Całkowicie cyfrowe wykańczanie etykiet
24 Jun 2020 12:45

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Druk cyfrowy znacząco rozwinął się na rynku etykiet. Obecnie wiele drukarń etykiet posiada własne cyfrowe maszyny drukarskie, jednak większość z nich nadal wykonuje wykańczanie z wykorzystaniem systemu analogowego. Wykańczanie analogowe ma pewne zalety pod względem szybkości procesu produkcji i ilości produkowanych etykiet w porównaniu z wykańczaniem całkowicie cyfrowym, ale ogólnie rzecz biorąc, cyfrowe wykańczanie oferuje znaczną oszczędność czasu w zakresie przepływu pracy w porównaniu z analogowym, co lepiej odpowiada potrzebom dzisiejszych szybkich dostaw charakteryzujących się krótkimi seriami i koniecznością sprostania zmiennym wymaganiom rynku.

Istotne jest, aby drukarnie etykiet uwzględniły wszystkie możliwe sposoby ograniczenia liczby etapów w ich pracy, skrócenia czasu konfiguracji i zmniejszenia ilości odpadów, na co pozwala cyfrowy proces produkcji etykiet. 

Usprawniony przepływ pracy bez sztancowania

System całkowitego cyfrowego wykańczania wykorzystuje technologię laserową, aby zapewnić najbardziej produktywne rozwiązanie w zakresie cyfrowej produkcji etykiet. Dla porównania: zespół wykańczania analogowego zainstalowany w linii produkcyjnej, który można podłączyć do maszyny cyfrowej, nadal wymaga wykonania sztancowania przed ukończeniem zadania. Całko-

wicie cyfrowa produkcja etykiet zapewnia lepszy przepływ pracy, od plików PDF bezpośrednio do wydrukowanych, pociętych, policzonych rolek lub arkuszy etykiet, które są gotowe do wysyłki. W całkowicie cyfrowym przepływie pracy dział przygotowania do druku tworzy plik do druku i plik do wycięcia w jednym pliku PDF. Urządzenie do wykańczania SEI Laser Labelmaster może odczytać kod QR lub kod kreskowy,natychmiast wczytać plik PDF i przetworzyć instrukcje cięcia w tle. 

Zalety całkowicie cyfrowego wykańczania etykiet:

– Znaczne skrócenie czasu od projektu do wykańczania, ponieważ montaż i regulacja sztancy nie są konieczne. Całkowicie cyfrowe wykańczanie wykonuje się w „locie” bez użycia sztancy. 

– Zmniejszona ilość odpadów, szybka konfiguracja i możliwości ustawienia parametrów zadania przez dział przygotowania do druku oraz zapamiętania ich dla każdej pracy i podłoża.

– Ograniczenie liczby etapów w procesie produkcyjnym.

– Eliminacja kosztów i opóźnień czasowych związanych z zamawianiem sztanc.

– Możliwość wykonania etykiet w dniu zamówienia. 

– Drukarnie mogą wyróżnić swoje prace dzięki możliwościom skomplikowanego cięcia lub znakowania.

Proces produkcji oparty na całkowicie cyfrowym wykańczaniu jest tak szybki, że wiele zadań może być ukończonych w czasie, w którym analogowy system zostanie dopiero ustawiony do danego zadania. Oznacza to większą wydajność w ramach zmiany produkcyjnej, a także mniejszą liczbę roboczogodzin potrzebnych do wykonania zlecenia. Na dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się rynku etykiet typu last-minute klienci oczekują szybkiej realizacji wysyłek o coraz mniejszych rozmiarach, zróżnicowania i unikalnych możliwości, które przyciągną ich uwagę. Całkowicie cyfrowe wykańczanie pozwala drukarniom etykiet dotrzymać tej obietnicy – i to przy większej zyskowności.

Wyróżnienie produktów

Właściciele marek stale poszukują sposobów, aby ich produkty wyróżniały się na przepełnionych półkach sklepowych. Druk cyfrowy dostarczył możliwości, które pokochali właściciele marek. Całkowicie cyfrowe wykańczanie etykiet może również zapewnić wyjątkowe możliwości takie jak:

– Skomplikowane wzory cięcia, niemożliwe do wykonania w przypadku systemów analogowych

– Znakowanie (grawerowanie) tylko warstwy wierzchniej etykiety

– Mikroperforacja i zmienna perforacja, która może być regulowana w zależności od potrzeb

– Znakowanie ochronne

– Stała jakość cięcia dzięki zapamiętywaniu parametrów pracy

– Zmienna numeracja lub zmienne znakowanie

– Niestandardowe cięcie lub znakowanie

– Możliwość wycięcia jednej etykiety lub jednego miliona etykiet

Czy systemy do całkowitego cyfrowego wykańczania zastąpią systemy analogowe?

Tak jak maszyny fleksograficzne i cyfrowe mogą się wzajemnie uzupełniać, tak samo całkowicie cyfrowe wykańczanie etykiet uzupełnia proces analogowy. Chociaż SEI Laser's Labelmaster z poczwórnym laserem może osiągnąć prędkość do 100 m/min – zbliżając się tym samym do możliwości systemu analogowego – dla dłuższych nakładów wykańczanie analogowe nadal przoduje w tym zakresie. Całkowicie cyfrowe wykańczanie etykiet pozwala na zwiększenie wydajności drukarń, skracając czas przezbrajania i ograniczając ilość odpadów, dzięki czemu mogą one zarabiać więcej nawet na najmniejszych nakładach etykiet. Ale tak jak druk cyfrowy staje się coraz szybszy, tak samo cyfrowe wykańczanie etykiet będzie jeszcze szybsze. 

Inwestować czy nie?

Wielu producentów etykiet prawdopodobnie uważa, że posiadają już analogowe systemy wykańczania, które spełniają ich potrzeby. Koszty sztanc magnetycznych są rozsądne, a źródeł jest mnóstwo. Jeśli jednak chcesz być na bieżąco z trendami na rynku, aby utrzymać przewagę konkurencyjną, całkowicie cyfrowe wykańczanie to rozwiązanie dla Ciebie. Elastyczność i unikalne możliwości cyfrowego wykańczania mogą być wystarczającym powodem do dokonania inwestycji.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Integrators

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>