Czyszczenie suchym lodem
6 Dec 2016 14:49
Od paru lat technologia czyszczenia maszyn i urządzeń suchym lodem jest wykorzystywana w wielu branżach, również w poligrafii.
Tą metodą z powodzeniem można czyścić cylindry, szczęki listew mocujących matryce, przekazy, wykładanie, gniazda mocujące wałki, sprężarki, koła zębate, korpusy itp.
Zasada działania
Czyszczenie suchym lodem polega na oddziaływaniu strumieniem zestalonego dwutlenku węgla na zanieczyszczoną powierzchnię.
Uderzenie. Rozpędzone cząstki suchego lodu wymieszane z powietrzem i konstrukcja dyszy powodują silny efekt mechaniczny.
Szok termiczny. W wyniku różnicy temperatur pomiędzy czyszczoną powierzchnią a suchym lodem na zanieczyszczeniu pojawiają się mikroskopijne pęknięcia, które w rezultacie ułatwiają jego usuwanie.
Mikroeksplozje. Cząsteczki suchego lodu uderzają o czyszczoną powierzchnię i przechodzą w stan gazowy, powiększając w ciągu kilku milisekund prawie 800 razy swoją objętość, co w istocie jest mikroeksplozją w punkcie zderzenia. Na skutek mikroeksplozji popękane warstwy zanieczyszczonej powłoki są odrywane od powierzchni.
Zalety czyszczenia suchym lodem
Redukcja kosztów: eliminacja chemicznych środków czyszczących; czyszczenie może być przeprowadzone bez demontażu urządzeń, co pozwala ograniczyć czas przestoju, problemy związane z rozruchem – np. ponowny montaż, kalibracja czy rozgrzanie form – zostają wyeliminowane; mniejsza ilość odpadów produkcyjnych.
Dłuższy czas życia urządzeń: nieabrazyjna metoda czyszczenia – nie uszkadza czyszczonej powierzchni; czyszczenie dokładniejsze niż tradycyjne metody, co zapewnia: wydłużenie cyklu produkcyjnego, łatwą identyfikację usterek, lepszą pracę elementów ruchomych.
Czyszczenie bez użycia rozpuszczalników i wody: nie powoduje zwarć w układach elektrycznych; nie sprzyja powstawaniu rdzy; nie generuje aerozoli będących nośnikiem bakterii; ma właściwości antyutleniające i bakteriostatyczne; brak wtórnych zanieczyszczeń.
Bezpieczeństwo. Suchy lód jest środkiem nietoksycznym, nie stanowi zagrożenia dla pracowników w porównaniu ze środkami chemicznymi.
Czyszczenie maszyn poligraficznych
Na co należy zwrócić uwagę przy czyszczeniu suchym lodem maszyn i urządzeń w poligrafii:
przed czyszczeniem należy wyjąć wałki gumowe, które mogą mieć z nim styczność,
nie wolno czyścić węży pneumatycznych i hydraulicznych z tworzywa – w wyniku kontaktu z niską temperaturą tracą właściwości plastyczne i pękają; wiąże się to z koniecznością wymiany lub reperacji, co w przypadku maszyn poligraficznych potrafi być uciążliwe,
nie należy czyścić elementów fotooptycznych,
nie zaleca się czyszczenia wałków teflonowych – po jakimś czasie na teflonie mogą pojawiać się mikropęknięcia, co może doprowadzić do odwarstwiania się powłoki teflonowej i w rezultacie – do regeneracji lub wymiany wałków teflonowych,
nie wolno czyścić układów elektronicznych.
Wskazane jest też, aby podczas czyszczenia maszyny był obecny oddelegowany z drukarni mechanik, który będzie brał czynny udział w przygotowaniu maszyny przed czyszczeniem.
Poza tym nie ma większych przeciwwskazań. Dlatego lepiej zatrudnić firmę, która zajmuje się czyszczeniem maszyn w danej branży; unikniemy dzięki temu większych problemów.