Obecnie drukarze stawiajš bardzo wysokie wymagania co do dodatkowych możliwoci maszyn i urzšdzeń w dziedzinie obróbki końcowej. Maszyny powinny więc być wyposażone w coraz większš iloć dodatkowego oprzyrzšdowania pozwalajšcego na wykonanie kilku procesów technologicznych w jednym przebiegu.
Decyzje o inwestowaniu w dodatkowe oprzyrzšdowanie przy zakupie maszyn sš jednak dosyć trudne. Klienci nie majšc konkretnej pracy najczęciej odkładajš taki zakup na póniej. Dużym udogodnieniem jest możliwoć doposażenia już istniejšcej maszyny.
Opcje złamywarek Heidelberg Stahlfolder
Dšżenie do skrócenia czasu narzšdzania przy coraz krótszych nakładach, automatyzacja procesu oraz szukanie przez klientów rozwišzań odróżniajšcych ich od konkurencji zaowocowały nowš generacjš maszyn złamujšcych Heidelberg Stahlfolder. Każda stacja maszyny złamujšcej nowej generacji może być wyposażona w przedskładkowe wały nożowe, na których montuje się oprzyrzšdowanie do wykonania perforacji lub rozcięcia w okrelonym miejscu arkusza. W ten sposób można wykonać na arkuszu odpowiednie nacięcia wykonujšc np. okienko lub perforowanš kartę zwrotnš. Przed każdš stacjš złamujšcš można zainstalować od jednej do kilku głowic klejšcych, które pozwalajš na wykonanie na maszynie złamujšcej np. gotowej broszury omio- lub szesnastostronicowej, sklejonej w grzbiecie. Bardzo częstym produktem sš różnego rodzaju koperty, które Đ w zależnoci od formatu maszyny i samej koperty Đ mogš być wykonywane jednoczenie jako produkcja wielokrotna. Jest to możliwe dzięki standardowemu zastosowaniu poskładkowych wałów nożowych, na których instaluje się narzędzia do rozcięcia użytków lub wykonania wycinki. Doposażenie stacji kasetowej w drugš parę poskładkowych wałów nożowych pozwala na stosowanie oprzyrzšdowania na przemian i wykonanie np. blisko siebie kilku linii perforacji. W nowych maszynach złamujšcych Stahlfolder TH druga para poskładkowych wałów nożowych montowana jest wraz z windš, która pozwala podnieć wały na wygodnš dla obsługujšcego wysokoć, ułatwiajšc w ten sposób dostęp do wałów i zamontowanych na nich narzędzi.
W celu ułatwienia wykonania złamu, szczególnie na papierach o większej gramaturze, na linii złamu dokonuje się przegniecenia. Heidelberg ma w ofercie urzšdzenie ChannelScore do wykonania przegniecenia na papierach o różnej gramaturze. Jakoć przegniecenia jest zbliżona do wykonywanego na maszynie ręcznej, a czas wykonania znacznie krótszy.
Na kasetach złamujšcych jest możliwoć zamontowania urzšdzenia klejšcego In-Plate do podawania kleju na zimno i na goršco. Sš to urzšdzenia do wykonania klejenia pomocniczego, które dzięki punktowemu sklejeniu składki lub nietypowej okładki ze skrzydełkiem ułatwia wykonanie dalszego procesu technologicznego, np. na maszynie do wykonywania oprawy zeszytowej.
Obecnie coraz częciej do maszyny złamujšcej dostawia się sztancę, która wykonuje dodatkowe operacje na złamanym produkcie. Można wykonywać różnego rodzaju perforacje lub nadać produktowi jaki charakterystyczny kształt. Klienci starajš się poszerzyć paletę swoich możliwoci i zaopatrzyć w sprzęt otwierajšcy dla nich nowe perspektywy. Typowe maszyny złamujšce wyposażane sš coraz częciej w elementy zarezerwowane wczeniej dla Flexomailera i skomplikowanej produkcji mailingowej. Dotyczy to jednak najczęciej wykonania produktów z klejeniem na zimno lub perforacji standardowej albo perforacji i rozcięcia na okrelonym odcinku. Od tego się jednak zaczyna. Budowa fleksomailera oparta jest przecież na maszynie złamujšcej. Jej modułowoć pozwala w każdej chwili dostawić dodatkowe elementy. Dołożenie stołu UFS z grupš wałków GWG, stacji wałów nożowych MWS, urzšdzenia Cardtipper do wklejania kart i próbek towarów, urzšdzenia Tape Spender do nanoszenia tamy obustronnie klejšcej, głowic do druku inkjet wykonujšcych dodatkowy nadruk lub personalizację czy wielu innych urzšdzeń czyni z maszyny złamujšcej wszechstronny ăkombajnÓ. Sš to jednak już maszyny bardzo specjalistyczne, dedykowane niewielkiej grupie klientów.
