałów porowatych) zostały przeprowadzone na dwóch typach bakterii: 

– pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), która należy do grupy bakterii gram-ujemnych, oraz 

– gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), który należy do grupy bakterii gram-dodatnich (fot. 1).

Badania w niezależnym laboratorium mikrobiologicznym potwierdziły skuteczność antybakteryjną na poziomie 99,97 proc. w przypadku pałeczki okrężnicy oraz 99,95 proc. w przypadku gronkowca złocistego. Przykładowe zdjęcie badania prezentuje fot. 2.

 Proces ochronny rozpoczyna się od momentu aplikacji lakieru na podłoże drukowe i po 24 godzinach osiąga niemal szczytową efektywność. Dodatkowo lakiery są poddawane obecnie badaniom przeciwwirusowym, które potwierdzą ich działanie na najczęściej stosowanych materiałach drukowych.

Głównym celem lakieru ANTIVIR jest zapobieganie przenoszeniu się bakterii i wirusów z zadrukowanych podłoży oraz podniesienie bezpieczeństwa ich użytkowania. Lakiery z serii ANTIVIR doskonale sprawdzą się na opakowaniach farmaceutycznych i spożywczych, ulotkach, grach planszowych, książkach i książeczkach dla dzieci oraz wszelkich innych materiałach poligraficznych dostępnych w komercyjnym, a przede wszystkim wielokrotnym użyciu. Seria ANTIVIR spełnia najbardziej restrykcyjne wymagania odnoszące się do opakowań spożywczych, m.in. Art. 3 Rozporządzenia 1935/2004.

Zastosowanie takich powłok na drukowanych opakowaniach nie będzie miało większego wpływu na finalne koszty produkcji, natomiast z całą pewnością zapewni ochronę mikrobiologiczną każdemu klientowi.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Print Coatings Polska