Cyfrowa maszyna SHIKI do druku etykiet w drukarni Ekorol
10 Dec 2020 15:29

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W październiku 2020 w drukarni etykietowej Ekorol w Poznaniu została zainstalowana i uruchomiona przez firmę DLM Sp. z o.o. maszyna cyfrowa inkjet UV LED SHIKI 350  w konfiguracji CMYK + W.

Ekorol jest jedną z najstarszych drukarń etykietowych, działającą nieprzerwanie w branży etykiet samoprzylepnych od 33 lat. Etykiety są tu produkowane głównie w technologii fleksograficznej, natomiast druk cyfrowy realizowany na nowo zakupionej maszynie SHIKI stanowi bardzo ważne uzupełnienie tej tradycyjnej metody. Wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na krótkie serie etykiet, etykiet spersonalizowanych, ze zmiennymi danymi czy też druk próbnych serii etykiet, a wszystko to realizowane w krótkim czasie.  Drukowanie metodą cyfrową charakteryzuje się też bardzo wysoką jakością, pełną kontrolą nad kolorystyką podczas produkcji, a także bezproblemowo pozwala  na stosowanie uszlachetnień dostępnych w metodach tradycyjnych.

Maszynę SHIKI charakteryzuje bardzo szeroki zakres zadrukowywanych podłoży takich jak: termoczułe papiery, folie (nawet shrink-sleeve), tekstylia typu nylon, tyvec i satyna oraz laminat 350 mic. do tub kosmetycznych, a także wszystkie materiały, które można zadrukować w technologii flekso UV.

Dla drukarni Ekorol szczególnie przydatne są możliwości druku na papierach termicznych oraz foliach termokurczliwych, które znacznie rozszerzają jej możliwości produkcyjne. To jedna z unikatowych cech maszyny cyfrowej SHIKI: pełne chłodzenie cylindrów i utrzymywanie temperatury wydruku na stałym poziomie 40 stopni Celsjusza. Jak wiadomo, nie każda maszyna cyfrowa radzi sobie z materiałami czułymi na temperaturę.

Duża szerokość maszyny SHIKI – 350 mm, znaczna prędkość drukowania – 50 m/min i kolor biały predestynują ją do zadruku folii, szczególnie transparentnej. Suszenie tylko lampami LED UV i pełen pining – wstępne podsuszanie każdego koloru oddzielną lampą UV LED – zapewnia nie tylko doskonały obraz, pozbawiony możliwości przyrostu punktu, lecz również nieprzeciętną odporność wydruku na ścieranie i wnikanie cieczy czy smarów. Tak wyposażona maszyna cyfrowa doskonale sprawdza się przy realizacji zleceń trudnych czy wręcz specjalistycznych, np. z branż motoryzacyjnej, kosmetycznej, chemicznej.

Bardzo wysoką jakość wydruku na wszystkich podłożach SHIKI zawdzięcza głowicom Kyocera o zmiennej wielkości kropli 3-13 pl.

Z wypowiedzi właścicieli firmy Ekorol wynika, że od dłuższego czasu poszukiwali maszyny dającej duże możliwości, doskonałej technicznie i przystępnej cenowo. SHIKI spełnia wszystkie te warunki, a dodatkowo – jako maszyna czysto japońska – może pochwalić się legendarną wręcz stabilnością działania. Maszyną tą powinni się zainteresować wszyscy, którzy nie mogą sobie pozwolić na przerwanie produkcji czy niesprawność sprzętu. Niezwykle małą awaryjność potwierdzają najstarsi użytkownicy maszyn cyfrowych SHIKI w Polsce. Ten element okazał się decydujący także w przypadku Ekorolu, drukarni, która produkuje dużo i nie może ciągle serwisować maszyny, jak to się zdarza przy niektórych maszynach cyfrowych.

Istotnym elementem wyboru maszyny była również cena wydruku. Tu inkjet generalnie wyróżnia się na tle innych technologii, a SHIKI z jej autorskim oprogramowaniem – w szczególności. Oczywiście, koszt etykiety zależy od procentu zadruku, ale przy zwykłej etykiecie, szczególnie na folii transparentnej, koszt wydruku na maszynie SHIKI jest bezkonkurencyjny (w zależności od pokrycia etykiety między 0,05 a 0,15 euro za metr kw.). 

Łatwo to sprawdzić, gdyż maszyna pokazuje koszt przed wydrukiem danego zlecenia, a jej dostawca, firma DLM z Gdyni, nie stosuje żadnej dodatkowej opłaty liczonej od metra zadrukowanego materiału czy też od klika. Koszt wydruku zależy wyłącznie od ilości zużytego tuszu, przy czym tusze można kupić wszędzie, nie tylko u sprzedawcy maszyny.

Największym zaskoczeniem jest łatwość obsługi maszyny cyfrowej SHIKI. Operatorzy, często mając za sobą przykre doświadczenia z maszynami cyfrowymi, boją się stopnia ich skomplikowania i nieprzewidywalności. Z maszyną dostarczoną przez DLM nie ma takich problemów. Obsługa jest dość prosta i nie wymaga zatrudniania wykwalifikowanego drukarza. Operator musi jedynie wykazywać się takimi cechami jak dokładność i znajomość obsługi programów graficznych (warto dodać, że DLM zapewnia stałą pomoc w szkoleniach operatorów). Im dokładniejszy operator i lepszy PDF, tym lepszy efekt na maszynie. Ekorol, jak się wydaje, trafił w dziesiątkę nie tylko z maszyną, ale i z operatorem.

Opracowano na podstawie materiałów firmy DLM