Drugie życie folii 
10 Dec 2020 15:10

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Potrzeba rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym wymaga od przedstawicieli przemysłu opakowaniowego coraz większej aktywności. Producenci zrzeszeni wokół inicjatywy PrintCYC łączą swoją wiedzę i wysiłki w kierunku testowania nowych sposobów przetwarzania odpadów poprzemysłowych pochodzących z zadrukowanych folii z tworzyw sztucznych. Uzyskiwane w badaniach, wysokiej jakości recyklaty są jakościowo porównywalne z materiałami pierwotnymi.

Powstała w marcu 2019 roku inicjatywa PrintCYC została uruchomiona przez grupę firm z łańcucha wartości folii drukowanych. Akronim PrintCYC oznacza drukowane folie polipropylenowe (PP) i polietylenowe (PE) przeznaczone do recyklingu mechanicznego.

Obecnymi członkami grupy są: producent farb hubergroup, dostawcy maszyn Brückner Maschinenbau, Kiefel and PackSys Global, specjalista ds. folii CPP Profol, konwerter Constantia Flexibles, a także specjalista technologii recyklingu, firma Erema. 

Inicjatywę koordynuje Annett Kaeding-Koppers jako niezależny konsultant ds. opakowań i zrównoważonego rozwoju. W swoich badaniach grupa projektowa PrintCYC osiągnęła dobre wyniki w zakresie recyklingu zadrukowanych folii z tworzyw sztucznych i przetwarzania recyklatu. W projekcie nie uwzględniono procesu odbarwiania.

Rozwiązania standardowe

W fazie pierwszej projektu z powodzeniem można było wyprodukować próbki folii i opakowań PP zawierające > 50 proc. recyklatu PP. Materiał bazowy został wydrukowany na foliach PP (BOPP) z wykorzystaniem standardowych systemów farb nitrocelulozowych (NC). Jakość recyklatu nie była jednak w pełni satysfakcjonująca pod względem właściwości materiału takich jak kolor, zapach i możliwości dalszego przetwarzania.

Farby na bazie PU 

Opierając się na obiecujących wynikach pierwszej fazy badań, członkowie PrintCYC dążyli do dalszych ulepszeń, testując alternatywne receptury farb do drukowania na foliach BOPP i polietylenie o niskiej gęstości (LDPE). Przejście na system farb na bazie poliuretanu (PU) stosowanych we fleksografii spowodowało znaczną poprawę procesu mechanicznego recyklingu na linii produkcyjnej, która jest zwykle używana do ponownego przetwarzania zadrukowanych folii odpadowych.

Ze względu na wysoką odporność na temperaturę (wyższą niż 240°C) nie zaobserwowano ani lotnych produktów ubocznych, ani zapachu, ani żeli, co jest dowodem uzyskania nowej klasy najwyższej jakości recyklatów, które dodatkowo wykazują stabilne kolory. Pierwsza ocena wpływu na środowisko wykazała zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych dzięki niższemu zużyciu energii w mechanicznym recyklingu folii LDPE w porównaniu z produkcją materiału pierwotnego.

Recyklat jak materiał pierwotny

Nowe recyklaty premium wykazały wysoki stopień możliwości przetwarzania i zastosowania w produkcji różnych typów folii, w tym folii rozdmuchiwanych, wylewanych, a nawet folii orientowanych dwuosiowo. 

Recyklaty okazały się w 100 proc. porównywalne z materiałem pierwotnym i mogą być z powodzeniem stosowane w wewnętrznej warstwie trójwarstwowej folii ABA.

Różne formaty opakowań

Strategia UE w dziedzinie tworzyw sztucznych ma na celu zwiększenie ilości materiałów pochodzących z recyklingu w produktach i opakowaniach. W ramach projektu PrintCYC oceniono również wpływ ponownego wykorzystania recyklatu w różnych formatach opakowań. W fazie drugiej badań wyprodukowano różne rodzaje opakowań, takie jak opakowania typu flow-pack, tacki, kubki do jogurtu i tuby, co potwierdza wykorzystanie recyklatów RPP i RPE w procesach takich jak uszczelnianie, formowanie termiczne i formowanie tłoczne.

Inicjatywa PrintCYC

Obecnie członkowie PrintCYC prezentują wyniki kolejnym interesariuszom projektu w celu wymiany wiedzy fachowej i pozyskania nowych partnerów. Kolejnym zadaniem jest wykorzystanie wyników do dalszego opracowywania wytycznych dotyczących projektowania pod kątem recyklingu. Następne kroki na drodze do zrównoważonego rozwoju w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym zostaną określone w najbliższych tygodniach.

Na podstawie materiałów firmy hubergroup opracowała BZ