Co dalej z VATem
6 Dec 2016 14:42
W poprzednim numerze Poligrafiki poinformowalimy, że ustawa dotyczšca zerowej stawki VAT na usługi poligraficzne została podpisana przez prezydenta i już obowišzuje.
Tymczasem na poczštku sierpnia dotarła do nas informacja z Polskiej Izby Druku, że ustawa dotyczšca VAT zawiera istotnš niejasnoć wskutek zamieszczenia klasyfikacji ex PCN 4901 w odniesieniu do drukowania ksišżek i broszur. Taka klasyfikacja jest interpretowana jako dotyczšca wyłšcznie obrotu międzynarodowego (importu i eksportu), a nie usług wykonywanych w kraju. W biurze Polskiej Izby Druku odebrano wiele telefonów od drukarzy zaniepokojonych tš niejasnociš legislacyjnš i niepewnych, jak będš to traktować urzędy skarbowe.
W tej sytuacji Polska Izba Druku podjęła natychmiastowe działania. Już 9 sierpnia prezes PID, dyrektor biura PID i główna księgowa ZG DSP spotkali się z wicedyrektorem i naczelnikiem Wydziału Departamentu Podatków Porednich Ministerstwa Finansów uzyskujšc informację, że na ten wadliwy zapis ustawowy zwrócono uwagę w pismach do Senatu i Kancelarii Prezydenta, jednak bezskutecznie, co czyni ustawę w odniesieniu do możliwoci stosowania 0 stawki VAT na usługi drukowania ksišżek praktycznie bezużytecznš. Przedstawiciele ministerstwa wyrazili też przewiadczenie, że wyjanienie w tej sprawie (interpretacja) może być dokonane jedynie przez organ ustawodawczy.
Informację o istotnym błędzie w ustawie dyrektor biura PID przekazał również bezporednio na spotkaniu z przewodniczšcym Sejmowej Komisji Kultury i rodków Przekazu posłem Janem Mariš Jackowskim w dniu 10 sierpnia.
14 sierpnia odbyło się zwołane w trybie pilnym posiedzenie Rady Polskiej Izby Druku, na którym postanowiono wystšpić do marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego z probš o potwierdzenie, że ustawa z dn. 5 lipca 2001 r. stanowi podstawę stosowania 0 stawki VAT na drukowanie ksišżek i broszur. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Izby Ksišżki oraz Izby Wydawców Prasy.
W zaistniałej sytuacji nie ma jednoznacznego stanowiska, czy ustawa z dn. 5 lipca br. przywraca 0% stawkę podatku VAT na usługi polegajšce na drukowaniu ksišżek i broszur.
Należy jednoczenie podkrelić, że po 10 sierpnia br. na mocy tej ustawy zerowa stawka VAT obowišzuje dla usług polegajšcych na drukowaniu wydawnictw prasowych (SWW 2711) oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN.
***
Jednoczenie Polska Izba Druku poinformowała, że Đ realizujšc jednš z uchwał Walnego Zgromadzenia Đ prezes PID wystšpił do sekretarza stanu Ministerstwa Finansów Jana Rudowskiego wnioskujšc wprowadzenie zmian w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a także w podatku dochodowym. Zmiany majš dotyczyć:
Ľ wprowadzenia zakazu zaliczania w koszty i odliczania VAT do czasu zapłacenia (lub skompensowania faktur przy transakcjach barterowych) przez nabywcę należnoci za fakturę za dostarczony towar lub usługę i całkowitego zakazu tych czynnoci, jeli zapłata ta (lub skompensowanie należnoci) nie nastšpi w terminie 180 dni od daty wystawienia faktury;
Ľ równoczesnego wprowadzenia zasady, że podatki odprowadza się dopiero po otrzymaniu zapłaty należnoci wynikajšcych z faktury.
Opracowano na podstawie
informacji Polskiej Izby Druku