Drukowanie 3D – moda czy konieczność?
19 Jul 2018 14:19

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Drukowanie 3D, zwane również produkcją addytywną, istnieje od wielu lat. Podobnie jak inne nowe technologie przeszło okres, który niektórzy określiliby jako nadmierny szum reklamowy. Było wówczas postrzegane bardziej w kategoriach nowinki rynkowej aniżeli przełomowej technologii, która mogłaby znacząco wpłynąć na tradycyjne strategie produkcyjne. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat rzeczywistość uległa zmianie, a rynek 3D odnotowuje coraz większe wzrosty.  

Zgodnie z prognozą opracowaną przez firmę Wohlers Associates, Inc. w 2015 roku rynek druku 3D wzrośnie z około 7 mld dolarów w 2016 roku do 21 mld dolarów w 2020 roku. Zakładając przewidywany wzrost, nadal pozostaje on w dużej mierze obszarem niewykorzystanym, a jego udział w rynku materiałów drukowanych pozostanie niewielki. Wohlers Associates, Inc. podaje jednak optymistyczne prognozy uważając, że ​​drukowanie 3D ostatecznie zdobędzie 5 proc. światowej zdolności produkcyjnej, co sprawi, że jego wartość wyniesie aż 640 mld dolarów.

Dlaczego 3D?

Na tym tle zainteresowanie firmy Mimaki produkcją addytywną nie może nikogo dziwić. Założona w Japonii w 1975 roku firma szybko zyskała pozycję jednego z wiodących producentów wielkoformatowych drukarek atramentowych i systemów tnących. Urządzenia znajdują zastosowanie w przypadku produkcji oznakowań wewnętrznych i zewnętrznych, opakowań, upominków reklamowych i mebli tapicerowanych. Zatrudniająca 1580 pracowników na całym świecie firma generuje przychody w wysokości około 375 mln euro rocznie. Europa jest obecnie największym rynkiem zbytu dla Mimaki.

Skok technologiczny od drukarek atramentowych 2D z utrwalaniem UV do drukarek 3D był dla Mimaki naturalną konsekwencją przyjętej wcześniej strategii. Firma przeznaczyła znaczące zasoby na rzecz prac badawczo-rozwojowych nad drukiem 3D. Stworzone przez Mimaki innowacyjne urządzenie 3DUJ-553 jako pierwsze na rynku druku 3D wykorzystuje rozwiązania oparte na zaawansowanej technologii druku atramentowego z utwardzaniem UV. Drukarka została zaprezentowana po raz pierwszy podczas ubiegłorocznej wystawy Formnext odbywającej się w listopadzie we Frankfurcie.

O druku atramentowym utwardzanym promieniami UV

Druk atramentowy jest kojarzony z atramentami na bazie wody stosowanymi w drukarkach atramentowych używanych w domach i biurach na całym świecie. Drukarki te tworzą cyfrowy obraz na papierze lub innym podłożu, precyzyjnie wyrzucając kropelki atramentu. Atramenty na bazie wody wymagają specjalistycznych podłoży w celu zminimalizowania procesu absorpcji. W przypadku większych nakładów i bardziej profesjonalnych zastosowań systemy inkjetowe są wyposażone w rozbudowane urządzenia suszące, używane w celu usunięcia wody z papieru.

Systemy wykorzystujące atramenty utwardzalne promieniowaniem UV zapewniają trwalszy produkt. Przy utwardzaniu UV światło ultrafioletowe i światło widzialne są używane do inicjowania reakcji fotochemicznej, która generuje krzyżową sieć polimerów. Atrament szybko wysycha i zazwyczaj dobrze łączy się z szeroką gamą podłoży. Proces zachodzi w niskiej temperaturze i przy dużej prędkości; może być wykorzystywany w drukowaniu, powlekaniu, dekorowaniu i druku 3D.

Drukarki 3D różnią się od siebie, podobnie jak wykorzystywane w nich materiały wejściowe, którymi mogą być różnego rodzaju proszki, włókna i ciecze. Tym, co mają ze sobą wspólnego, jest zdolność osadzania materiału na warstwach w celu utworzenia pożądanego finalnie obiektu. Jest to nazywane wytwarzaniem addytywnym w przeciwieństwie do bardziej tradycyjnych modeli produkcyjnych, w których materiał jest usuwany w celu utworzenia obiektu – przykładowo w przypadku wiercenia, frezowania, toczenia itd. Ponieważ jest to proces cyfrowy, można go wykorzystać do utworzenia jednego przedmiotu lub w razie potrzeby – powielania tego samego obiektu. Koszt wytworzenia poszczególnych części jest stosunkowo stały w przypadku różnych materiałów takich jak żywice z tworzyw sztucznych, metale czy materiały ceramiczne.

