Digital Series iQ – rezultat współpracy Mark Andy i Domino 
25 Feb 2021 13:39

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Mark Andy poinformowała o wprowadzeniu na rynek swojej najnowszej maszyny cyfrowej, bazującej na technice inkjetowej – Digital Series iQ. W kontekście elastyczności produkcji i wszechstronności zastosowań została ona zbudowana w oparciu o sprawdzoną platformę znajdującą zastosowanie w maszynach fleksograficznych Evolution Series. 

Digital Series iQ wykorzystuje moduł inkjetowy stworzony przez firmę Domino – V1610i UV, pozwalający – jak zapewnia producent – na realizację najwyższej jakości wydruków cyfrowych. Firma Mark Andy podkreśla, że połączenie jej kompetencji w obszarze obsługi wstęgi i licznych wdrożeń cyfrowych maszyn drukujących z bogatymi doświadczeniami firmy Domino w tym segmencie rynku czyni z maszyny Digital Series iQ rozwiązanie o maksymalnej wydajności przy uzasadnionym poziomie zainwestowanego kapitału początkowego ze strony użytkownika. Nowa maszyna jest już dostępna w ofercie Mark Andy. 

Digital Series iQ dołącza tym samym do innych hybrydowych rozwiązań Mark Andy, bazujących na technologii cyfrowej – Digital Series HD i Digital Pro. Producent podkreśla, że – podobnie jak wcześniej wprowadzone na rynek modele – nowa maszyna oferuje druk cyfrowy o wysokiej rozdzielczości oraz elastyczność w kontekście realizowanych procesów poligraficznych, wynikającą z możliwości wykańczania i uszlachetniania w trybie inline. Te jej cechy mają umożliwić użytkownikom zmaksymalizowanie przychodu z inwestycji w Digital Series iQ.

Konfiguracja maszyny może uwzględniać do 7 zespołów druku inkjetowego UV (CMYKOV + W). W urządzeniu mogą zostać zintegrowane różne elementy hybrydowego przetwarzania wydruków, zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta. Wśród opcji wybieranych przez pierwszych użytkowników nowego modelu są m.in.: stacja druku fleksograficznego, semirotacyjna sztanca, szyna (umożliwiająca np. zainstalowanie systemu odwracania wstęgi czy modułu do tłoczenia folią na zimno) oraz rozcinanie wstęgi w trybie inline.

Maszyna Digital Series iQ drukuje z wysoką rozdzielczością i prędkością do 70 m/min w trybie szybkim („rapid”). Znalazły w niej zastosowanie rozwiązania software’owe czołowych dostawców z tego segmentu – Esko i Global Graphics. Wśród nich producent wymienia m.in. ScreenPro – oprogramowanie do procesów workflow i sterowania maszyną (digital front-end), jak też przetwarzania plików, personalizacji danych oraz dedykowane aplikacjom typu SKU (różne wersje w obrębie danego wzoru). Materiały eksploatacyjne, niezbędne do funkcjonowania maszyny, są oferowane za pośrednictwem działu Mark Andy Print Products. Natomiast wsparcie techniczne przy jej wdrażaniu i opiekę posprzedażową mają zapewnić zespoły serwisowe, dedykowane klientom z rynku druku cyfrowego. Przy wprowadzaniu modelu Digital Series iQ na rynek firma Mark Andy jest aktywnie wspierana przez zespół specjalistów ze strony Domino.

David Ellen, dyrektor dywizji Domino Digital Printing Solutions, tak tłumaczy fakt podjęcia współpracy z Mark Andy, której celem było stworzenie nowego hybrydowego rozwiązania: Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością współpracy z Mark Andy, będącą firmą o reputacji pioniera we wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych, zgodnych z potrzebami jej klientów. Poprzez mariaż najwyższej klasy rozwiązań z obszaru fleksografii i przetwarzania wydruków z re-

nomowaną technologią inkjetową Domino, postrzegamy Digital Series iQ jako maszynę, która ma szansę stać się czołowym rozwiązaniem hybrydowym, dedykowanym różnego rodzaju zastosowaniom. 

