12 października br. ukazała się nowa wersja systemu EFI eXpress, która w zależności od konfiguracji może być wykorzystywana jako system do obróbki końcowej oraz – jak zapewnia Özgür Yazar z firmy EFI – jedno z pierwszych rozwiązań przeznaczonych dla rynku cyfrowej fotografii.
W tym roku firma EFI obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Założył ją Efi Arazi, który w 1989 roku otrzymał licencję na tworzenie oprogramowania do edytowania barw. W roku 1991 firma EFI wyprodukowała Fiery – pierwszy system do zarządzania barwą. W następnych latach zaczęła działać także w innych gałęziach przemysłu, a pomiędzy latami 2003 i 2006 nabyła kilka przedsiębiorstw: Best – producenta jednego z pierwszych na świecie rozwiązań do cyfrowego proo-fingu, firmy Printcafe i T/R Systems oraz producentów maszyn drukujących Vutek i Jetrion. Do końca lat 90. niemal każde przedsiębiorstwo tworzące cyfrowe wydruki wykorzystywało oprogramowanie Fiery, które do dnia dzisiejszego zainstalowano na całym świecie w liczbie ponad 1,5 mln egzemplarzy – mówi Özgür Yazar zajmujący w firmie EFI stanowisko sales development managera w regionie EEMEA i Beneluksu. – Dziś EFI może pochwalić się także 3 tys. instalacji maszyn Vutek i Rastek, 10 tys. rozwiązań MIS oraz ponad 60 tys. systemów do proofingu na całym świecie. Naszym celem nie jest oferowanie rynkowi tylko jednego produktu, ale kompletnego rozwiązania, tak by klient kupujący maszynę drukującą mógł w jednym miejscu zaopatrzyć się również w pełne rozwiązanie RIP, MIS czy system do proofingu.
Po przejęciu wymienionych przedsiębiorstw firma EFI postanowiła wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie rozwiązań do proofingu także na innych rynkach, zwłaszcza produkcyjnym i fotograficznym. Jak zaznacza producent, użytkownicy mogą kupić oprogramowanie w dokładnie takiej konfiguracji, jaka odpowiada ich potrzebom. Celem systemu eXpress dla fotografów zajmujących się m.in. fotografią społeczną (np. natury, portretową czy ślubną) oraz komercyjną jest pomoc w wydruku ich zdjęć o odpowiednich parametrach. Oprogramowanie adresowane do rynku fotograficznego musi być bardzo łatwe w użyciu. Fotograficy nie są leniwi, ale ze względu na presję czasu nie chcą tracić go na drukowanie swoich prac. Potrzebują stabilnego rozwiązania, które będą mogli wykorzystywać wszędzie i w dowolnej chwili. Dlatego stworzyliśmy dla nich oprogramowanie, które jest łatwe w instalacji, ustawianiu i posiada wiele przydatnych funkcji – dodaje Ö. Yazar.
System eXpress jest łatwy w użyciu m.in. dzięki intuicyjnemu interfejsowi i kompatybilny z ok. 150 drukarkami różnych producentów takich jak: Agfa, Canon, Encad, Epson, HP, Mimaki, Mutoh, OKI, Roland, Seiko czy Xerox. Podczas drukowania zdjęć wykorzystywane są oryginalne sterowniki druku RGB tych urządzeń. To jedna z najważniejszych opcji, ponieważ dla fotografii niezwykle istotna jest wysoka jakość wydruków. Oprogramowanie eXpress jest też wydajne, m.in. ze względu na rozwiązania automatyzujące pracę, możliwość wykorzystywania różnych wzorów layoutów oraz tworzenia własnych. Bazuje ono także na technologii kolorów EFI XF, która zapewnia m.in. profesjonalne zarządzanie profilami ICC, i jest zgodne ze standardami przemysłowymi. Ciekawą funkcję dla fotografów stanowi także możliwość automatycznego uaktualnienia systemu oraz przypisywania ważnych informacji do konkretnych zdjęć, np. ich parametrów czy miejsca wykonania. Mają oni także możliwość dokonywania pewnych zmian podczas drukowania, np. ustawiania parametrów w zależności od ostrości, kontrastu, jasności lub saturacji. Dzięki kolejnej funkcji – UniDriver – wszystkie dokonane ustawienia można wysłać bezpośrednio do drukarni bez użycia RIP-ów.
W nowej wersji eXpress pojawiły się także ciekawe opcje dla klientów poszukujących systemu do proofingu, w szczególności dla projektantów, małych agencji reklamowych oraz print buyerów. Dzięki funkcji Native PDF Support drukowany plik PDF konwertowany jest najpierw na plik PostScript, a następnie na język drukarki. System ten obsługuje także inne formaty: EPS, PS, RPF i PDF/X oraz skale barw Pantone, DIC, HKS i Toyo. Technologia kolorów EFI XF umożliwia natomiast wykorzystanie nowej techniki symulacji kolorów spotowych XF 4.0. Co więcej, poza wymienionymi opcjami jego użytkownicy dysponują identycznymi funkcjami jak w przypadku oprogramowania eXpress dla fotografii.
W styczniu przyszłego roku na rynku pojawi się również nowa wersja oprogramowania EFI XFlow 4.0. Obecnie dostępna jest wersja XFlow 3.1, która jest oprogramowaniem typu PDF workflow przeznaczonym dla przygotowalni oraz firm specjalizujących się w wydrukach wielkoformatowych. Ideą tego systemu jest automatyzacja przepływu prac i kontroli plików przed drukiem, które konwertowane są na format PDF, a następnie przeglądane i sprawdzane. Dzięki takiej automatyzacji klienci mają możliwość sprawdzania wielu parametrów, np. rozdzielczości, fontów, czy zastosowana została odpowiednia przestrzeń barw CMYK lub RGB oraz czy kolory spotowe zostały we właściwy sposób zdefiniowane. Możliwość taka usprawnia komunikację, a wszystkie ewentualne błędy mogą być w łatwy sposób usuwane – wskazuje Ö. Yazar. Następnie prace przesyłane są do odpowiedniej platformy – kontrolera Fiery, innego oprogramowania czy maszyny drukującej. System umożliwia także zdalny kontakt przez Internet z klientem, który z dowolnego miejsca może zarządzać swoim zleceniem. Nowa wersja systemu dodatkowo będzie posiadać bardzo rozwinięty moduł kalkulacji, przydatny zwłaszcza firmom z branży wielkoformatowej, który znacznie uprości szacowanie kosztów druku.
Rozmawiała Dorota Armiak