Indeks SCR to wskaźnik stworzony przez Stołeczne Centrum Recyclingu w oparciu o wiedzę na temat sektora poligraficznego w Polsce popartą szeroką wiedzą z rynku papierniczego na świecie, oddający realną i bieżącą wartość makulatury wytwarzanej przez drukarnie w Polsce.
Na załączonym wykresie obrazującym wahania cen makulatury w okresie od stycznia 2022 do listopada 2023 widoczna jest wartość Indeks 3 SCR – mix drukarski. Bierze on pod uwagę strumień makulatury najczęściej występujący w drukarniach dziełowych w Polsce. Skalkulowany jest w oparciu o grupy jakościowe (makulatura biała, ścinka, makulatura zadrukowana, karton) składające się w określonych proporcjach na wartość Indeksu.
Jak widać na wykresie, po lekkim spadku w styczniu i lutym 2022 ceny makulatury w ub.r. zaczęły rosnąć, osiągając najwyższe wartości w lipcu i sierpniu. Od września 2022 rozpoczął się przybierający na sile trend spadkowy, z apogeum w listopadzie ub.r. Utrzymał się aż do końca sierpnia br. Widoczna była kontynuacja spadków cen makulatur poligraficznych zarówno na rynku polskim, jak i europejskim. Spowodowane to było w znacznej mierze dużym spadkiem produkcji papieru, a co za tym idzie mniejszym zapotrzebowaniem papierni na surowiec do jego produkcji. Wystąpiła większa podaż makulatur na rynku w stosunku do popytu.
Bardzo niepokojącym zjawiskiem było też sprowadzanie coraz większych ilości makulatury z Ukrainy po bardzo zaniżonych cenach.
Oczywiście nie mniej znaczącymi czynnikami determinującymi rynek makulatury są spadek produkcji przemysłowej i zmniejszona konsumpcja. Dla przykładu: spadek sprzedaży detalicznej na rynku gazet i książek wyniósł około 19 proc. Jak widzimy na wykresie, od początku tego roku do końca sierpnia średnia cena sprzedaży tego rodzaju makulatury spadła o około 500 zł/tonę. Kolejnym czynnikiem wpływającym w coraz większym stopniu na ceny makulatury oferowane na rynku są koszty związane z przygotowaniem makulatury do sprzedaży. Papiernie w ostatnim okresie zwiększyły swoje wymagania w kwestii jakości kupowanej makulatury i bardzo restrykcyjnie podchodzą do ich egzekwowania.
Opracowano na podstawie materiałów firmy SCR