Pękanie włókien papieru, pojawiające się po bigowaniu arkuszy i późniejszym ich złożeniu, to częsty problem spotykany w introligatorni, który w znaczący sposób wpływa na końcowy wygląd książki, broszury czy zeszytu.
Standardowe narzędzia do bigowania, w które najczęściej wyposażone są falcerki i oklejarki, zapewniają wykonanie bigów odpowiedniej jakości, często jednak po złamaniu materiału okazuje się, że włókna pękają, w znaczny sposób obniżając jakość wykonanych prac.
Dlaczego tak się dzieje...
Standardowe tuleje bigujące są wykonane ze stali, co powoduje, że podłoże poddane bigowaniu jest traktowane zbyt „agresywnie” i w rezultacie następuje uszkodzenie materiału.
Firma Tech-ni-Fold opracowała narzędzia składające się z tulei stalowych i osadzonych na nich pierścieni bigujących, wykonanych ze specjalnej mieszanki kauczuku. To pierścienie bigują materiał bez jego uszkadzania, delikatnie rozciągając włókna nawet w najtrudniejszych podłożach.
Uzyskanie idealnej bigi zależy od wielu czynników: rodzaju podłoża, jego grubości, kierunku włókien, zastosowanej technologii drukowania, uszlachetnienia, jakości podłoża itp.
Mając do dyspozycji jedno tradycyjne narzędzie zainstalowane na maszynie trudno oczekiwać, że w pełni sprosta ono zadaniu.
Narzędzie Tech-ni-Fold pozwala precyzyjnie dobrać parametry bigowania. Składa się ono z dwóch tulei oraz pierścieni bigujących. Pierścienie bigujące występują w trzech kolorach (rys. 2), wykonane są z różnych mieszanek kauczuku, każdy z pierścieni jest dedykowany pracy w innym zakresie gramatur.
Instalacja narzędzia jest bardzo prosta i szybka: tuleje nasuwane są na wałki posiadanej falcerki lub oklejarki. Użytkownik ma możliwość regulacji ustawień parametrów bigowania w zakresie gramatur od 85 do 350 g/m2. Służą do tego wspomniane wymienne pierścienie bigujące oraz kanały (szczeliny) o różnej szerokości. Gdy wybrany zostanie pierścień bigujący stosownie do gramatury obsługiwanych mediów, jest on łączony z odpowiednim wklęsłym kanałem kodowanym kropką (rys. 2).
Wymień swoje narzędzie
Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne narzędzie bigujące Tech-ni-Fold – zestaw Tri-Creaser Fast Fit – występuje w wielu wersjach dostosowanych do konkretnych modeli falcerek, m.in. takich producentów, jak: Heidelberg/Stahl, MBO, Horizon, Herzog & Heymann, GUK, MB, Shoei, Rollem, Rosback, Agor, Morgana & Baumfolder. Narzędzia występują również w wersjach dedykowanych większości oklejarek dostępnych na rynku, m.in.: Wohlenberg, Harris UB Binder, Goss, Horizon, Kolbus, Müller Martini.
Technologia Tech-ni-Fold bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wydruków offsetowych, ale też trudnych w obróbce wydruków cyfrowych opartych na tonerze. Narzędzie świetnie radzi sobie z bigowaniem zarówno w poprzek, jak i wzdłuż włókien papieru i nie ogranicza w żaden sposób prędkości działania urządzenia, na którym zostało zainstalowane.
A co z perforacją…
Standardowe pierścienie perforujące nie są na ogół zbyt trwałe (stąd wyłamane, brakujące zęby). Najczęściej mają 12-17 tpi (zębów na cal) i sprawdzają się raczej przy dużych gramaturach podłoża. Liczba zębów powinna być tym wyższa, im niższa jest gramatura podłoża, z którym pracujemy. Pierścienie perforujące Tech-ni-fold mogą mieć nawet do 72 tpi, co na niskich gramaturach podłoża pozwala uzyskać efekt mikroperforacji bardzo wysokiej jakości. W standardowych rozwiązaniach do perforacji tuleja współpracująca z pierścieniem perforującym (rys. 3) jest wykonana ze stali. Podczas pracy styka się z powierzchnią noża perforującego, co oczywiście ma negatywny wpływ na trwałość narzędzia (tarcie metalu o metal), ale przede wszystkim na jakość perforacji (podłoże w miejscu perforacji nie jest idealnie płaskie, pojawiają się też pył, drobiny papieru).
Narzędzie Tech-ni-Fold jest wyposażone w wymienne tuleje ze specjalnie dobranego tworzywa, które w połączeniu z nożem perforującym zapewniają precyzyjną perforację i eliminują ww. wady. Produkowane perforowane arkusze z łatwością przechodzą później przez kopiarki, cyfrowe drukarki lub sprzęt introligatorski. Ostrza perforujące Tech-ni-Fold są trwalsze nawet pięciokrotnie w stosunku do standardowych, zawierają 17, 25 oraz 52 zęby na cal (tpi), obsługują szeroką gamę typów i gramatur papieru, a dla niektórych urządzeń dostępne są także ostrza zawierające 10, 12, 40 oraz 72 zęby na cal.
Zestawy narzędzi perforujących Tech-ni-Fold pasują m.in. do następujących typów urządzeń falcujących i nacinających: Heidelberg/Stahl, MBO, Horizon, GUK, Herzog & Heymann, Baumfolder, MB, Rollem and Rosback.
Tomasz Gajkowski, Graftena