Procesy obróbki inline
Również przy maszynach drukujšcych można zaobserwować tendencję do całkowitej obróbki produktów w jednym przebiegu. Głównym założeniem jest maksymalna redukcja czasu produkcyjnego z jednoczesnym obniżeniem kosztów produkcji. Obecnie firma Heidelberg w swojej ofercie posiada szereg rozwišzań, głównie w zakresie formatu B3, które umożliwiajš wykrawanie, przegniatanie (bigowanie) i perforowanie w jednym cyklu produkcyjnym.
Na jesieni 2002 roku firma Heidelberg zaprezentowała maszynę z serii Speedmaster SM 52 z możliwociš wykrawania, bigowania, perforowania w jednym przebiegu arkusza. Założenie było proste: obróbka w jednym cyklu, przy zastosowaniu trudnych form, trudnych materiałów z minimalnym czasem narzšdu. Zespół wykrawajšcy zbudowany jest na bazie zespołu lakierujšcego, składa się z cylindra magnetycznego oraz podwójnej rednicy cylindra dociskowego. Cylinder magnetyczny jest zaopatrzony w system pasowania, co umożliwia zgrubne ustawienia pozycji formy wykrawajšcej na cylindrze. Precyzyjne pasowanie odbywa się z pulpitu CP2000 Center.
Dodatkowy proces technologiczny, który następuje tuż po procesie drukowania, nie wpływa negatywnie na prędkoć maszyny, co z kolei pozwala na podniesienie wydajnoci całego cyklu technologicznego.
Korzyci tego rozwišzania to drukowanie i dalsza obróbka w jednym cyklu produkcyjnym: wykrawanie np. kart pocztowych, rycowanie etykiet, bigowanie, perforowanie, magnetyczny cylinder do montowania oprzyrzšdowania do dalszej obróbki, magnetyczne formy do wykrawania, system pasowania do dokładnego pozycjonowania form wykrawajšcych na cylindrze magnetycznym, jeden operator dla dwóch operacji technologicznych, zdalne sterowanie pasowaniem wzdłużnym, bocznym i obwodowym.
Od końca roku 2004 dostępny jest już Speedmaster SM 52 Inline Die Cutting (wykrawanie), również w kombinacji z wieżš lakierujšcš. Drukowanie, lakierowanie i bezporednio wykrawanie możliwe jest teraz w jednym przebiegu. Lakierowanie i wykrawanie w linii możliwe jest tylko w technologii UV.
Obecnie 70% całego asortymentu maszyn drukujšcych firmy Heidelberg jest przystosowanych do zainstalowania urzšdzeń do wdrukowywania i perforowania. Te łatwe w obsłudze przystawki umożliwiajš zredukowanie czasu realizacji zamówienia oraz wdrukowywanie znaków firmowych, perforowanie, bigowanie. Pakiet podstawowy tych urzšdzeń zawiera: zespół farbowy i wał z piercieniami osadczymi do mocowania numeratorów równoległych i poprzecznych, podstawki na klisze i linie perforacji poprzecznej. Urzšdzenia do perforowania równoległego rozszerzajš zakres zastosowania maszyn aż do kompletnej realizacji zlecenia w jednym przelocie. Dodatkowo skonfigurowanie ww. maszyn z przystawkš do numerowania podwyższa wartoć urzšdzenia w momencie jego sprzedaży.
Oprócz wymienionych rozwišzań do wykrawania i perforowania popularnym instrumentem jest system Cito RSP. Jego zaletš jest możliwoć stosowania na wszystkich maszynach serii Speedmaster i Printmaster. Zasada funkcjonowania tego systemu jest bardzo prosta. Na specjalnej folii poza maszynš naklejane sš linie bigujšce, perforujšce, wykrawajšce. Następnie folia jest mocowana na specjalnym podkładzie i całoć jest montowana na cylindrze gumowym. System RSP jest Đ jak zapewnia producent Đ łatwy w montażu i korzystny cenowo. Ograniczenie stanowi maksymalna gruboć obrabianego podłoża: do 0,3 mm. System RSP może być stosowany na maszynach Heidelberg niezależnie od formatu i wyposażenia.
Materiał dostarczony przez firmę Heidelberg Polska