Cyfrowa introligatornia
6 Dec 2016 14:50
Profesjonalne systemy druku cyfrowego umożliwiają druk z jakością offsetu w opłacalnej formie nawet przy bardzo niskich nakładach dochodzących do kilku egzemplarzy.
Dużą grupę użytkowników tej technologii stanowią oficyny wydawnicze, które coraz częściej oferują swoim klientom druk książki na życzenie. Ostatnie rozwiązania w tym zakresie oferują nowe możliwości takie jak personalizowany druk dziełowy. Profesjonalne druki cyfrowe wymagają także odpowiedniego wykończenia, a możliwości w tej dziedzinie są również coraz większe.
Obecnie na rynku dostępne są profesjonalne jednostki do wykańczania wydruków cyfrowych, umożliwiające ich obróbkę. Pozwalają one na wykonywanie opraw klejonych in-line, dzięki czemu gotowy produkt można wydrukować za pomocą kilku kliknięć. Cały proces odbywa się w linii. Rozwiązania tego typu, oprócz precyzyjnej oprawy klejonej, oferują funkcję dokładnego trójnoża. Urządzenia te mogą oferować możliwość klejenia na gorąco od 10 do 200 arkuszy w gramaturach od 64 g/m2 do 163 g/m2 dla wsadu i 300 g/m2 dla okładki. Odpad powstający w procesie docinania jest odprowadzany poprzez specjalny system transportowy. Specjalne wbudowane podajniki umożliwiają podawanie okładek wcześniej wydrukowanych na innych urządzeniach, co jest bardzo przydatne, kiedy na maszynie czarno-białej chcemy aplikować kolorową okładkę. Dzięki tej funkcji drukarnia jest w stanie oszczędzić moce przerobowe maszyn kolorowych, znacznie redukując swoje koszty. Produkt końcowy jest podawany na stackerze, z którego gotowe książki mogą być już bezpośrednio pakowane do wysyłki.
Oprawa na gorąco książek jest najbardziej skomplikowaną operacją wykończeniową, jaką oferują dzisiejsze maszyny do druku profesjonalnego, co nie oznacza, że proces ten jest skomplikowany dla operatora. Dzięki takim możliwościom z roku na rok zaczyna nabierać rozpędu produkcja dziełowa na życzenie. Wszystko to dzięki połączeniu z technologią drukowania danych zmiennych VDP (ang. Variable Data Printing), gdzie zmienną nie jest już sam tekst, ale także grafika, która również może być modyfikowana dla każdej odbitki, umożliwiając personalizację stosownie do potrzeb klienta. Standardem stają się również modu-
ły zszywające do 100 arkuszy A4 czy 50 arkuszy A3. Moduły tego typu doskonale wpasowały się w produkcję niskonakładowych broszur, które dzięki urządzeniom typu Booklet Trimmer są precyzyjnie docinane do formatu końcowego.
Profesjonalne urządzenie dziurkujące to kolejna opcja, która znacznie poszerza możliwości drukarni i wykończenia druku w jednym przebiegu przez maszynę. Oprócz standardowych układów dwu- i czterootworowych urządzenia oferują dziurkowanie do oprawy bindowanej (spinanej) typu Twin Loop czy Velo Bind nawet do 47 otworów.
Jak widać, obecnie użytkownicy systemów do druku cyfrowego mają do dyspozycji całą gamę wykończeń, do niedawna niedostępnych dla tej technologii.
Autor jest specjalistą ds. marketingu rozwiązań do druku profesjonalnego w firmie Canon Polska