Czarna guma w akcji
6 Dec 2016 14:56
W ostatnich numerach „Poligrafiki” sporo miejsca poświęciliśmy programowi Conti LaserLine, który włączyła do swojej oferty spółka Phoenix Xtra Print Polska. Od czerwca br. ta gdyńska firma stała się bowiem wyłącznym przedstawicielem firmy ContiTech w zakresie dystrybucji elastomerowych form i tulei do druku flekso na terenie Polski, a dopełnieniem tej współpracy była inwestycja w nowoczesną technologię do ich bezpośredniego grawerowania za pomocą lasera włóknowego PremiumSetter firmy Hell Gravure System.
O korzyściach, jakie mogą czerpać polskie drukarnie fleksograficzne z rozwoju firmy Phoenix Xtra Print Polska, można się było przekonać 5 listopada br. w Gdyni podczas zorganizowanego przez tę firmę spotkania. Wzięli w nim udział niemieccy przedstawiciele firm Hell i Phoenix Xtra Blankets, szefowie działu produkcyjnego płyt i tulei elastomerowych Conti Laserline, zespół Phoenix Xtra Print Polska i oczywiście przedstawiciele polskich drukarń specjalizujących się przede wszystkim w druku fleksograficznym.
To zorganizowane w charakterze warsztatów spotkanie otwo-rzyło przemówienie Margarety Rochlitzki, prezes Phoenix Xtra Print Polska. Po uroczystym przecięciu czerwonej wstęgi, będącym oficjalną inauguracją technologii bezpośredniego grawerowania form elastomerowych w Polsce, pracownicy Phoenix Xtra Print Polska rozpoczęli realizację przykładowego zlecenia. Po zaledwie kilku minutach maszyna przystąpiła do grawerowania, a zgromadzeni goście wzięli udział w panelu prezentacji przygotowanym przez przedstawicieli firm Hell Gravure System oraz Continental ContiTech. Był to ważny punkt spotkania, ponieważ właśnie połączenie myśli technologicznej obu tych spółek w jednym cyklu produkcyjnym przyczynia się do otrzymywania niespotykanych do tej pory rezultatów w druku flekso.
Z jednej strony laser włóknisty pozwala skierować jednolitą i ultracienką wiązkę o wysokiej mocy na punkt o niewielkiej powierzchni tworząc trójwymiarowy relief na elastomerowej formie, z drugiej zaś już samo stosowanie form i tulei ze specjalnej mieszanki EPDM wiąże się z licznymi profitami. Odznaczają się one bowiem wysoką giętkością, odbojnością oraz dużą odpornością na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Połączenie tych zalet daje takie rezultaty jak: odpowiedni transfer farby i jej odpowiednie rozłożenie na podłożu; możliwość obsługi zleceń wysokonakładowych; niski przyrost punktu rastrowego; stosowanie szerokiego zakresu kontrastów; krótki i prosty proces mycia oraz możliwość wykorzystywania szerokiego zakresu farb (wodnych, UV i rozpuszczalnikowych).
Po zakończeniu części wykładowej goście spotkania ponownie udali się do hali produkcyjnej firmy Phoenix Xtra Print Polska, gdzie na żywo mogli się przekonać o zaletach bezpośredniego grawerowania laserowego 3D oraz niezawodności form i tulei elastomerowych Conti Laserline.
Oprócz obecnych na spotkaniu pracowników firmy Phoenix Xtra Print Polska, którzy wyczerpująco starali się odpowiedzieć na każde z zadawanych pytań, w warsztatach uczestniczyli również reprezentanci drukarni OPEGIEK, która już zdecydowała się na wprowadzenie do produkcji elastomerowych form fleksograficznych grawerowanych bezpośrednio w Gdyni. Dzięki ich obecności uczestnicy spotkania mogli zaczerpnąć informacji o tym, jak omawiane formy i tuleje sprawdzają się w praktyce. Ożywiona dyskusja w kuluarach, poświęcona w głównej mierze parametrom technicznym i możliwościom prezentowanych
5 listopada rozwiązań, świadczy o dużym zainteresowaniu, jakim się one cieszą wśród przedstawicieli polskiego przemysłu fleksograficznego.