Grupa Bobst na wystawie Rosupak 2009 w Moskwie (15-19 czerwca br.) zaprezentowała cały zakres maszyn i usług przeznaczonych dla przemysłu opakowań giętkich. Swoje maszyny przedstawiły: Atlas & Titan – cięcie i przewijanie, druk rotograwiurowy oraz rozwiązania do laminacji – firma Rotomec, rozwiązania dla technologii druku flekso – firmy Fischer & Krecke i Schiavi, technologię metalizacji – firma General Vacuum.
Rotomec przedstawił swoje najnowsze rozwiązania w technologiach rotograwiury i powlekania. Wszechstronny asortyment maszyn rotograwiurowych obejmuje różne rozwiązania, każde dostosowane do potrzeb indywidualnego klienta w różnych sektorach druku rotograwiurowego dla przemysłu opakowań giętkich: od MW 60/80, maszyny dla krótkich przebiegów i średniej szerokości zadruku wstęgi, poprzez RS 4004 XHS dla dużych nakładów produkcyjnych z prędkościami drukowania aż do 600 m/min, wyposażony w automatyczne wózki i unikatowy system mycia RS 4004 X, kończąc na modułowym, efektywnym kosztowo rozwiązaniu RS 4003 MP.
Rotomec w obszarze powlekania i laminowania oferuje rozwiązania zaawansowane technologicznie, by zapewnić najwyższą jakość uszlachetnianych materiałów dla opakowań giętkich, jak również samoprzylepnych etykiet, taśm i materiałów specjalnych, z zastosowaniem różnych procesów aplikacji. Najnowszym rozwiązaniem w technologii laminacji duplex jest maszyna SL 850, wersja dedykowana do aplikacji bezrozpuszczalnikowych. Laminator ten wywodzi się od wielofunkcyjnego laminatora CL 850. Cechą laminatorów firmy Rotomec jest precyzyjny system kontroli wstęgi umożliwiający produkcję struktur wysokiej jakości z zastosowaniem różnorodnych materiałów giętkich, z uwzględnieniem bardzo cienkiego aluminium.
W prezentacji Fischer & Krecke uwagę skupiały nowoczesne 8- i 10-kolorowe maszyny fleksograficzne FP 14S i FP 16S oraz innowacyjny system SMARTGPS (system graficznego pozycjonowania druku), które także podczas drupy 2008 wzbudziły ogromne zainteresowanie. SMARTGPS jest w stanie zapewnić produkt gotowy do sprzedaży już od pierwszej odbitki flekso. Przed rozpoczęciem pracy maszyny dokładne ustawienia produkcyjne i dane rejestru dla wszystkich zespołów drukujących włączonych do zlecenia zostają określone podczas montowania płyty i zapisane do
specjalnie przystosowanego procesora układu radiowej identyfikacji (RFID) w tulei.
Po umieszczeniu tulei w zespołach drukujących wszystkie dane zostają automatycznie przeniesione do systemu sterującego maszyną. Przy starcie maszyny wszystkie zespoły drukujące ustawione są w ich poprawnym rejestrze i pozycji odbitki – bez konieczności dokonywania korekt i ponoszenia kosztownych strat materiałowych.
Dla drukarń fleksograficznych ta nowa technologia oznacza zdecydowaną redukcję kosztów; producent zapewnia też, że stabilność procesu w technologii drukowania fleksograficznego nigdy poprzednio nie osiągnęła tak wysokiego poziomu. Fakt ten przyczynia się również do ochrony środowiska, gdyż nie ma konieczności dokonywania wstępnych nastaw maszyny oraz nie występuje żadna emisja CO2, jak to ma miejsce przy tradycyjnych procesach nastawu maszyny.
Schiavi przedstawił nową, ekonomiczną 8-kolorową maszynę z cylindrem centralnym – EF 4030 oraz zaawansowaną technologicznie EF 4040, 8-kolorową maszynę flekso z cylindrem centralnym. Są to maszyny z tulejami, których technologia jest przeznaczona dla szerokiego asortymentu drukowania aplikacji na różnych podłożach. Techniczne rozwiązania opracowane dla rozmaitych funkcji maszyn drukujących umożliwiają sprawne przygotowanie maszyny do pracy i bardzo szybką zmianę prac, dając znaczne oszczędności w postaci redukcji czasu przestoju maszyny, strat materiału i całkowitych kosztów produkcji.
Atlas & Titan zaprezentował swoje najnowsze rozwiązanie w technologii cięcia i przewijania dla bazowych i metalizowanych folii plastikowych, materiałów giętkich, laminatów, etykiet, papieru i tektury. Wielofunkcyjna bobiniarka Titan SR8 jest zaawansowanym rozwiązaniem w zakresie prac do szerokości wstęgi 1800 mm, wzbogaconym o rdzeń laserowy i automatyczne pozycjonowanie noża. Dopuszczalna średnica przewijania to 800 mm, a prędkość może dochodzić nawet do 700 m/min. Kolejna maszyna warta uwagi to nowy, kompaktowy Titan ER610. Jest on rozwiązaniem zapewniającym niskie koszty pracy i przeznaczonym dla potrzeb mniejszych nakładów przetwarzania materiałów giętkich. W pełni zautomatyzowane rozwiązania oferują modele Titan CT610 wyposażone w automatyczne, obrotowe, dwuramienne nawijaki oraz Titan SMA900, specjalistyczna maszyna do bardzo wysokich wolumenów produkcyjnych.
Atlas jako jeden z największych światowych producentów z branży cięcia i przewijania folii, papieru, folii aluminiowej i etykiet dostarcza największe i najszybsze maszyny do ich przetwarzania; dotychczas zainstalował ponad 170 maszyn tego typu o dopuszczalnej szerokości wstęgi materiałów przewyższającej 6 m. Dotyczy to maszyn najszerszych, tj. do 10 m szerokości wstęgi i najszybszych, tj. o prędkości pracy 1500 m/min. W swojej ofercie Atlas posiada również cały zakres urządzeń do wtórnego cięcia i przewijania, które zapewniają przetwarzanie materiałów o węższych niż poprzednio szerokościach wstęgi, tj. do 3 m. Firma jest jednym z ogólnoświatowych liderów w przemyśle etykiet.
General (General Vacuum Equipment Ltd.) w skali światowej uchodzi za głównego dostawcę dla przemysłu powlekania próżniowego oraz wyznacza trendy w zakresie odchodzenia od konwencjonalnego aluminium na korzyść przezroczystych warstw barierowych dla folii plastikowych, materiałów opakowaniowych, etykiet oraz aplikacji dekoracyjnych, kondensatorów, fotografii galwanicznej (PV) i zaawansowanych technologicznie powłok ochronnych. Metalizer próżniowy K5000 jest najbardziej zaawansowanym dostępnym obecnie metalizerem dla folii plastikowych. Według informacji producenta zapewnia on najwyższą jakość produktu, zmniejszenie kosztów obsługi i największą wydajność produkcji filmów metalizowanych na godzinę. General dostarcza również wiele innych wszechstronnych rozwiązań dla powlekania próżniowego.
Opracowano na podstawie inf. Grupy Bobst