Czas pandemii to także czas inwestycji
10 Dec 2020 15:23

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Drukarnia Offset Druk z Rzeszowa została ostatnio właścicielem doskonale wyposażonej maszyny cylindrycznej nowej generacji, spm steuer RF 90 do złocenia na gorąco. To pierwsza instalacja maszyny RF w formacie 640x900 mm w Polsce; dokonała jej firma spm steuer, która także dostarczyła maszynę. Z Beatą Dziura, prezes zarządu Offset Druk, rozmawiamy o kierunkach rozwoju jej firmy, wyzwaniach związanych z pandemią COVID-19 i najnowszej inwestycji.

 

Firma Offset Druk jest obecna na polskim rynku od ponad 25 lat. Proszę nam powiedzieć więcej o profilu Państwa działalności. 

––––––––––

Beata Dziura: Nasza firma od lat zajmuje się drukiem materiałów reklamowych, głownie katalogów i folderów, które wymagają doskonałego odzwierciedlenia kolorów rzeczywistych. 

W całej naszej działalności zawsze kładliśmy nacisk na to, aby nasi klienci mieli nietuzinkowe materiały reklamowe, które w najlepszy sposób prezentowałyby ich produkty. Cieszymy się opinią drukarni do zadań specjalnych, co stanowi dla nas powód do dumy, ale również wymaga nieustannego poszukiwania nowych możliwości.

Od kilku lat zajmujemy się również produkcją opakowań. Ten dział świetnie się rozwija, dlatego podjęliśmy decyzję o inwestycji w maszynę spm steuer RF 90.

 

Obecnie na rynku jest wielu producentów maszyn cylindrycznych opartych na konstrukcji maszyn Heidelberg. Dlaczego zdecydowali się Państwo na zakup właśnie maszyny spm steuer RF 90? Jakie posiada ona unikalne cechy i które z nich są dla Państwa istotne?

––––––––––

B.D.: Przy podejmowaniu decyzji o zakupie zawsze bierzemy pod uwagę, czy dana inwestycja zwiększy nasz potencjał, a także czy będziemy mogli zaoferować klientom nowe rozwiązania, których nie ma jeszcze na rynku.

Sądzimy, że spm steuer RF 90 w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom.

 

Współpracują Państwo z firmą ŁAPIŃSKI – wyłącznym przedstawicielem niemieckiej firmy spm steuer na polskim rynku. Jak ocenia Pani współpracę z firmą ŁAPIŃSKI?

––––––––––

B.D.: Współpraca przebiega doskonale; zgłosiliśmy chęć zakupu maszyny do hot-stampingu, idealnie skrojonej dla naszych potrzeb i w niedługim czasie taką ofertę otrzymaliśmy.

 

Jakie są wyzwania stojące przed Pani firmą związane z pandemią COVID-19? 

––––––––––

B.D.: Pandemia COVID-19 zwiększyła zapotrzebowanie na nowe, lepsze rozwiązania, nie tylko w naszej firmie. Sadzę, że po roku 2020 już nic nie będzie takie samo, a skoro jedyna stała to ciągła zmiana, trzeba wyjść z optymizmem naprzeciwko nowym wyzwaniom, czego sobie i Państwu życzę. 

 

***

O wypowiedź na temat tej instalacji poprosiliśmy też Zenona Łapińskiego, właściciela firmy ŁAPIŃSKI.

 

Czy to pierwsza instalacja dokonana przez firmę ŁAPIŃSKI w drukarni Offset Druk? 

––––––––––

Zenon Łapiński: Tak, po raz pierwszy instalowaliśmy maszynę w drukarni Offset Druk. Co więcej, to pierwsza instalacja spm steuer RF 90 w formacie 640 mm x 900 mm w Polsce w ogóle. Wcześniej mieliśmy przyjemność dostarczyć innemu klientowi maszynę typu RF 82, czyli do uszlachetniania arkuszy o wymiarach 570 mm x 820 mm. Wkrótce mamy nadzieję dostarczyć kolejną. Obserwujemy bowiem coraz większe zainteresowanie maszynami cylindrycznymi do złocenia na gorąco spm steuer w naszym kraju. Zasługują one na uwagę, bo posiadają cechy niezbędne do realizacji szczególnie trudnych projektów w technologii hot-stampingu. Klienci w Europie Zachodniej już dawno docenili zalety tych maszyn i obecnie większość dużych drukarń i firm specjalizujących się w uszlachetnianiu powierzchni w technologii hot-stampingu nie może się bez nich obejść.

