W artykule tym poruszono wszystkie aspekty, jakie należy wziąć pod uwagę przed inwestycją w system CtP. Przejrzyj je i przeanalizuj, a będziesz miał pewność, że twoja decyzja odnośnie do nowej inwestycji jest prawidłowa.
Szybkość i wydajność systemu
Zacznijmy od podstawowego pytania: ile potrzebujesz płyt na godzinę? a następnie przejdziemy do bardziej precyzyjnych, odnośnie do wymaganej wydajności:
Jak szybko chcę wykonać tak zwaną nagłą płytę?
Jakie są ogólne straty czasu pracy maszyny spowodowane koniecznością wykonania nowej płyty? Jest to czynnik często brany pod uwagę.
W jakich przypadkach muszę obecnie powtórnie naświetlać płytę i jak inwestycja w CtP ma mi pomóc uniknąć tego w przyszłości?
Czy muszę kupić więcej niż jeden system, aby móc wykonywać płyty do wszystkich moich maszyn drukujących? Jakie cechy musi mieć system CtP, aby zminimalizować ryzyko posiadania jednego systemu przy kilku maszynach?
Jeśli mam więcej niż jedno urządzenie, czy mogę produkować płyty do jednej pracy na kilku różnych urządzeniach przy zachowaniu wysokiej jakości na maszynie drukującej?
Czy szybkość produkcji płyt w systemie CtP jest rzeczywista, czy tylko teoretyczna?
Tolerancja, zgodność i łatwość stosowania systemu
Uniknij kosztownego błędu analizując wszystkie istotne elementy, które mogą mieć ogromne znaczenie w momencie rozpoczęcia produkcji:
Czy system CtP ma wystarczającą tolerancję, aby obniżyć moje ogólne koszty wykonywania płyt?
Czy w każdej pracy mogę uzyskiwać nasycone kolory (tak jak przy stosowaniu tradycyjnych płyt), czy może system sprawia, że wykonywane druki są „przygaszone”?
Czy system CtP ma wystarczającą jakość, zgodność i cechy technologiczne, które pozwolą mi uniknąć problemów powstających w pressroomie przy produkcji płyt? Jest to bardzo obszerne zagadnienie. Przyjrzyj się takim elementom jak temperatura dopełniająca, dynamiczny autofocus wzdłuż płyty, pasowanie maszyna-maszyna. Zbadaj, na ile system jest odporny na wszelkie wahania, nim okaże się to podczas pracy.
Jak i na ile system pozwoli mi skrócić czas przygotowania maszyny?
Wybór płyty oraz kwestia kosztów
Koszty technologii wykonywania płyt, którą wybrałeś, mają ogromne znaczenie, zwłaszcza w stale zmieniającej się technologii CtP.
Czy mogę dostać wysokiej jakości płyty od znanych i sprawdzonych dostawców?
Jakie są rzeczywiste ceny tych płyt? Zdobądź pisemną wycenę i poznaj długoterminowe warunki cenowe oraz dostępność (jest to szczególnie ważne w przypadku płyt konwencjonalnych, których rynek słabnie).
Czy podane ceny obejmują wszystkie rozmiary i rodzaje płyt? Niektóre płyty są szybsze w wykonaniu, lepsze czy posiadają dodatkowe właściwości, dlatego też są droższe (przyjrzyj się np. płytom negatywowym i pozytywowym albo procesowym i bezprocesowym).
Czy każdy dostawca posiada płyty we wszystkich rozmiarach? Zwróć szczególną uwagę na płyty 0,15 mm, 0,4 mm i grubsze, nietypowe rozmiary oraz płyty większe niż na 32 strony.
Wsparcie
Jego jakość łatwo będzie można ocenić śledząc sprzedaż, dlatego też przyjrzyj mu się dokładnie i oceń je pod kątem potrzeb swoich i klientów.
Jaki jest poziom wsparcia ze strony dostawców urządzeń?
Co będzie obejmowała gwarancja?
Jakie jest wsparcie ze strony dostawców płyt?
Czy mogę liczyć na wsparcie mojego dostawcy płyt, jeśli wybiorę tę technologię? Co się stanie, jeśli zmieni asortyment lub zaprzestanie sprzedaży tych płyt w przyszłości?
Czy moi dostawcy mają lokalnych przedstawicieli, którzy pomogliby mi zastosować ich płyty w moim systemie CtP i dalej w druku?
Czy płyty te są przeznaczone dla mojego systemu CtP lub zostały na nim przetestowane, dzięki czemu będę mógł uniknąć problemów operacyjnych?
Czy będę miał zdalny serwis do mojego systemu CtP? Weź pod uwagę, że ponad 90% problemów systemowych i 60% problemów sprzętowych można rozwiązać za pomocą zdalnej pomocy serwisowej.
Jeśli będę miał różnych dostawców programów, urządzeń i materiałów, czy zdołam rozwiązać ewentualne problemy związane z tymi różnicami?
Dodatkowe możliwości w przyszłości
Aby uniknąć inwestycji w technologię nierozwojową, zadaj sobie podstawowe pytanie: Czy ta technologia ma przyszłość?
Czy producenci płyt prowadzą prace badawczo-rozwojowe w celu ulepszenia tego systemu, np. aby wyeliminować chemikalia?
Czy mogę polepszyć jakość moich wydruków, lepiej zaspokoić potrzeby klientów i dotrzeć do szerszego ich grona przez zastosowanie np. rastrów stochastycznych?
Czy mogę być pewien, że płyty wybrane przeze mnie będą dostępne w przyszłości i że będą opłacalne?
Kiedy nastąpi kolejny przełom, czy mój system CtP będzie na to przygotowany?
Początkowy koszt inwestycji
Niektórzy rozpoczynają inwestycje od kalkulacji kosztów, jednak dokładna analiza inwestycji z pomocą powyższych punktów pomoże oszacować prawdziwe koszty systemu.
Czy początkowe koszty inwestycji są racjonalne?
Czy są jakieś ukryte koszty, jak dodatkowa powierzchnia na urządzenie czy nowi pracownicy?
Czy technologia jest sprawdzona i godna zaufania? Jeśli jest to nowa technologia, czy jestem wystarczająco pewien, że chcę ją stosować?
Czy podejmuję ryzyko technologiczne? Kto jest liderem na rynku, dlaczego i jaką technologię stosuje?
Odpowiedz sobie na zadane pytania, dokładnie przemyśl inwestycję i bądź pewien, że dokonujesz dobrego wyboru.
Autor pełni funkcję dyrektora Regional Prepress Solutions w firmie Kodak GCG
Tłumaczenie: DS