Cyfrowa transformacja z lekkością motyla
6 Dec 2016 14:56
Firma FFEI, światowy dostawca rozwiązań do druku cyfrowego, ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej maszyny Graphium do cyfrowego druku inkjet UV z białym atramentem kryjącym, przeznaczonej do drukowania opakowań, etykiet i realizacji zleceń specjalnych.
Zdaniem producenta nowe rozwiązanie pozwoli przedsiębiorcom z tego segmentu produkcyjnego na umocnienie pozycji rynkowej i przeniesienie większej ilości zleceń do produkcji cyfrowej, co z kolei przyczyni się do przekształcenia działalności i zwiększenia możliwości produkcyjnych zakładu. Maszyna zostanie zaprezentowana podczas tegorocznych targów Print w Chicago (8-12 września) i Labelexpo w Brukseli (24-27 września).
Misja transformacja
Realizujemy misję przekształcenia rynku cyfrowego druku etykiet, opakowań i druków specjalnych, a maszyna Graphium stanowi ważny krok w kierunku osiągnięcia tego celu – mówi Andy Cook, dyrektor zarządzający FFEI. Jego zdaniem Graphium reprezentuje nową generację wąskowstęgowych, cyfrowych maszyn inkjetowych, charakteryzujących się niskimi kosztami inwestycyjnymi, wysoką wydajnością i jakością druku oraz wszechstronnym zakresem zastosowań. Jak twierdzi Andy Cook, Graphium jest najbardziej wydajną maszyną drukującą na rynku wyposażoną w biały kryjący atrament.
Tradycja i innowacja
Maszyna Graphium została stworzona w oparciu o wieloletnią wiedzę technologiczną firmy FFEI w zakresie budowy cyfrowych maszyn inkjetowych i łączy w sobie wiele najnowszych technologii, pozwalających użytkownikom tego rozwiązania na wykonywanie skomplikowanych zleceń, nieopłacalnych do realizacji przy wykorzystaniu autonomicznych maszyn konwencjonalnych lub inkjetowych. Graphium łączy innowacyjne systemy przepływu pracy i przygotowania do druku, oprogramowanie do zarządzania barwą oraz nowatorską technologię kalibracji głowicy. Wszystko to w celu zapewnienia wysokiej jakości i powtarzalności produkcji – takie rozwiązanie gwarantuje bowiem zgodność pomiędzy wydrukami próbnymi i produkcyjnymi oraz ich dopasowanie do standardów kolorystycznych. Dodatkowo drukarze i przetwórcy druków mogą czerpać korzyści z wysokiej jakości i szybkości druku oraz dobrego przylegania atramentów do podłoża, jak też ich wysokiej trwałości i odporności na światło.
Tworząc tę maszynę, chcieliśmy połączyć nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie oprogramowania i technologii inkjetowej tak, aby stworzyć kompletne rozwiązanie przekształcające dotychczasowe procesy drukowania. Z maszyną Graphium przetwórcy mogą teraz osiągnąć lepszą efektywność od przygotowalni do produkcji i czerpać korzyści z obniżonych kosztów rozruchu maszyny, minimalizacji odpadów i wzrostu produktywności. W porównaniu z drukiem konwencjonalnym zwrot z inwestycji jest ogromny – nie tylko dla niskich, ale także wysokich nakładów – kontynuuje Andy Cook.
Nietypowe kombinacje
Ponadto nowe rozwiązanie w ofercie firmy FFEI umożliwia przetwórcom druków przyjęcie do realizacji złożonych projektów wymagających zastosowania szerokiego gamutu barw na praktycznie każdym podłożu. Obsługująca do 6 modułów cyfrowych i 6 stacji flekso, maszyna Graphium oferuje unikalną możliwość opcjonalnego połączenia stacji do druku fleksograficznego ze stacjami introligatorskimi od jednego sprzedawcy, pracujących w jednej linii. Taka funkcjonalność znacznie przyczynia się do redukcji czasu produkcyjnego i kosztów w porównaniu z tradycyjnym wykańczaniem druków w oddzielnej linii.
Maszyna Graphium wykorzystuje specjalistyczne atramenty Uvijet Graphium utwardzane światłem UV, opracowane przez Fujifilm Speciality Ink Systems. Atramenty te charakteryzują się funkcjonalną wydajnością, szerokim gamutem barw oraz dobrą przyczepnością i wydajnością nanoszenia, potrzebnymi do spójnego druku opakowań i etykiet.
Oprócz tego opisywane rozwiązanie wykorzystuje głowicę drukującą Xaar 1001. W celu zapewnienia jej maksymalnej wydajności pracy, podczas tworzenia maszyny Graphium zespół FFEI ściśle współpracował ze specjalistami z działu badań i rozwoju firmy Xaar. Co więcej, maszyna wykorzystuje technologie wstępnej obróbki elektrycznymi wyładowaniami koronowymi, czyszczenia wstęgi i Adap-
tive Screening Technology – wszystkie dostępne jako standard.
Graphium wzięło swoją nazwę od promiennie kolorowego gatunku motyli – pazi królowej – wyjaśnia Andy Cook. – Podczas swojego życia przechodzą one naprawdę wspaniałą transformację – takie samo wrażenie daje Graphium przetwarzając cyfrowe pliki w wysokiej jakości opakowania, etykiety i druki specjalne.
Na podstawie informacji firmy FFEI opracował KS