Podejście Mimaki do druku 3D

Spośród wielu różnych podejść do druku 3D, Mimaki zdecydowało się rozwijać technologię, w której drukarka 3D nakłada kolejne warstwy atramentu natychmiast utwardzane światłem UV, do momentu, gdy obiekt zostanie w pełni uformowany. Poszczególne cienkie warstwy nakładane są na powierzchnię drukowania tworząc jeden lub kilka precyzyjnych modeli 3D bądź ich części. Jeśli zwisające lub skomplikowane kształty wymagają podtrzymania, drukarka 3D jest w stanie taką podporę stworzyć generując dodatkowy strumień (nośnik). Po zakończeniu procesu podpora jest usuwana. Urządzenie wykorzystuje utwardzanie LED w celu zmniejszenia zużycia energii, różniąc się tym samym od innych drukarek 3D pod wieloma względami i oferując istotne funkcjonalności takie jak:

– Możliwość drukowania przedmiotów w ponad 10 milionach kolorów. Aby uzyskać dokładny i spójny kolor, można używać profili kolorystycznych. Oznacza to, że nie jest wymagane przemalowywanie przedmiotów, co skutkuje oszczędnościami czasu i pracy.

– Możliwość wykończenia białym tuszem, a także przezroczystą powłoką atramentową, nadającego wyraźny charakter wydrukowanemu produktowi.

– Możliwość łatwego usunięcia materiałów pomocniczych za pomocą zwykłego mycia wodą, co eliminuje potrzebę czasochłonnego – ręcznego odcinania konstrukcji nośnych i podporowych.

– Duży obszar druku – maks. rozmiar przedmiotów wynoszący 50x50x30 cm jest większy niż w przypadku porównywalnych drukarek 3D.

W oparciu o wieloletnie doświadczenie w branży druku atramentowego 2D utwardzanego promieniami UV firma Mimaki wyposażyła drukarkę 3DUJ-553 w zastrzeżone technologie, w tym system cyrkulacji atramentu, który zapobiega zatykaniu dysz oraz moduł kontroli dysz – Nozzle Checking Unit (NCU). Dysze głowicy drukującej są automatycznie sprawdzane pod kątem nieprawidłowego działania, a w przypadku stwierdzenia błędu skuteczna strategia wymiany dysz umożliwia zachowanie ciągłości druku. Ponadto drukarka jest wyposażona w wewnętrzną kamerę kontrolną, która umożliwia operatorom ciągłe monitorowanie postępów drukowania. 

Drukarka Mimaki 3DUJ-553 sprawdza się także w przypadku innych zastosowań takich jak:

– Prototypowanie podczas procesu projektowania

– Pełnokolorowe prototypowanie w przypadku szybkiego wprowadzania produktu na rynek 

– Drukowanie elementów testowych 

– Tworzenie modeli dla branży architektonicznej, stoczniowej, off-shore i innych, które wcześniej wykonywały je ręcznie.

Nadszedł czas druku 3D

Po wielu latach rozwoju i eksperymentowania coraz więcej branż sięga po druk 3D włączając go do swoich procesów produkcyjnych, poszerzając wachlarz i różnorodność aplikacji. Proces ten będzie konsekwentnie postępował wraz z rozwojem technologii. Bez względu na to, czy mówimy tu o druku części zamiennych dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, tworzeniu unikalnych elementów wystroju wnętrza, budowaniu realistycznego modelu architektonicznego, czy po prostu o produkcji artykułów promocyjnych – potencjał druku 3D jest nieograniczony. Co więcej, rynek oczekuje personalizacji, większej liczby SKU, co w połączeniu z szybkim czasem wprowadzenia produktu do obrotu otwiera drzwi addytywnym procesom wytwórczym, czyniąc druk 3D atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu branż. 

Na podstawie informacji firmy Mimaki opracowała BZ