Chroma High Tech: większy potencjał wytwórczy
12 Sep 2023 13:40

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rodzinna firma Serwach z Goleniowa zakontraktowała w ostatnim czasie nową, 5-kolorową maszynę fleksograficzną Chroma High Tech marki Koenig & Bauer Celmacch. Wyposażona w pięć zespołów drukujących i liczne opcje automatyzujące pracę, zostanie tu dostarczona w 4. kwartale tego roku, znacząco zwiększając potencjał wytwórczy firmy w obszarze opakowań z tektury falistej, jak podkreśla Piotr Serwach, właściciel przedsiębiorstwa. 

Maszyna będzie kolejnym już rozwiązaniem Koenig & Bauer, jakie rozpocznie pracę w tej dynamicznie rozwijającej się drukarni opakowaniowej. Maszyna stanowi istotny element realizowanego przez Serwach długoletniego planu inwestycyjnego, uwzględniającego systematyczne zwiększanie powierzchni produkcyjnej i stopniową modernizację parku sprzętowego.

Firma Serwach obsługuje klientów z różnych segmentów rynkowych, m.in. z branż spożywczej, chemicznej, kosmetycznej i motoryzacyjnej. Obecnie ok. 30 proc. jej produkcji trafia na eksport, głównie do krajów z Europy. Z roku na rok generuje dynamiczne wzrosty – tylko w latach 2020-2022 jej roczne przychody ze sprzedaży opakowań zwiększyły się o ok. 30 proc. 

Piotr Serwach przewiduje, że udział eksportu będzie zwiększany, także dzięki realizowanym obecnie inwestycjom. Rozłożony na 10 lat plan rozwojowy zakłada dalszą rozbudowę powierzchni produkcyjnej (obecnie realizowanej w halach o łącznym metrażu wynoszącym ponad 30 tys. m2) oraz inwestycje w nowoczesne rozwiązania sprzętowe, zwiększające potencjał wytwórczy, wydajność i elastyczność produkcji. Jak zapewnia właściciel firmy, maszyna Chroma High Tech jest tu jednym z kluczowych elementów.

Jej dostawa i montaż przewidziane są na jesień br., więc już wkrótce znacząco zwiększymy nasz potencjał produkcyjny w zakresie opakowań z tektury falistej, na które popyt – pomimo zawirowań rynkowych i problemów z dostępnością surowca – nie maleje. Nowa maszyna zastąpi docelowo dwa starsze rozwiązania, więc już ten fakt w bardzo obrazowy sposób pokazuje jej wydajność i elastyczność – mówi Piotr Serwach.

Jedna maszyna w miejsce dwóch

Piotr Serwach podkreśla, że inwestycja w nową maszynę Koenig & Bauer Celmacch nie tylko zwiększy moce wytwórcze kierowanej przez niego firmy, ale też wpisuje się w szereg realizowanych tu działań, których celem jest automatyzacja procesów. Bardzo nam się podoba idea Przemysłu 4.0 i konsekwentnie wdrażamy zbieżne z nią elementy także w naszej fabryce. Po wybudowaniu nowej hali i zaadaptowaniu kolejnego, istniejącego już budynku udało nam się zgromadzić wszystkie procesy wytwórcze w ramach jednego, zintegrowanego zakładu produkcyjnego – mówi. – Pracujemy w oparciu o światowe normy ISO, FSC i BRC, niezwykle poważnie traktując wynikające z nich wytyczne. Z myślą o podnoszeniu automatyzacji procesów w 2021 roku uruchomiliśmy zaawansowany system automatyzacji i paletyzacji. Rok wcześniej wdrożyliśmy system ERP, a niedawno zakończyliśmy też projekt AGV, uwzględniający logistykę i transport materiałów oraz gotowych opakowań. Nowa maszyna, wyposażona w odpowiednie rozwiązania software’owe, znakomicie wpisuje się w ten trend – bez problemu też zostanie ona „wpięta” w cały system produkcyjny.

Chroma High Tech w wariancie zakontraktowanym przez Serwach posiada pięć zespołów drukujących w technice fleksograficznej, obsługuje arkusze o maksymalnym formacie 2100x1300 mm, pracuje z prędkością do 10 tys. ark./h. Jej wyposażenie uwzględnia m.in. system oczyszczania arkuszy, kontrolę lepkości farby, zautomatyzowany system wymiany wałków rastrowych i automatyczną kontrolę pasowania. 

Oceniamy, że pod względem potencjału wytwórczego i możliwości technologicznych Chroma High Tech docelowo zastąpi dwie obecnie wykorzystywane przez nas maszyny fleksograficzne – mówi Piotr Serwach. – Co więcej, zakładamy, że umożliwi rozszerzenie naszego portfolio produktowego, pozwalając z jednej strony jeszcze lepiej obsłużyć dotychczasowych klientów, jak też pozyskać nowych, także spoza Polski. Jest przy tym niezwykle elastycznym rozwiązaniem, umożliwiającym produkcję różnego rodzaju opakowań z tektury falistej, np. z jednej strony krytych dużymi aplami, z drugiej – uwzględniających elementy wymagające jakości foto. Właściciele marek stale poszukują nowych rozwiązań opakowaniowych z myślą o zwiększeniu atrakcyjności swoich produktów, a przy tym – sposobów na ich bardziej wydajną i proekologiczną produkcję. Staramy się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom, m.in. za sprawą inwestycji w najnowsze rozwiązania technologiczne takie jak maszyna Chroma Ultra Tech.

Dlaczego Koenig & Bauer Celmacch?

Maszyna Chroma High Tech to kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer, jakie trafi do firmy Serwach. Z myślą o drukowaniu w technice offsetowej jakiś czas temu została zakupiona m.in. pełnoformatowa maszyna offsetowa z serii Rapida. Dzięki temu mogliśmy poznać możliwości i jakość zapewnianą przez autoryzowany, lokalny serwis Koenig & Bauer – mówi Piotr Serwach. – To niezwykle ważny element w kontekście współpracy z każdym dostawcą i czynnik, jaki w dużym stopniu braliśmy pod uwagę podejmując finalne decyzje. Drugim, równie istotnym, była geograficzna bliskość zakładu produkcyjnego Koenig & Bauer Celmacch, który zlokalizowany jest w Europie. W kontekście zawirowań w łańcuchu dostaw, ale też szalejącej inflacji, szybki dostęp do części zamiennych czy zapewniana przez producenta szybka reakcja serwisu są niezwykle cennym i ważnym argumentem. Trzecim elementem – kluczowym w kontekście podejmowania finalnej decyzji – jest zaawansowanie technologiczne maszyny. Mieliśmy okazję obejrzeć ją w pracy u innych użytkowników i efekty były bardzo przekonujące. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Koenig & Bauer