 

Jakie są szczególne cechy maszyny RF 90 odróżniające ją od konkurencyjnych rozwiązań? 

––––––––––

Z.Ł.: Do najciekawszych z punktu widzenia klienta nowości konstrukcyjnych, właściwych dla maszyn spm steuer RF 90, a niewystępujących w maszynach cylindrycznych innych producentów, należą m.in.:

– nowatorski system prowadzenia folii, dzięki któremu jej warstwa klejowa jest chroniona przed zbyt wczesną aktywacją termiczną (co przekłada się na jakość złocenia) i ułatwiający dostęp operatora maszyny do matryc;

– cyfrowe sterowanie i kontrola parametrów złocenia;

– kompletnie nowe, zaprojektowane przez firmę spm steuer łoże z regulowaną wysokością w zakresie +/- 0,3 mm, co skraca czas narządu do minimum;

– szybki, precyzyjny, niewymagający narzędzi sposób montażu i demontażu „plastra miodu”;

– nowy cylinder dociskowy z nowym mostkiem łapkowym, zapewniający doskonałe pasowanie arkusza i możliwość stosowania rolek z folią o średnicy 150 mm; 

– możliwość używania do produkcji rolek z folią o szerokości tylko 30 mm, przy minimalnej odległości 2 mm pomiędzy rolkami; 

– prędkość mechaniczna do 4000 ark./h arkuszy o maksymalnym formacie 640x900 mm.

 

Ogólny trend w Europie – także w naszym kraju – jest taki, że pomimo pandemii wiele firm decyduje się na inwestycje. Czy z punktu widzenia Pana firmy też tak jest? 

––––––––––

Z.Ł.: Faktycznie, zauważam podobne zachowanie wielu firm w Polsce – znakomitym przykładem jest tu właśnie drukarnia Offset Druk. Moim zdaniem inwestycje mimo pandemii to słuszny trend. Czas kryzysu dobrze jest wykorzystać na zmiany organizacyjne w firmie oraz na przedsięwzięcia zwiększające konkurencyjność firmy na rynku. Maszyny cylindryczne spm steuer RF dają ich właścicielom szansę wyróżnienia się na rynku poprzez możliwości wykonywania ekstremalnie trudnych prac dla wymagających klientów. 

Jestem przekonany, że każdy właściciel firmy zajmującej się uszlachetnianiem powierzchni metodą hot-stampingu chciałby mieć maszynę, która pozwoli mu na wykonywanie bez większych problemów takich projektów jak:

– duże aple z drobnymi elementami w kontrze (o grubości nawet 0,1 mm);

– duże motywy na podłożach niechłonnych typu laminaty;

– produkcja na papierze etykietowym (nawet o gramaturze 40 g/m², co usłyszeliśmy od naszych klientów);

– złocenie, tłoczenie i bigowanie materiałów termoplastycznych;

– uszlachetnianie podłoży pokrytych lakierem UV.

Wykonanie tego typu prac na maszynach do złocenia pracujących w tzw. systemie „góra-dół” jest niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe, dlatego warto pomyśleć o uzupełnieniu parku maszynowego o maszynę cylindryczną spm steuer RF. Obecnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z kolejnymi potencjalnymi nabywcami. 

Maszyny spm steuer RF mogą być również wyposażone w opcję do aplikacji pozycjonowanych hologramów indywidualnych. Precyzja transferu i sposób kontroli folii podczas tego procesu odpowiadają najwyższym standardom niezbędnym przy zabezpieczaniu banknotów i dokumentów wagi państwowej.

Wkrótce będziemy mogli zaoferować polskim klientom jeszcze więcej możliwości w dziedzinie hot-stampingu. Cały rynek niecierpliwie czeka na zapowiadaną przez firmę spm steuer nową maszynę cylindryczną RF 106, która będzie złociła arkusze w formacie B1 z prędkością 5000 ark./h oraz w której podawanie i wykładanie arkuszy będzie się odbywało z palety na paletę. Wierzę, że już niedługo będziemy mogli Państwu podać więcej szczegółów na ten temat.

Dziękuję za rozmowę.

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>