Pomimo wyzwań, jakie spowodowała pandemia COVID-19, firma Mark Andy ma za sobą udany rok 2020 w kontekście realizacji jej założeń dotyczących rozwiązań do druku cyfrowego. Firma odnotowała w nim rekordową ilość zamówień na modele Digital Series HD i Digital Pro. Jej kierownictwo oczekuje, że podobny popyt rynkowy będzie dotyczył również nowej maszyny Digital Series iQ, która – zdaniem Mark Andy – jest skierowana do nowego grona odbiorców rynkowych, poszukujących niezawodnej hybrydowej maszyny cyfrowej, oferowanej w wyważonej cenie.

David Medlar, wiceprezes ds. rozwiązań cyfrowych Mark Andy zauważa: Jesteśmy podekscytowani możliwością zaoferowania naszym klientom nowej maszyny – Digital Series iQ. Z otrzymanych od nich informacji wynikało, że chętnie znaleźliby w niej połączenie cyfrowej technologii Domino oraz rozwiązań Mark Andy z obszaru druku fleksograficznego i przetwarzania. Za sprawą modelu Digital Series iQ wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom. Maszyna łączy w sobie sprawdzone moduły druku inkjetowego UV marki Domino oraz najwyższej klasy systemy obsługi różnego typu podłoży fleksograficznych i ich dalszej obróbki, znane z innych modeli Mark Andy.

W założeniach firmy Mark Andy nowa maszyna ma spowodować, że druk inkjetowy, zwłaszcza hybrydowy, stanie się bardziej dostępny dla wielu producentów etykiet i opakowań, zainteresowanych rozwojem swoich przedsiębiorstw i rozszerzeniem produkcji o technologię cyfrową.

17 lutego br. obie firmy zorganizowały wspólne spotkanie online, podczas którego oficjalnie została przecięta wstęga inaugurująca wprowadzenie Digital Series iQ na rynek, a samą maszynę po raz pierwszy pokazano uczestnikom wydarzenia. Obaj dostawcy anonsują też serię wirtualnych prezentacji nowego rozwiązania, które rozpoczną się pod koniec tego miesiąca. 

Słów kilka o partnerach technologicznych

Mark Andy jest jednym z najważniejszych producentów maszyn wąsko- i średniowstęgowych oraz urządzeń wykańczających. W skład jej portfolio wchodzą marki Mark Andy i Presstek – z obszaru maszyn drukujących i Rotoflex – urządzeń do dalszej obróbki oraz kompletne portfolio materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych, oferowa- ne w ramach Mark Andy Print Products. Wszystkie ww. rozwiązania są wspierane przez rozbudowany zespół wsparcia technicznego, którego zadaniem jest minimalizowanie czasu przestojów maszyn oraz pomoc klientom w prowadzeniu zyskownej i wydajnej produkcji, opartej na innowacyjnych technologiach. Firma podkreśla, że przy każdym projekcie bierze pod uwagę unikalny dla klienta model biznesowy oraz wyzwania i problemy, z jakimi się boryka. Odpowiedzią Mark Andy mają być produkty i usługi, wspierające klientów w pokonywaniu tych problemów oraz rozwiązania pozwalające na udoskonalanie codziennych procesów i działań, a w konsekwencji – na zwiększenie wydajności i osiągnięcie pełnego potencjału produkcyjnego. 

Założona w 1978 r. firma Domino zyskała światową reputację za sprawą stworzenia i wyprodukowania technologii kodowania, znakowania i drukowania, jak też dzięki globalnej sieci produktów skierowanych do rynku aftermarket oraz obsługi klienta, oferowanej w ramach współpracy. Wchodzący w jej skład dział Digital Printing Solutions dostarcza rozwiązania do druku komercyjnego, oferując cyfrowe maszyny inkjetowe oraz systemy do ich sterowania i kontroli, wykorzystywane przy różnego rodzaju zastosowaniach etykietowych i aplikacjach, wykorzystujących personalizację. Domino Group zatrudnia na całym świecie ponad 2800 osób i prowadzi swoją działalność w ponad 120 krajach. Firma dysponuje zakładami produkcyjnymi w: Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Niemczech, Indiach, Szwecji oraz Szwajcarii. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Mark Andy

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>