Cyfrowa rewolucja w Bydgoszczy
6 Dec 2016 14:44
20 lipca w siedzibie firmy Wers Design w Bydgoszczy odbyła się konferencja powięcona kompleksowym rozwišzaniom przeznaczonym dla druku cyfrowego.
Okazjš było zainstalowanie przez tę firmę dwóch urzšdzeń Koniki Minolty pracujšcych w tej włanie technice: bizhub PRO C500 do druku kolorowego i bizhub PRO 1050 do druku czarno-białego.
Wers Design jest firmš otwartš na nowe technologie; w kwietniu ub.r. został tam zainstalowany system CtP Agfa :Xcalibur 45S, dzięki czemu firma stała się pionierem na rynku bydgoskim w dziedzinie usługowego nawietlania płyt dla tej techniki. Obecna instalacja jest wyjciem naprzeciw zapotrzebowaniu rynku i będzie wykorzystywana w firmie Đ jak mówi Zbigniew Matyaszczyk z Wers Design Đ na potrzeby produkcji ksišżek, ale nie tylko.
O tym, że druk cyfrowy to prawdziwa rewolucja nie tylko w poligrafii, ogólnie wiadomo; stronom Wers Design powięconym tej technice patronuje Che Guevara, co mówi samo za siebie. O tym za, że jest to goršcy temat, wiadczyła obecnoć na konferencji wielu osób (choć sezon wakacyjny w pełni!). Prowadzšcy konferencję Ryszard Chodyna, szef bydgoskiego oddziału firmy Konica Minolta i jednoczenie odpowiedzialny za pion poligraficzny w firmie podkrelał, że organizatorom zależało na przedstawieniu rozwišzań w myl formuły od A do Z, czyli od zapewnienia potrzebnych materiałów i odpowiednie przygotowanie prac poprzez sam proces drukowania aż po wykończenie po druku. Stšd udział w konferencji przedstawicieli firm: International Paper (producenta papieru do urzšdzeń cyfrowych), Konica Minolta Business Solutions (druk cyfrowy), Profikolor (zarzšdzanie kolorem w druku cyfrowym) i Duplo (urzšdzenia do obróbki po druku), a także Konica Minolta Photo Imaging (sprzęt fotograficzny, głównie cyfrowy).
Jako pierwszy wystšpił Zbigniew Matyaszczyk (Wers Design), który zgodnie z tytułem swojego wystšpienia ăW poszukiwaniu nowej drogiÓ mówił o powodach, dla których firma zdecydowała się wejć na drogę druku cyfrowego: rosnšcych wymaganiach rynku i klientów poszukujšcych możliwoci ădruku na żšdanieÓ, znanych zaletach druku cyfrowego oraz strategii firmy pragnšcej być liderem w dziedzinie nowych technologii na lokalnym rynku. Temat zalet druku cyfrowego rozwinšł w swoim wystšpieniu Mateusz Woniak (Konica Minolta), próbujšc wyjanić zebranym ăDlaczego druk cyfrowy?Ó jest odpowiedniš inwestycjš, zwłaszcza w aspekcie przyszłociowego rozwoju przedsiębiorstwa Đ nie tylko poligraficznego. ăBlaski i cienie otwartych systemów prepress, czyli colormanagement w druku cyfrowymÓ przedstawił Przemysław Kida, współwłaciciel firmy Profikolor, a pod hasłem ăDokończ, co zaczšłeÓ rozwišzania Duplo dla poligrafii zaprezentował Konrad Szerszeński, przedstawiciel tej firmy. Podkrelił też, że Duplo współpracuje ze wszystkimi liczšcymi się producentami urzšdzeń do druku cyfrowego takimi jak Konica Minolta, Hewlett-Packard, Xerox czy KPG. Marian Lendzion (International Paper) poinformował, że w zwišzku z rozwojem rynku urzšdzeń cyfrowych firma kilka lat temu podjęła próby produkcji papieru do tych urzšdzeń i obecnie udało się osišgnšć Đ jak zaznaczył Đ parametry odpowiadajšce najwyższej klasy urzšdzeniom. Na dowód przedstawiciele firmy przywieli próbki papieru do przetestowania.
Po wysłuchaniu wystšpień prelegentów zebrani mogli zobaczyć pracujšce obydwa bizhuby; ich wydajnoć to 3000 odbitek A4 w kolorze i 6000 czarno-białych na godzinę, oczywicie z możliwociš personalizacji. Zaletš jest także modułowa budowa urzšdzeń umożliwiajšca konfigurację stosownie do potrzeb odbiorcy. Każde z nich jest wyposażone w moduł umożliwiajšcy zszywanie i tworzenie broszur. Oba urzšdzenia wzajemnie się uzupełniajš; można np. drukować kolorowe okładki bšd wrzutki do prac czarno-białych.
Miniprezentację swoich urzšdzeń przygotowała także firma Duplo, która przywiozła do Bydgoszczy system do produkcji broszur ze specjalnym podajnikiem arkuszy dla druku cyfrowego DSF 2000, tzw. kombajn, czyli obcinarkę i urzšdzenie do bigowania w jednym Đ DC 645 oraz oklejarkę DB 200.
Tematy omawiane w ramach konferencji i prezentowane w Bydgoszczy urzšdzenia do druku cyfrowego być może przekonajš niektórych sporód obecnych tam przedstawicieli firm do inwestycji w tę technologię. Zważywszy, że według prognoz fachowców Đ o czym wspominano podczas bydgoskiego spotkania Đ do roku 2013 udział technik cyfrowych w rynku ma wynosić 50%, pozostaje jeszcze trochę czasu do przygotowania się na cyfrowš rewolucję! A warto się przygotować, bo, jak można przeczytać w zamieszczonym obok artykule na temat głównych trendów w produkcji druków cyfrowych na najbliższe lata, drukarniom opartym wyłšcznie na tradycyjnym modelu nie wróży się długotrwałej działalnoci. IZ