Dzień Drukarza w Gdańsku
6 Dec 2016 14:43
Koniec maja to czas uroczystoci zwišzanych z Dniem Drukarza. Z pewnociš jednym z najhuczniej obchodzonych było spotkanie w Trójmiecie zorganizowane przez Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich Đ organizację działajšcš niedługo, ale bardzo prężnie, zrzeszajšcš włacicieli i osoby zarzšdzajšce pomorskimi drukarniami, a także firmami z branży poligraficznej Đ oraz Zespół Szkół Poligraficznych i Ogólnokształcšcych im. Jana Heweliusza w Gdańsku. Jednym z patronów medialnych uroczystoci była Poligrafika.
Spotkanie rozpoczšł przemarsz uczestników z orkiestrš do Gaju Gutenberga, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika Jana Gutenberga; tu również nastšpiło oficjalne powitanie zebranych przez Krzysztofa Szopińskiego, wicedyrektora Zespołu Szkół Poligraficznych, a także uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem przez młodzież ze szkoły poligraficznej. Następnie zebrani przemaszerowali do Teatru Lenego. Tu powitał wszystkich uczestników Bogusław Kodlewicz, prezes Stowarzyszenia Poligrafów Pomorskich. Podkrelił fakt, że Stowarzyszenie wzięło na siebie organizację tego dnia, bo jego członkowie czujš się kontynuatorami mistrzów czarnej sztuki i chcš bogactwo obecnej sztuki drukarskiej przekazywać kolejnym pokoleniom. To bogactwo Đ mówił Bogusław Kodlewicz Đ jest jednoczenie wyzwaniem dla przyszłoci do kontynuacji zawodu drukarza w duchu etyki zawodowej. Złożył też wszystkim poligrafom życzenia wytrwałoci w trudnym okresie, wiernoci zasadom oraz zadowolenia z życia osobistego i zawodowego. Kończšc prezes Stowarzyszenia podziękował wszystkim, którzy wsparli przygotowania do więta. Następnie głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół Poligraficznych Đ Jerzy Serkowski podkrelajšc fakt, że to więto jest również więtem szkoły, która nosi imię Jana Heweliusza i wyraził nadzieję, że Teatr Leny w Sopocie będzie miejscem, gdzie poligrafowie i ludzie zwišzani z drukarstwem będš się jeszcze niejednokrotnie spotykać w przyszłoci. Wyraził przy tym podziękowanie dla Stowarzyszenia za pomoc szkole w trudnych chwilach.
Następnie odbył się chrzest adeptów drukarstwa Đ absolwentów Zespołu Szkół Poligraficznych (na zdjęciu poniżej). Była to uroczystoć otwarta, która zgromadziła około 700 osób. Uroczystoć urozmaicały występy taneczne młodych ludzi oraz stoiska, gdzie można było zobaczyć m.in. prasę Gutenberga i przyrzšdy do odlewania czcionek prezentowane przez Muzeum Pimiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie koło Torunia. Uczestnicy spotkania mieli również okazję do wykonania własnoręcznie czerpanego papieru, a także mogli zobaczyć papiery czerpane wykonane przez podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upoledzeniem Umysłowym. Można było też wykonać druk okolicznociowy na XVII-wiecznej prasie typograficznej. Pelplińskie Wydawnictwo ăBernardinumÓ prezentowało starodruki, w tym reprint Biblii Gutenberga, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników. Spotkanie w Teatrze Lenym, w jego popołudniowej częci, zakończyła wspólna fotografia uczestników. Natomiast wieczorem w tym samym miejscu odbywał się koncert Anny Marii Jopek. Konkurencyjne jednak okazało się spotkanie zaproszonych przez Stowarzyszenie goci (około 300 osób) w sopockiej chacie Koliba, gdzie impreza trwała do pónych godzin nocnych. Było to spotkanie osób cile powišzanych z poligrafiš.
Warto dodać, że honorowy patronat nad uroczystociš sprawowali: Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, które podczas uroczystoci reprezentował Sławomir Buschka, oraz prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu. Patronat branżowy nad uroczystociš objęły firmy: Cezex, Franfinance oraz Scorpio, sponsorami były firmy: Bttcher Polska, Heidelberg Polska, Just Normlicht, MAN Roland Polska oraz Xteam. MD