Drukowanie ăna czystoÓ
6 Dec 2016 14:42
W poligrafii stosuje się ogromnš liczbę różnych procesów. W wielu jej gałęziach istotnš kwestiš jest zapewnienie wolnego od pyłu podłoża do zadruku. Pył powoduje wiele dobrze znanych, dokuczliwych problemów w całym łańcuchu produkcyjnym.
Korzyci płynšce z czyszczenia wstęgi
Usuwanie zanieczyszczeń ze wstęgi przed wykonaniem kolejnego kroku w procesie drukowania i uszlachetniania (laminowanie, lakierowanie itp.) gwarantuje, że gotowy produkt będzie wolny od wad spowodowanych przez zanieczyszczenia.
Ponadto czyszczenie wstęgi zwiększa również produktywnoć Đ skraca czas przestoju maszyny powięcony czyszczeniu płyt i obcišgów. W rezultacie koszty produkcji sš minimalizowane, a jakoć wyższa.
Oferta firmy AB KELVA
AB KELVA ma ponad 20-letnie dowiadczenie w produkcji dla poligrafii. W całym okresie aktywnoci szczególnie skutecznie rozwijała ofertę produktów służšcych do czyszczenia wstęgi przed drukowaniem.
W ofercie KELVA znajdujš się bezkontaktowe i kontaktowe systemy do czyszczenia wstęgi podłoża drukowego dla wszystkich technologii drukowania i uszlachetniania.
Zastosowanie rolek ze specjalnego tworzywa (o dużej adhezji) pozwala usuwać zanieczyszczenia z powierzchni folii i podłoży samoprzylepnych zadrukowywanych technikš fleksograficznš.
Specjalnš grupę stanowiš rozwišzania do oczyszczania wstęg szerokich i pracujšcych z dużymi prędkociami.
Wszystkie systemy majš budowę modułowš, co sprawia, że można je dopasować do maszyn o różnych wymaganiach.
Ponieważ głowica czyszczšca zawsze jest podłšczona do maszyny, oczyszczanie wstęgi następuje przy każdym jej uruchomieniu.
Ze względu na niewielkie rozmiary i możliwoć zamontowania głowicy w każdej pozycji zarówno instalacja w nowych maszynach, jak i modernizacja już pracujšcych jest bardzo łatwa.
System czyszczenia wstęgi podłoża drukowego firmy AB KELVA
Zanieczyszczenia powstałe podczas produkcji papieru utrzymujš się na powierzchni wstęgi i poruszajš wraz z niš podczas procesu produkcji. Osadzajš się na elementach drukujšcych i złamujšcych. Powoduje to pogarszanie jakoci druku, straty czasu zwišzane z czyszczeniem obcišgów i form drukowych oraz powstawanie odpadów.
To niekorzystne zjawisko stało się szczególnie dotkliwe w sytuacji poszukiwania sposobów osišgania wysokiej jakoci i równoczesnego redukowania kosztów.
Nowoczesny system czyszczenia wstęgi jest w stanie zapewnić korzyci w zakresie poprawy jakoci i obniżenia kosztów druku.
Jest wiele rozwišzań usuwajšcych skutecznie częć zanieczyszczeń.
Opatentowany przez AB KELVA system skojarzonego oddziaływania na wstęgę zapewnia Đ zdaniem producenta Đ kompletne oczyszczenie podłoża przed drukowaniem.
Dla łatwiejszego zrozumienia korzyci nowej technologii pomocne jest zrozumienie zjawisk powodujšcych gromadzenie zanieczyszczeń na powierzchni wstęgi papieru:
Ľ papier powstaje z połšczenia surowców drobnowłóknistych (celuloza) z pylistymi wypełniaczami (kaolin, glinka, pigmenty) i niewielkiej iloci kleju,
Ľ zawsze po procesie produkcji pozostajš na powierzchni papieru pewne iloci tych surowców w postaci luno zwišzanej z podłożem,
Ľ zanieczyszczenia pyliste tworzš warstewki utrzymywane siłami mechanicznymi, elektrycznociš statycznš i dzięki prawom hydrauliki gazów.
