Niemiecka grupa prasowo-medialna Straubinger Tagblatt/Landshuter Zeitung postanowiła zautomatyzować swój prepress i zwiększyć produktywność w jej bawarskim centrum druku gazet. W tym celu zainstalowała dwa systemy Kodak Generation News. Te w pełni automatyczne naświetlarki termiczne zamykają okres przechodzenia wydawcy od konwencjonalnego procesu naświetlania negatywów do CtP.
Oprócz wydawania dwóch głównych tytułów Straubinger Tagblatt/Landshuter Zeitung, grupa specjalizuje się w szerokiej gamie produktów drukowanych, online’owych oraz ma udziały w lokalnym radio i TV.
Wydaje także serię lokalnych dzienników (14 różnych edycji) w formacie berlińskim, których średni łączny nakład wynosi 145 tys. egzemplarzy. Dodatkowo grupa zajmuje się publikowaniem kilku czasopism reklamowych, które dwa razy w tygodniu są dostarczane bezpośrednio do odbiorców.
Gazetowe CtP XXI wieku
Zainstalowane systemy CtP firmy Kodak naświetlają płyty, które następnie są zakładane na 64-stronicową zwojową maszynę offsetową KBA, uruchomioną w tej firmie w marcu br. Głównymi założeniami inwestycji wydawcy dzienników Straubinger Tagblatt/Landshuter Zeitung w urządzenia Kodaka były zwiększenie efektywności produkcji przez wprowadzenie możliwie najwyższego poziomu automatyzacji w procesie naświetlania oraz poprawa jakości. Jednocześnie należało spełnić wymogi wyższej przepustowości płyt, ponieważ nowa maszyna gazetowa było dużo wydajniejsza niż poprzednia (w przeciwieństwie do starej, nowa może nieprzerwanie dru-kować w czterech kolorach). Jak twierdzi Wolfgang Heitzer, kierownik produkcji w Straubinger Tagblatt/Landshuter Zeitung, zainstalowane systemy Kodak Generation News w wersji prędkości V (200 naświetlonych płyt na godzinę) zoptymalizowały procesy w przygotowalni upraszczając obsługę większych produkcji.
Wszystkie kompaktowe naświetlarki gazetowe firmy Kodak wyposażone w termiczną technologię Squarespot naświetlają w rozdzielczości 1270 dpi. Systemy Generation News podłączone są do centralnego systemu planowania produkcji za pomocą ich wewnętrznych komputerów PC. Naświetlarki połączone są z dwoma systemami Kodak Prinergy Evo, które konwertują strony cyfrowej gazety na dane wyjściowe oraz z urządzeniem Kodak Mercury P-HD 850, które naświetla cyfrowe płyty Kodak Thermalnews Gold. Następnie płyty są wkładane do automatycznego dziurkacza i bigówki, a następnie trafiają do sortownika. Stąd mogą być przenoszone do maszyny drukującej.
Wysoka czułość płyt Kodak Thermalnews Gold sprawia, że są one odpowiednie do szybkiego naświetlania CtP i trwałe (z nominalną wielkością nakładu wynoszącą ponad 200 tys. odbitek). Nakłady tego rzędu nie należą do rzadkości w drukarni Straubing, zwłaszcza gdy idzie o insertowanie lub inne zlecenia marketingowe. Maksymalny nakład jednego wydania gazety wynosi natomiast 22 tys. egzemplarzy.
Każdy z systemów Generation News może pomieścić w swoim wewnętrznym magazynie 1600 płyt. Również dzięki wysoko zautomatyzowanemu systemowi workflow nakład pracy niezbędny w procesie naświetlania płyt został zredukowany do minimum – teraz wymaga dwóch pracowników na zmianie, a nie czterech.
Jakość w górę
Przez wiele lat CtF dobrze nam służyło. Jednak w żadnym wypadku nie żałujemy przejścia na najnowocześniejsze CtP, ponieważ doprowadziło to do wielkiego skoku w zakresie jakości naszej produkcji. Nie trzeba być ekspertem, żeby zauważyć różnicę w ostrości zdjęć, jakie teraz publikujemy w naszych gazetach – tłumaczy późną migrację firmy z technologii computer-to-film do CtP Wolfgang Heitzer.
Ogromny postęp w zakresie jakości i stabilności zapewniany przez system CtP firmy Kodak, w połączeniu z nową maszyną drukującą, skłonił Heitzera do zmiany obecnej liniatury 100 lpi na drobniejszą – 120 lpi – i odpowiedniejszą do produkcji gazetowej. Co więcej, grupa planuje też wprowadzenie rastrowania FM dla druków promocyjnych, jako wyjątkowej propozycji dla swoich klientów.
Problemy z rozbieżnościami na płycie to już przeszłość – konkluduje Heitzer. – W porównaniu z konwencjonalnym naświetlaniem, gdzie znaczne różnice są normą, ten system jako całość jest wyjątkowo stabilny.
Inni też inwestują
Wśród innych firm, które ostatnio postanowiły zainwestować w systemy CtP Kodaka, znajdują się m.in. amerykańskie gazety „Charles City Press” (Hallmark Integrated Media, Inc., paper) z Charles City w Iowa oraz Crow River Press, oddział Red Wing Publishing Co. z Hutchinson w stanie Minnesota.
Dla wydawcy „Charles City Press” inwestycja w bezprocesowy i przyjazny środowisku system CtP wiązała się z dążeniem do przyspieszenia produkcji oraz chęcią wprowadzenia pewnych oszczędności. Nasze badania wykazały, że jedyny problem, z którym mieli do czynienia nasi pracownicy przy obsłudze CtP, wiązał się z płytami procesowymi. Dlatego bezprocesowe rozwiązanie firmy Kodak było dla nas idealne – mówi Gene Hall, wiceprezes „Charles City Press”.
Przechodząc od technologii analogowej do cyfrowej, gazeta „Charles City Press” zainstalowała termiczną naświetlarkę Trendsetter News do płyt bezprocesowych Kodak PF-N, system workflow Kodak Prinergy Evo oraz oprogramowanie do impozycji Kodak Preps. Jak twierdzą przedstawiciele „Charles City Press”, w wyniku inwestycji w te rozwiązania udało się nie tylko zaoszczędzić pieniądze (redukcja kosztów płyt o 22 proc.), ale także zmniejszyć nakłady pracy.
Taki sam zestaw urządzeń zakupiła firma Crow River Press, która drukuje blisko 25 tygodników i magazynów shoppingowych.
Z 30 zatrudnianymi pracownikami efektywność pracy zakładu jest zawsze priorytetem, jeśli idzie o zapewnienie oszczędnej produkcji. Wszystko, co łączy się z bezprocesowością jest pozytywne – twierdzi Mark Theis, dyrektor generalny Crow River Press. – Moi operatorzy maszyn to uwielbiają, a dodatkowo technologia ta jest bardziej oszczędna. Korzyścią z nowej technologii jest też możliwość wprowadzenia oszczędności czasu pracy, który z kolei możemy wykorzystać tam, gdzie najbardziej tego potrzeba – dodaje.
Na podstawie informacji firmy Kodak opracowała DA