DB Print buduje drukarnię w Polsce
6 Dec 2016 14:47
2 października ubiegłego roku Arnould Meplon, prezes grupy DB Print, i burmistrz Grodziska Mazowieckiego położyli kamień węgielny pod budowę przyszłej drukarni DB Print Polska.
Grupa wywodząca się z federacji PME ukonstytuowała się na początku 2006 roku. Obecnie posiada dwie drukarnie na północy Francji (w Halluin i Amiens), centrum prepress w Casablance (Maroko) oraz biura w Brukseli i Warszawie. To ostatnie zostanie wkrótce zastąpione przez nową drukarnię w Grodzisku Mazowieckim.
Od roku 1993 wchodzące w jej skład drukarnie pracują na maszynach Komori; początkowo była to maszyna 4-kolorowa, a w 2002 r. zakupiono 8-kolorową SP40. W roku 2003 przejęto dwie francuskie drukarnie, w wyniku czego w posiadaniu DB Print znalazł się park maszynowy, w którego skład wchodziły dwie maszyny Komori Lithrone 40 drukujące w 5 kolorach i trzy Lithrone 40 do druku 4- i 8-kolorowego. Wówczas to Arnould Meplon zaczął się przypatrywać Polsce; przyjechał do naszego kraju i wrócił do Francji przekonany, że są tu interesujące możliwości. Ponieważ nie udało mu się znaleźć drukarni odpowiedniej do przejęcia, zdecydował się otworzyć biuro pod nazwą DB Print Polska. Rozpoczęło ono działalność 1 stycznia 2005 roku, podobnie jak DB Print Belgium, a wkrótce potem DB Print Maroc.
Fakt, że wszystkie filie noszą nazwę DB Print, nie może dziwić – wyjaśnia Stephane Canonne, dyrektor drukarni DB Print Nord. – Czy to na przedmieściach Warszawy, w Belgii czy Maroku wszyscy pracujemy pod tą samą flagą. Nie współzawodniczymy ze sobą: chcemy razem osiągnąć sukces dzięki wzajemnemu wsparciu. Wszystkie oddziały pracują w sieci korzystając z tego samego oprogramowania.
Grupa kontynuuje inwestycje w offset arkuszowy: ostatnio we francuskiej drukarni zainstalowano 8-kolorową Komori LS 840P w formacie 70x100, z odwracaniem, która w ciągu trzech miesięcy wykonała ponad 5 mln obrotów.
Najnowszą inwestycją DB Print jest system sterowania maszynami Komori K-Station oparty na formacie JDF, dzięki któremu firma zrealizuje plan przejścia na format JDF w roku 2008.
Na podstawie „Caractere” nr 637 z grudnia 2007 opracowała IZ