Dopóki czas nam sprzyja
6 Dec 2016 14:53
Tegoroczny Dzień Drukarza, tradycyjnie obchodzony w Inowrocławiu, miał charakter szczególny, bowiem łączył się z jubileuszem 25-lecia Drukarni Pozkal. Główne obchody jubileuszowe odbywały się 27 maja.
Rozpoczęły się uroczystą galą w Teatrze Miejskim, gdzie licznie zgromadzili się goście: przedstawiciele władz miasta i powiatu z prezydentem Ryszardem Brejzą, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń branżowych, firm współpracujących z drukarnią, w tym wielu czołowych dostawców maszyn i materiałów dla poligrafii, wydawcy, a przede wszystkim pracownicy drukarni wraz z rodzinami. Prezesowi Tadeuszowi Chęsemu nie szczędzono słów uznania, ponieważ to głównie dzięki jego odważnym decyzjom i wytężonej pracy firma, zaczynająca w warunkach warsztatowych od oprawy kalendarzy, przeistoczyła się, również dzięki przejęciu upadającej Drukarni Kujawskiej, w jedną z największych i najnowocześniejszych drukarń dziełowych, także – co istotne – znaczącego pracodawcę w regionie. O założycielu firmy powiedziano podczas uroczystości, że tacy ludzie tworzą historię, co nie dziwi, zwłaszcza biorąc pod uwagę także działalność właściciela Pozkalu jako mecenasa kultury i społecznika. Oczywiście osiągnięcie tak spektakularnego sukcesu nie byłoby możliwe bez wsparcia rodziny i pracowników. Goście uczestniczący w uroczystości mieli okazję obejrzeć kilkunastominutowy film z udziałem członków rodziny Chęsy i managementu drukarni przypominający jej historię.
Obecnie Zakład Poligraficzno-Wydawniczy Pozkal to firma rodzinna z wyłącznie polskim kapitałem, należąca do Tadeusza Chęsego. Małżonka Ewa sprawuje pieczę nad finansami firmy, syn Artur – absolwent Instytutu Poligrafii – jest dyrektorem naczelnym i zarządzającym zakładu, synowa Agnieszka – po takim samym kierunku studiów – pełni funkcję dyrektora handlowego. Firma zatrudnia blisko 250 pracowników i wykonuje rocznie ok. 2,8 mln książek w oprawie twardej, ok. 8 mln w oprawie broszurowej klejonej, ok. 12 mln w zeszytowej i ok. 0,5 mln w zintegrowanej. W roku 2010 wykonano tu ok. 2,5 tys. tytułów. Pozkal dysponuje najnowocześniejszym parkiem maszynowym, posiada także dział druku cyfrowego i – działający od maja br. – wydział opakowań kartonowych. Drukarnia ma certyfikaty ISO 9001 i 14001, a także najnowszy certyfikat FSC. W ub.r. otrzymała Diamentowego Gryfa (po zdobyciu trzech Złotych) za wysoką jakość druku.
Podczas gali nie zabrakło gratulacji, odznaczeń i prezentów z okazji jubileuszu. Wyróżnionych zostało także wielu pracowników drukarni – 1/4 załogi, jak powiedział Tadeusz Chęsy, choć podkreślał, że na nagrodę zasłużyli wszyscy. Dyplomy otrzymali też przedstawiciele firm dostarczających maszyny i materiały, najdłużej współpracujących z Pozkalem. Finałem części oficjalnej było wspólne odśpiewanie przez obecnych zaintonowanej przez prezesa Chęsego pieśni – hymnu drukarzy zaczynającego się od słów: „Szanujmy się, dopóki jeszcze można, szanujmy się, dopóki czas nam sprzyja, kochani!”.
Uroczystość w teatrze zakończył koncert Inowrocławskiej Orkiestry Symfonicznej „ProArte” w rytmach latynoamerykańskich z udziałem znakomitych solistów.
Dalsza część wieczoru – uroczysty bankiet – odbywała się w Zakładzie Przyrodoleczniczym „Solanki” w Uzdrowisku Inowrocław, które od ubiegłego roku również stanowi własność rodziny Chęsy i gdzie znajdują się największe w Polsce tężnie solankowe. Zwieńczeniem bankietu był pokaz ogni sztucznych; nie mogło też zabraknąć jubileuszowego tortu.
Imprezy – związane już bezpośrednio z Dniem Drukarza – odbywały się następnego dnia. Rozpoczęły się rano od startu XVII Samochodowego Rajdu Poligrafów, w godzinach południowych odbył się uroczysty Chrzest Drukarzy, a zakończyła obchody rodzinna biesiada drukarska. IZ