Drukarnie i producenci opakowań w drodze do Industry 4.0
13 Nov 2020 14:37

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

 Rozwój organizacji przemysłowych zgodnie z koncepcją Industry 4.0 stawia przed kierownictwem szereg wyzwań. Połączenie CPS (system cyber-fizyczny) oznacza tworzenie i masową wymianę danych w czasie rzeczywistym pochodzących z hali produkcyjnej, stopniowo napływających do decydentów. Dane są podstawą koncepcji Industry 4.0. Ogromne ilości danych w firmach bez obróbki i analizy nie tylko nie przynoszą korzyści, ale są dosłownie bezużyteczne. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dane wymagają skutecznej transmisji, czyszczenia, obróbki, uporządkowania i przechowywania. 

Gromadzenie danych zakłada istnienie infrastruktury sieciowej i odpowiednie zbieranie danych ze sprzętu (poprzez sieć czujników). Biorąc pod uwagę ogromną ilość generowanych i wymienianych danych, technologie „Big Data” mają fundamentalne znaczenie. Niemniej generowanie, komunikacja i adekwatne zastępowanie danych procesów organizacyjnych są niezbędnymi warunkami tworzenia wartości w Industry 4.0. W tym sensie dane powinny służyć nie tylko do tworzenia procesów zapewniających autonomię podejmowania decyzji w całym łańcuchu wartości, stopniowo uwalniając pracowników i decydentów od czasochłonnych zadań związanych z podejmowaniem decyzji, które wymagałyby dużo czasu na analizę i rozważenie, ale także do prognozowania i optymalnych decyzji, co prowadzi do oszczędności zasobów i polepszenia jakości.

SISTRADE to zestaw narzędzi wspierających koncepcję Industry 4.0 gdzie produkcja jest optymalizowana, kontrolowana, a przede wszystkim automatyzowana. Jednym z głównych modułów SISTRADE jest moduł MES (Manufacturing Execution System), który to integruje maszyny produkcyjne z systemem informatycznym pozwalając na szybkie podejmowanie decyzji oraz gromadzenie i przetwarzanie wszystkich niezbędnych danych.

W zakresie gromadzenia i przetwarzania danych z hali produkcyjnej jednym z głównych rozwiązań oferowanych przez SISTRADE jest SCADA – system kontroli nadzorczej i zbierania danych, który automatycznie pobiera dane od operatorów, czujników maszyn, sterowników PLC (Programowalny sterownik logiczny) i różnych urządzeń w zakładzie. SCADA wyświetla w czasie rzeczywistym obraz zakładu ze wszystkimi maszynami, operatorami i procesami w 3D; pozwala to skrócić czas bezproduktywny.

Ważne jest zrozumienie, dlaczego automatyczne gromadzenie danych jest korzystne dla firm. Wśród głównych zalet dostrzegamy zwiększoną wiarygodność danych w wyniku minimalnej interwencji ludzkiej, co również zmniejsza możliwość wystąpienia błędu. Firmy uzyskują lepszą kontrolę nad prędkością maszyny i mają dostęp do wiarygodnych danych dotyczących przestojów w hali produkcyjnej.

Zastanawiasz się, dlaczego nie możesz obniżyć kosztów i zwiększyć zysków oraz zmniejszyć ilości odpadów w firmie, a wciąż analizujesz informacje produkcyjne z przeszłości, opierając swoją decyzję na nieaktualnej informacji? Najczęściej, aby zagwarantować dobrą kontrolę, menedżerowie potrzebują odpowiedniej informacji tu i teraz. Automatyczne gromadzenie danych sprawia, że decyzje związane z zarządzaniem produkcją są oparte na najnowszych, aktualnych danych, pochodzących bezpośrednio z maszyn i od operatorów, co zapewnia maksymalną wydajność produkcji.

Dzięki automatycznemu systemowi gromadzenia danych możesz pobrać dane o stanie maszyny, chwilowej i średniej prędkości, znasz czas przygotowania i produkcji, a także zużyty materiał i ilości produkcji. Aby zapewnić skuteczne utrzymanie ruchu i terminowe dostawy, dostarczane są informacje dotyczące przestojów. Dostęp do wszystkich tych informacji w czasie rzeczywistym nie tylko przyczynia się do lepszej wydajności przemysłowej, ale także znacznie ułatwia monitorowanie kontroli jakości, przyczyniając się do spełniania najwyższych standardów.

W rezultacie Sistrade umożliwia organizacjom automatyzację procesów produkcyjnych i optymalizację linii produkcyjnych. Koncepcja Industry 4.0 stopniowo staje się rzeczywistością, generując udokumentowane korzyści w zakresie wydajności i sprawności w reagowaniu na zmiany rynkowe, umożliwiając organizacjom unowocześ- nianie procesów i zasobów.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Sistrade