Dla miłośników literatury i nie tylko
17 Nov 2017 13:39

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W niedzielę 29 października zakończyła się kolejna, 21. już edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Hasło tegorocznej edycji, słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi „Czytam i staję się wolny” każdy interpretuje po swojemu, podobnie jak każdy na swój sposób przeżywa książki. Może właśnie z tego powodu w EXPO Kraków po raz kolejny pojawiły się tłumy miłośników dobrej literatury. 

Blisko 70 tysięcy odwiedzających, niemal 760 autorów i gości specjalnych, 700 wystawców z ponad 20 krajów (w tym po raz pierwszy w historii Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie – niezależne wydawnictwa z Sankt Petersburga) to liczby, które obrazują skalę tej rozrastającej się z roku na rok imprezy.

O sporym zainteresowaniu świadczą także statystyki z internetu. Fanpage Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie na Facebooku tylko w ciągu ostatniego tygodnia wygenerował ponad 90 tysięcy reakcji. Na przestrzeni ostatnich dni kanały na portalu YouTube z relacjami tzw. booktuberów wyświetlono ok. miliona razy.

W uroczystym otwarciu Targów uczestniczyli m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który przypomniał, że: Kraków jest miastem literatury UNESCO, wpisanym na listę światowego dziedzictwa. (…) To tutaj powstawały pierwsze drukarnie, wydawnictwa i biblioteki. Jest kolebką księgarstwa i drukarstwa polskiego; a także ambasador Francji Pierre Lévy (Francja była gościem honorowym tej edycji). W swym wystąpieniu podkreślał: Targi, które dzisiaj otwieramy, są czymś więcej niż tylko wydarzeniem handlowym czy wielką księgarnią. W czasie tego święta książki spotykamy się tutaj, chcąc przede wszystkim uczestniczyć w znacznie ważniejszym przedsięwzięciu. Kieruje nami bowiem ambicja, by książka jako nośnik wiedzy i emancypacji była obecna w samym sercu projektu europejskiego.

Ważną częścią inauguracji tegorocznej edycji było ogłoszenie tytułów Ambasadorów Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Wyróżnienie jest przyznawane od 2011 roku i otrzymują je osoby wspierające ideę Targów oraz promujące czytelnictwo. W tym roku taki tytuł otrzymali: Aniela Topulos – wieloletnia dyrektor Wydawnictw Naukowo-Technicznych, Adolf Weltschek – dyrektor Teatru Groteska w Krakowie, Andrzej Kosowski – dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. Czwartym ambasadorem, wyłonionym przez internautów, został pisarz Janusz L. Wiśniewski.

Prezydent Jacek Majchrowski wręczył też odznaczenie Honoris Gratia za szczególne zasługi w promocji miasta Krakowa francuskojęzycznej pisarce z Kanady Arlette Cou-sture, autorce sagi rodzinnej „Dzieci stamtąd”, mającej swój początek w Krakowie.

Francuzi podczas Targów zachęcali nie tylko do poznawania ich literatury, ale także języka, muzyki i kulinariów. Na stoisku Gościa Honorowego ofertę prezentowały francuskie wydawnictwa; swoje miejsce znalazły nie tylko literatura piękna, dla dzieci i młodzieży, ale także komiksy i książki kucharskie – po francusku i w tłumaczeniu na język polski. 

Podczas tegorocznej edycji nie mogło zabraknąć gwiazd globalnej literatury i mistrzów swoich gatunków takich jak Serge Bloch, Camilla Läckberg, Eric-Emmanuel Schmitt czy Nicholas Sparks.

Polskich autorów reprezentowali m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, Cezary Łazarewicz, Olga Tokarczuk, Adam Zagajewski, znane podróżniczki  Beata Pawlikowska czy Martyna Wojciechowska i autorzy-celebryci, m.in. Piotr Adamczyk, Robert Biedroń, Magdalena Różdżka, Katarzyna Tusk czy Jerzy Stuhr.

Wśród targowych wystawców nie zabrakło drukarń – choć reprezentowanych mniej licznie niż dotychczas – i dostawców dla poligrafii. Z własnymi stoiskami wystąpili m.in.: Drukarnia Skleniarz, Opolgraf, Totem, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Poligrafii i firma Scorpio. W salonikach VIP można było porozmawiać z przedstawicielami OZGraf i BZGraf, a także firm papierniczych: Antalis, Papyrus i Zing. 

W ramach wydarzeń towarzyszących Targom poznaliśmy wyniki dwóch rankingów drukarń dziełowych (patrz tinta) i wydania nagrodzone w konkursie na Książkę Edytorsko Doskonałą EDYCJA organizowanym przez magazyn „Wydawca”. 

W 5. edycji konkursu Olsztyńskich Zakładów Graficznych przyznano nagrody Grand Prix dla wydawców w 6 kategoriach: Wydarzenie Wydawnicze – „Don Kichote” Fundacji Chain oraz „Shantaram” i „Cień góry” Wydawnictwa Marginesy; Dobra i Wymagająca Książka – „Tłumacz rzeczy” Wydawnictwa Czarna Owca; Książki Kulinarne – „Na zdrowie” Wydawnictwa Zwierciadło; Popularna, niebanalna – „Dziewczyna do wszystkiego” Wyd. Czarna Owca; Książka dla dzieci i... – „12 półtonów. Książka o muzyce” Wydawnictwa Druganoga; Książka Religijna (po raz pierwszy) – „Tajemnice Fatimy” Rosikon Press.

Drugiego dnia Targów odbyło się także seminarium poligraficzne „Color Management w teorii i praktyce”, podczas którego z interesującymi prezentacjami wystąpili Andrzej Kunstetter (Heidelberg Polska) i Bronisław Jarosz (Drukarnia Skleniarz); niestety, zawiedli uczniowie krakowskiej szkoły poligraficznej, na obecność których liczyli organizatorzy.

Nieodłącznym elementem corocznych targów jest nagroda im. Jana Długosza. W br. była to 20., jubileuszowa edycja tego konkursu. Kapituła otrzymała rekordową liczbę zgłoszeń: 49 wydawnictw przesłało łącznie 75 publikacji, a jury do nagrody nominowało 10 pozycji. Laureatem prestiżowej nagrody określanej mianem polskiego Nobla w dziedzinie humanistyki został Przemysław Czapliński za książkę pt. „Poruszona mapa”, podejmującą tematykę mentalnego obrazu Polski w polskiej literaturze. Zwycięzca otrzymał 30 000 zł i statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego. 

Przyszłoroczna 22. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie odbędzie się w dniach 25-28 października.

Opracowanie: IZ