Całkowity koszt wytworzenia kluczem do sukcesu 
22 Apr 2021 10:50

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W miarę przekształcania rynku grafiki ekspozycyjnej w efekcie szybko postępującej ewolucji dynamiki politycznej, ekonomicznej, zdrowotnej i społeczno-gospodarczej na całym świecie dostawcy usług druku i producenci nie siedzą z założonymi rękami. Drukarnie poszukują nowych sposobów na dalszy rozwój firmy pomimo panującej pandemii, natomiast producenci opracowują nowe rozwiązania, które mają im to umożliwić.

Jednym z kluczowych czynników rozwoju grafiki ekspozycyjnej jest zachodząca właśnie całościowa transformacja z pracy analogowej na cyfrową; blisko dwie trzecie produkcji już wykorzystuje technologię cyfrową. Jednym z istotnych czynników przyczyniających się do tej migracji jest świadomość, że wraz z technologiami cyfrowymi i w połączeniu z popytem rynkowym na mniejsze wielkości partii i większą różnorodność całkowity koszt posiadania systemów cyfrowych uległ znacznemu obniżeniu w miarę postępu technologicznego, a ceny i wydajność sprzętu i atramentów dostosowały się do tych tendencji. 

Opłacalnie od 1 sztuki

Cyfrowa produkcja grafiki ekspozycyjnej sprawiła, że dostawcy usług druku mogą rentownie realizować mniejsze cykle pracy, a nawet produkować na sztuki. Mimo że produkcja analogowa również dokonała postępu technologicznego, umożliwiając realizację krótszych cykli pracy, dostawcy grafiki ekspozycyjnej i ich klienci muszą brać pod uwagę całkowity okres eksploatacji wytwarzanych produktów. 

Jednym ze sposobów odpowiadania na wymagania klientów przez producentów takich jak EFI™ jest uważne kontrolowanie całkowitego kosztu wytworzenia, a także dalsze wprowadzanie nowych i innowacyjnych rozwiązań na rynek. Urządzenia cyfrowe pozwalają operatorom na opłacalną realizację krótszych cykli pracy oraz treści w różnych wersjach, czego coraz częściej wymagają różne marki.

Według danych zebranych przez firmę I.T. Strategies globalny rynek grafiki ekspozycyjnej produkuje 6,4 mld m² produktów każdego roku. Z tego 61 proc. to już produkty druku cyfrowego, lecz pozostałe 39 proc. bieżącej produkcji wciąż wykorzystuje sitodruk lub inne technologie analogowe. Jest to mniej więcej równe 2,5 mld m² produkcji, którą czeka konwersja na druk cyfrowy. Kluczowym czynnikiem umożliwiającym taką konwersję jest akceptowalny całkowity koszt wytworzenia. 

Konkurencyjny koszt posiadania

Pamiętając o tych aspektach, warto zwrócić uwagę na kilka nowinek technologicznych w dziedzinie druku cyfrowego oraz grafiki ekspozycyjnej, które powstały w odpowiedzi na wymagania klientów i zmiany rynkowe i które niewątpliwie przyspieszą tę transformację przez zapewnienie konkurencyjnego całkowitego kosztu posiadania:

– Mniejsze rozmiary kropli atramentu, dzięki czemu osiągalna staje się jakość prawie offsetowa przy rozmiarze kropli 5 pl. To nie tylko poprawia jakość, lecz także zmniejsza ilość tuszu wymaganego do wyprodukowania obrazu wysokiej jakości.

– Nowe systemy podciśnieniowe, które utrzymują podłoże na miejscu. Większe podciśnienie oznacza, że podłoże będzie mocniej utrzymywane w miejscu podczas drukowania bez konieczności stosowania prowadnic krawędzi. 

– Możliwości systemu „z palety na paletę” w zakresie obsługi szerokiego zakresu materiałów z bardzo krótkim okresem przygotowania.

– Do trzech ścieżek druku, co umożliwia kończenie drukowania większej liczby arkuszy/h – z takim samym obrazem lub innymi.

– Opcja wykorzystania jednej, bardzo dużej rolki nośnika lub dwóch rolek jednocześnie o masie całkowitej przekraczającej 1000 kg, aby nie przerywać pracy maszyny. 

– Udoskonalone technologie cyrkulacji atramentu, które znacznie zmniejszają jego straty i zapewniają większą wydajność jego wykorzystania – od 30 do nawet 50 proc. więcej niż przy zastosowaniu starszych technologii. 

– Opcje automatyzacji, w tym zautomatyzowane przenoszenie materiału z palety na paletę, dzięki czemu możliwa jest produkcja ponad +375 arkuszy na godzinę przy minimalnym obciążeniu manualnym.

To wszystko to udoskonalenia urządzeń dostępne dzięki nowym, cyfrowym rozwiązaniom do druku, lecz producenci i dostawcy rozumieją również, że zapewnienie najniższego możliwego całkowitego kosztu posiadania – oraz optymalnej wydajności produkcji i rentowności – wymaga zbadania całości procesu produkcyjnego od pierwszego pliku do gotowego produktu pod kątem opóźnień w realizacji projektów oraz identyfikacji innych obszarów, w których możliwa jest potencjalna poprawa. 

Na przykład w świecie analogowym etap przygotowania może ulec wydłużeniu ze względu na konieczność przygotowania sitodruku i upewnienia się, że kolory są właściwe. W druku cyfrowym te czynności można wykonać na cyfrowym serwerze wydruku, zanim jeszcze pierwsza kropla atramentu zetknie się z podłożem. Przykładowo dzięki EFI Fiery® DFE, zintegrowanemu oprogramowaniu do zarządzania kolorami, dostawcy usług druku cyfrowego zyskują pewność użycia właściwego koloru za każdym razem. 

Nowa generacja druku cyfrowego

W analogowym procesie roboczym działania często są prowadzone w trybie przedziałowym, co oznacza, że praca wymaga ręcznego przeniesienia z jednego miejsca na inne w celu wykonania kolejnych działań. Dzięki urządzeniom do druku EFI typu „z roli na rolę” możliwe jest wdrożenie wbudowanych funkcji wykańczania, które obejmują przycinanie i rozcinanie po osiach X/Y, etykietowanie, grupowanie jednostek według kolejności, rolowanie i klejenie, a także przygotowanie do wysyłki. Automatyczna obsługa trybu blockout oraz drukowanie na foliach podświetlanych również zwiększają ogólną wydajność pracy i skracają czas do wprowadzenia produktu na rynek.

Urządzenia do druku EFI zapewniają pełną integrację z oprogramowaniem EFI, takim jak StoreFront do przesyłania zadań, oraz systemami MIS/ERP do zarządzania działalnością i produkcją. Dodatkowo EFI IQ, pakiet bezpłatnych i płatnych aplikacji w środowisku chmury, zapewnia dane w czasie rzeczywistym na temat operacji druku, które umożliwiają szybsze podejmowanie lepszych decyzji w oparciu o fakty. 

Wszystko to zwiastuje nadejście nowej generacji druku cyfrowego, która zakłada wyjście naprzeciw krystalizującym się dopiero wymaganiom rynkowym i klientów oraz jest gotowa do przejścia z większymi nakładami z druku analogowego na cyfrowy przy najniższym całkowitym koszcie posiadania rozwiązań cyfrowych na rynku oraz z korzyściami wynikającymi z krótszych cykli pracy, mniejszych strat i kosztów pracy, a także bardziej zrównoważonego śladu produkcyjnego.  AN