CTCP znaczy basysprint
6 Dec 2016 14:42
Wykorzystanie zjawiska odbicia ultrafioletowego promieniowania słonecznego na poczštku ubiegłego stulecia przez Friedricha Lllau było podstawš innowacyjnego zastosowania w przemyle poligraficznym.
W 1995 roku wnuk Friedricha Lllau przeniósł zakład produkcyjny po 85 latach działalnoci o ok. 30 km do Boizenburga, na byłe tereny NRD i utworzył spółkę basysPrint GmbH, w której wykorzystał stosowane w procesach przygotowalni promieniowanie UV do konstrukcji nowoczesnych nawietlarek offsetowych płyt drukowych. W nowo wybudowanym zakładzie (na 40 000 m2 powierzchni) w Boizenburgu (Meklemburgia, Niemcy) powstały warunki do produkcji nowoczesnych urzšdzeń. Tu wynaleziono technologię Digital Screen Imaging (DSI), którš wykorzystano do sensacyjnego odkrycia budujšc cyfrowš nawietlarkę do konwencjonalnych płyt offsetowych (CTcP) UV-Setter 710.
Firma basysPrint zatrudniajšca 85 pracowników kooperuje z szeregiem firm produkujšcych elementy i częci nawietlarek na podstawie dostarczanej im dokumentacji technicznej.
Zakład w Boizenburgu wdraża projekty techniczne w wydziale projektowo-konstrukcyjnym, montuje zamówione elementy, przeprowadza liczne próby na gotowych urzšdzeniach i zajmuje się dystrybucjš.
O wysokiej jakoci nawietlarek UV-Setter może wiadczyć międzynarodowy certyfikat jakoci ISO 9001 przyznany w 1994 roku. W zakładzie sš produkowane 3 podstawowe modele nawietlarek:
Ľ UV-Setter 57, maksymalny format 690 x 940 mm
Ľ UV-Setter 710, maksymalny format 820 x 1120 mm
Ľ UV-Setter 1116, maksymalny format 1350 x 1700 mm
Ogromnš zaletš nawietlarek UV-Setter jest możliwoć nawietlania w nich dostępnych na rynku płyt różnych producentów, czułych na wiatło UV w zakresie długoci fali 360-450 nm.
basysPrint jest pionierem w technologii CTcP, która umożliwia użytkownikom korzystanie z przygotowalni cyfrowej, a ponadto zapewnia dużš elastycznoć w produkcji i niższe koszty w porównaniu z nawietlarkami CtP wymagajšcymi płyt termicznych.
Modele 710 i 1116 mogš być wyposażone w dwie głowice nawietlajšce, co umożliwia równoległe nawietlanie dwóch płyt. Model 710 HS (dwugłowicowa) w zależnoci od motywu rysunku osišga wydajnoć od 13 do 15 płyt/h, natomiast nawietlarka małoformatowa do gazet o niższej rozdzielczoci (model 57Z) pracuje z wydajnociš 100-120 płyt/h.
Wszechstronnoć nawietlarek UV-Setter i osišgana przez nie rozdzielczoć 900-1500 dpi oraz 2540 dpi umożliwia elastyczne ich zastosowanie zarówno w drukarniach gazetowych, dziełowych, opakowań, jak i drukujšcych wysokiej jakoci akcydensy. Nawietlarki te mogš również z powodzeniem i dużš wydajnociš nawietlać materiały służšce jako odbitki próbne (proof).
Dodatkowym wyposażeniem każdej nawietlarki może być w pełni automatyczny transport płyt. Każda posiada również system registrów o zmiennej konfiguracji (tzn. kilka systemów powszechnie stosowanych). Sercem nawietlarki UV-Setter jest głowica nawietlajšca. Stały precyzyjny odstęp obiektywu od powierzchni płyty drukowej jest wyznacznikiem najwyższej jakoci. Pomiar laserowy koryguje w odpowiednim czasie ewentualne różnice wynikajšce z niejednolitej gruboci lub nierównoci płyty.
Zmienny płaski stół mocowania płyt nawietlarki umożliwia wybór dowolnego formatu płyty. System ten zapewnia równoczenie mocowanie i nawietlanie kilku płyt w jednym procesie nawietlania.
Do bezporedniego nawietlania z danych cyfrowych basysPrint zastosował technologię Digital Screen Imaging (DSI). Podstawš tego jest Digital Light Processing (DLP) firmy Texas Instruments Inc.
