Certyfikacja drukarń w systemie FSC część I
6 Dec 2016 14:46
Co takiego jest w certyfikacji FSC, że dobrowolnie poddają się jej najwięksi producenci papieru jak International Paper czy Mondi, hity jak "Harry Potter" są drukowane na papierze z certyfikatem, a Warner Music Group Corp. ogłasza, że wszystkie opakowania CD i DVD będą wykonywane z papieru FSC?
Dlaczego firmy poddają się certyfikacji FSC?
Z roku na rok popyt na certyfikowane wyroby rośnie. Logo FSC staje się coraz bardziej rozpoznawalne na rynku, coraz więcej firm wykorzystuje je do oznaczania swoich produktów, jak również do promocji produktów i firmy. Jest także wiele innych korzyści z certyfikacji niż tylko zaspokojenie popytu na wyroby certyfikowane. Certyfikacja jest dowodem, że firma dba o aspekty środowiskowe i społeczne w lasach, a przez to kreuje lepszy swój wizerunek. Certyfikacja może również pomagać firmie utrzymywać i rozszerzać kontakty handlowe na rynku światowym, gdzie odpowiedzialność środowiskowa i społeczna odgrywają coraz większą rolę.
Obecnie ponad 5500 firm na całym świecie, w tym 378 firm w Polsce, posiada certyfikat FSC. Jak dotychczas w branży drukarskiej certyfikacji poddało się 845 firm, począwszy od papierni, poprzez pośredników, producentów materiałów higienicznych, producentów tapet, drukarzy, wydawców, aż po agencje marketingowe.
Co to jest certyfikacja FSC?
Certyfikacja Kontroli Pochodzenia Produktu FSC zapewnia, że pochodzenie drewna certyfikowanego zawartego w gotowym wyrobie jest znane i może być śledzone wstecz Đ aż do miejsca jego pozyskania w lesie. Wszystkie firmy uczestniczące w przerobie i handlu muszą posiadać certyfikaty FSC, co umożliwia sprzedaż finalnego wyrobu jako certyfikowanego. Logo FSC na produkcie oznacza, że drewno w nim zawarte pochodzi z lasów, gdzie spełnione są Zasady Dobrej Gospodarki Leśnej. Certyfikacja jest przeprowadzana według standardów ustanowionych przez organizację Forest Stewardship Council.
Jak to się zaczęło?
Certyfikacja lasów rozpoczęła się na początku lat 90. jako reakcja organizacji pozarządowych na niekontrolowaną degradację i niszczenie lasów na świecie.
Propozycja założenia Rady Dobrej Gospodarki Leśnej (Forest Stewardship Council, FSC), jako niezależnej, niedochodowej organizacji pozarządowej została złożona po serii spotkań w latach 1991 i 1992. Wśród założycieli byli WWF, the Rainforest Alliance (RA), Woodworkers Alliance for Rainforest Protection (WARP), kilka amerykańskich fundacji i kilka firm handlowych, w tym największych firm typu "zrób to sam", m.in. B&Q i największy na świecie sprzedawca mebli IKEA.
Obecnie Forest Stewardship Council (FSC) jest międzynarodową organizacją typu non-profit; celem jej działalności jest wspieranie takiej gospodarki leśnej na całym świecie, która uwzględnia aspekty środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. FSC poddała certyfikacji lasy i firmy w ponad 70 krajach na całym świecie i udziela akredytacji dla programów certyfikacyjnych.
Główne wymogi certyfikacji FSC dla drukarń
Dla drukarń ubiegających się o certyfikat FSC w programie SmartWood (którego przedstawicielem jest NEPCon Sp. z o.o.) obowiązują znacznie uproszczone wymogi certyfikacji w porównaniu z firmami produkcyjnymi. Są one sformułowane w postaci trzech norm, z których pierwsza (Standard Certyfikacyjny Kontroli Pochodzenia Produktu Smart-Wood, Grudzień 2004) mówi o wymogach obowiązujących podczas obrotu materiałem certyfikowanym, druga (o numerze FSC-POL-40-001) precyzuje możliwość mieszania papieru certyfikowanego i niecertyfikowanego, a trzecia (o numerze FSC-STD-40-201) określa wymagania dotyczące stosowania znaków handlowych FSC na wyrobach finalnych.
Każda z powyższych norm FSC zawiera następujące podstawowe wymogi certyfikacji:
Odpowiedzialność i podział obowiązków
W przedsiębiorstwie powinna zostać wyznaczona osoba (lub stanowisko) odpowiedzialna za zgodność ze wszystkimi wymaganiami standardu. Odpowiedni personel (pracownicy, wykonawcy i podwykonawcy) powinien znać i rozumieć swój zakres obowiązków związany z systemem kontroli pochodzenia produktu. Jest to sprawdzane przez audytorów NEPCon podczas wizyt w firmie.
Udokumentowane procedury
Przedsiębiorstwo musi posiadać pisemne procedury opisujące postępowanie gwarantujące spełnienie wszystkich wymagań normy, która ma zastosowanie w danej firmie. Dokumenty te muszą identyfikować osoby (lub stanowiska) odpowiedzialne za realizację danej procedury. Kopie dokumentów muszą być przesłane do firmy certyfikującej i ewentualnie poprawione przed wizytą audytora w przedsiębiorstwie.
Rejestry i raporty
Przedsiębiorstwo przez min. 5 lat musi przechowywać dokładne, kompletne i aktualne zapisy (zestawienia, rejestry, raporty) potwierdzające spełnienie wymagań standardów kontroli pochodzenia produktu FSC oraz udostępniać je audytorom w czasie audytu certyfikacyjnego oraz okresowych wizyt w przedsiębiorstwie.
Szkolenia
Firma zobowiązana jest zaplanować, przeprowadzić oraz udokumentować odpowiednie szkolenia dla pracowników odpowiedzialnych za poszczególne etapy procesu kontroli pochodzenia produktu.
Kontrola produkcji i rejestry
Dla każdej grupy wyrobów przedsiębiorstwo musi co miesiąc rejestrować ilość (w stosunku objętościowym lub wagowym) surowca wejściowego, ilości materiału wykorzystanego do produkcji każdej publikacji oraz ilości wyrobów (publikacji) sprzedanych jako certyfikowane FSC. cdn.
Autor jest prezesem zarządu NEPCon Sp. z o.o.