Warstwa statyczna Đ jest mocno zwišzana z podłożem: ładunki elektrostatyczne wytwarzajšce się zawsze przy ocieraniu wstęgi o elementy prowadzšce aktywnie przycišgajš i zatrzymujš kurz oraz włókna na obu powierzchniach papieru.
Warstwa wilgotna Đ wilgoć, która jest zawsze obecna w papierze, w połšczeniu z klejem stanowišcym składnik masy papierowej powoduje zatrzymywanie się zanieczyszczeń na wstędze. Sš one lekko przyklejone, łatwo odrywajš się przy ocieraniu wstęgi o elementy prowadzšce i drukujšce (obcišgi).
Laminarna warstwa powietrza Đ warstwa powietrza, która znajduje się tuż ponad powierzchniš wstęgi, jest przez niš porywana i transportowana razem z kurzem do obszaru druku. Laminarny ruch tej warstwy powodował, że żadna z dotychczas stosowanych technologii nie oczyszczała podłoża wystarczajšco skutecznie.
Kombinacja trzech różnych zjawisk kumulujšcych zanieczyszczenia na powierzchni uniemożliwia całkowite oczyszczenie przy użyciu systemu działajšcego wyłšcznie mechanicznie czy też jak klasyczny odkurzacz.
System firmy AB KELVA do czyszczenia wstęgi podłoża oddziałuje równoczenie na wszystkie trzy warstwy niosšce zanieczyszczenia po obu stronach wstęgi, stosuje podcinieniowo-na-dmuchowš wibrację powietrza z równoczesnym usuwaniem ładunków elektrostatycznych.
Wstęga przed wejciem do strefy druku pozbawiana jest ładunków elektrostatycznych w głowicy czyszczšcej, co usuwa ryzyko powtórnego zanieczyszczenia pyłami z otoczenia i tworzenia warstwy statycznej.
Do pokonania tzw. warstwy wilgotnej zastosowano dwustronny nadmuch ciepłym, suchym powietrzem podawanym przez dmuchawę z filtrem. Nadmuch ten w postaci noża powietrznego skutecznie odrywa zanieczyszczenia. Współdziała z nim zespół szczelin podcinieniowych wywołujšcych mikrowibrację wstęgi i uwalnianie z obu jej powierzchni wszystkich zanieczyszczeń. W tym procesie zniszczona zostaje laminarna warstwa powietrza niosšca strumień pyłów i włókienek.
Wszystkie rodzaje zanieczyszczeń usunięte skojarzonym działaniem noża powietrznego, systemu szczelin podcinieniowych i układu antyelektrostatycznego trafiajš do kompaktowego filtra, gdzie gromadzi się zebrany pył. Oczyszczone powietrze przechodzi przez dodatkowy mikrofiltr i kierowane jest do głowicy.
Dzięki temu systemowi instalacja głowicy zasilana jest czystym, suchym i ogrzanym powietrzem. Nie może stać się ródłem wtórnego zanieczyszczenia.
Zebrana w cyklu 24-godzinnym iloć pyłu osišga 125 dm3, co wiadczy o skali problemu i skutecznoci systemu.
System KELVA składa się z głowicy czyszczšcej wyposażonej w układ do neutralizacji elektrycznoci statycznej, dmuchawy z filtrem, kompaktowego filtra gromadzšcego zanieczyszczenia oraz elementów sterowania cinieniem.
Podsumowanie
Zdaniem producenta korzyci z zastosowania systemu czyszczenia wstęgi to:
Ľ poprawa jakoci: drukowania, lakierowania, foliowania,
Ľ zmniejszenie częstotliwoci postojów maszyny w czasie drukowania, koniecznych do mycia obcišgów i form drukowych,
Ľ przedłużenie żywotnoci obcišgów i form,
Ľ zmniejszenie iloci odpadów papieru (makulatura powstajšca przy zatrzymywaniu i ponownym uruchamianiu maszyny oraz wadliwe odbitki ze ladami zanieczyszczeń z obcišgów),
Ľ ochrona systemu farbowego przed pyłem i włókienkami papieru,
Ľ ochrona systemu nawilżania przed zanieczyszczeniami i niszczeniem buforu pH,
Ľ ochrona maszyny drukujšcej przed zapyleniem,
Ľ ochrona rodowiska przez ograniczenie iloci rodków do mycia obcišgów i form.