Jšdrem technologii DSI jest lustro zbudowane z mikrokryształków (Digital Micromirror Device Đ DMD). Na powierzchni lustra 2 cm2 znajduje się około 800 000 pojedynczych ruchomych mikroluster (= pixel). W czasie obrazowania wiatło padajšce na lustro jest kierowane poprzez układ optyczny na płytę albo zostaje odbite. W rezultacie powstaje obraz rastrowany Đ na płytę przenoszone sš tylko częci obrazu, które w kolejnych szybkich przebiegach głowicy tworzš kompletny obraz. Precyzyjnie działajšcy system pozycjonowania częci obrazu zapewnia wysokš jakoć końcowš.
Kolejnš cechš szczególnš nawietlarki UV-Setter sš małe kwadratowe pixele. Ich wielkoć w zależnoci od rozdzielczoci wynosi od 10 do 28 ľm; charakteryzujš się one dużš ostrociš krawędzi. UV-Setter nawet przy niższej rozdzielczoci osišga wysokš jakoć odwzorowania rysunku, a zalety dla użytkownika to krótki czas ripowania, mniejsza iloć danych i szybkoć nawietlania.
Każda nawietlarka może być łatwo integrowana z innymi urzšdzeniami przygotowalni. Oprogramowanie AutoCIP nawietlarki
UV-Setter wytwarza dane PPF (Print Production Format) odpowiadajšce specyfikacji CIP3. Za pomocš AutoCIP można wykonać np. wielkoformatowš odbitkę próbnš na ploterze atramentowym i przesłać dane do ustawienia stref farbowych w maszynie drukujšcej.
Według informacji Ulfa Meyera Đ dyrektora ds. sprzedaży i marketingu Đ nawietlarki UV-Setter sš kupowane przez drukarnie o różnym profilu produkcji, posiadajšce minimum szeć zespołów drukujšcych. Do wrzenia br. sprzedano ponad 150 egzemplarzy, w tym 70 zakupiły drukarnie niemieckie. Tylko w cišgu 9 miesięcy bieżšcego roku zostało sprzedanych 28 nawietlarek. Przewidywane obroty firmy w 2001 roku wyniosš ok. 30 mln DM.
Neef + Stumme
W czasie wyjazdu do firmy basysPrint umożliwiono mi również krótki pobyt w drukarni należšcej do grupy Neef + Stumme w miejscowoci Wittlingen. Jest to drukarnia, która wykonuje pełen zakres usług poligraficznych: od wizytówek poprzez druki komercyjne, broszury, czasopisma, gazety, do ksišżek w oprawie twardej. O wielkoci drukarni może wiadczyć fakt zatrudniania w niej 490 pracowników.
Podstawowy park maszyn drukujšcych to: dwie maszyny 24-stronicowe Sunday, dwie 16-stronicowe M600, 17 zespołów drukujšcych maszyn Heidelberg SM 102, dwie wielkoformatowe 4-kolorowe Planety oraz maszyny rednio- i małoformatowe.
Oczywicie głównym celem wizyty w Neef + Stumme było zapoznanie się z przygotowalniš w tej drukarni.
Według Tobiasa Fronia Đ szefa technologii przekazu i przygotowalni Đ prawie 60% produkcji płyt drukowych jest wykonywane w drodze bezporedniego przekazu elektronicznego do RIPa obsługujšcego 2 nawietlarki UV-Setter 1116 w formacie 1350 x 1700 mm. Pozostała częć produkcji przebiega tradycyjnie Đ nawietlanie filmów odbywa się na nawietlarce Avantra.
Okazuje się, że również w Niemczech drukarnie majš problemy z wyegzekwowaniem od wszystkich wydawców i agencji dostarczania prac na nonikach elektronicznych lub przesyłania ich liniš w postaci cyfrowej. Niektórzy zleceniodawcy po prostu nie chcš zmienić dotychczasowych przyzwyczajeń, inni natomiast uważajš, że przekazanie prac w formie elektronicznej naruszy zabezpieczenia zwišzane z ochronš ich marki Đ mówi Tobias Fronia.
Obsługa nawietlarek jest zadowolona z ich bezawaryjnej pracy i wysokiej jakoci płyt. Pierwszš nawietlarkę UV-Setter zainstalowano w Neef + Stumme przed dwoma laty; była to jedna z pierwszych nawietlarek w dużym formacie wyprodukowanych w basysPrint.