Arkuszowe maszyny offsetowe osišgajš coraz większe wydajnoci oraz posiadajš rosnšcš liczbę zespołów drukujšcych. Odpowiednio wzrasta też odpowiedzialnoć drukarza, by utrzymać jakoć wszystkich drukowanych arkuszy w całym nakładzie na jednakowo wysokim poziomie.
Niestety, proces drukowania offsetowego mimo cišgłego postępu nie jest procesem stabilnym, bioršc pod uwagę czynniki zewnętrzne. Wpływ na to ma także obniżajšca się ze względów ekonomicznych jakoć materiałów do zadruku. Jeli który z parametrów wykracza poza okrelone normy, powstaje zwiększona iloć makulatury.
Firma MAN Roland wprowadziła nowš technologię do maszyn Roland 700 Đ system ROLAND EagleEye do kontroli arkusza pracujšcy w trybie inline. Ma on odcišżyć drukarza oraz zapewnić, że każdy wydrukowany arkusz zostanie sprawdzony przed znalezieniem się w wykładaniu maszyny.
System składa się z: kamery, statywu, lampy, podestu, nadawacza kšta, szafy rozdzielczej z sieciš, monitora, klawiatury, urzšdzenia do wkładania pasków znakujšcych wadliwe arkusze i kompletnego okablowania poszczególnych elementów.
System kontroli arkusza pracujšcy w trybie inline został stworzony przy współpracy ekspertów z dziedziny obróbki obrazu. Na jego stosowanie (obecnie dostępny jest jedynie do maszyn R 700) firma MAN Roland ma wyłšczne prawa.
Funkcja szczegółowego opisywania ROLAND EagleEye
Kontrola polega na porównywaniu każdego wydrukowanego arkusza z wczytanym wczeniej i zapamiętanym w procesorze obrazu arkuszem referencyjnym (poprawnie wydrukowany arkusz). Każdy drukowany arkusz sprawdzany jest przez strefę kontrolnš. Jest on dzielony na rastry o wielkoci 0,6 x 0,6 mm i kontrolowany wierszami. Minimalny rozpoznawalny błšd druku ma więc pole poniżej 0,6 mm.
W momencie rozpoznania błędnie wydrukowanego arkusza pojawiajš się meldunki optyczny i akustyczny. Pozycja błędu i jego rodzaj sš przedstawiane na monitorze.
Arkusze sprawdzane sš pod kštem następujšcych wad: pršżki, rysy, pasy, fałdy i zagięte arkusze, krople wody, oleju i rodka myjšcego, tony, znaczne odstępstwa kolorów, dublowanie, wady materiałów do zadruku. Odpowiedni wzornik błędów dostępny jest w Centrum Graficznym w Offenbach.
Konstrukcja statywu kamery umożliwia pracę systemu kontroli arkuszy. Przy instalacji kamery należy uwzględnić wysokoć konstrukcji, wynoszšcš około 1,5 metra (odległoć między kamerš i górnš krawędziš zespołu drukujšcego).
Przez szczelinę w podecie maszyny kamera skanuje i sprawdza każdy drukowany arkusz.
Ekran (zamieszczony na stronie obok) wskazuje: liczbę arkuszy z pozycjš błędu; rysunki błędów; arkusze rozpoznane jako wadliwe podczas drukowania; skalę regulacji czułoci kamery.
Wskazówki
Za pomocš tzw. arkusza wzorcowego można zakomunikować systemowi, które fragmenty arkusza majš być kontrolowane, a które Đ wyłšczone z kontroli, np. paski z klejem lub wykrawane fragmenty arkusza. Dzięki temu można uniknšć sytuacji, kiedy jako wadliwe wskazywane będš arkusze posiadajšce błędy poza zadanym polem kontroli.
Kolejna sprawa to możliwoć stopniowania czułoci, także w obrębie powierzchni druku. Wybór ten definiowany jest podczas wczytywania arkusza wzorcowego. System kontroli arkuszy ROLAND EagleEye sprzężony jest z urzšdzeniem do wkładania pasków, umieszczonym w wykładaku AirGlide. W momencie, gdy ROLAND EagleEye rozpozna wadliwy arkusz, w stosie na wykładaniu automatycznie umieszczany jest pasek oznaczajšcy to miejsce. Kontrola EagleEye może być również połšczona ze specjalnym systemem wykładania wadliwych oraz makulaturowych arkuszy do oddzielnego kosza ze zintegrowanš prasš (INLINESORTER). Wtedy to rozpoznane błędne arkusze nie trafiajš do wykładaka, lecz kierowane sš w inne miejsce.
Ograniczenia w stosowaniu systemu ROLAND EagleEye
System ROLAND EagleEye nie może być umieszczany na ostatnim zespole drukujšcym, gdy zainstalowana jest tam suszarka porednia UV lub IR. Nie może być też zainstalowany po zespole lakierujšcym. Przy drukowaniu dwustronnym system kontroluje stronę zadrukowanego arkusza po odwróceniu.
Stacja napełniania kałamarzy Ink-Line nie może być również montowana razem z systemem ROLAND EagleEye na ostatnim zespole drukujšcym.
Obecnie maksymalna prędkoć drukowania maszyny wyposażonej w system ROLAND EagleEye wynosi 16 000 arkuszy na godzinę.
Korzyci
Jak zapewnia producent, dotychczasowa praktyka wskazuje, że system EagleEye pracuje z wysokš precyzjš i przy ustawieniu najwyższej czułoci rejestruje nawet najmniejsze odstępstwa od wartoci wzorcowych, które byłyby niemożliwe do wykrycia gołym okiem. To sprawiło, że z jednej strony znacznie zmalała iloć reklamacji, z drugiej za strony wzmocniona została wiara klienta w możliwoci drukarni, co zaowocuje kolejnymi zleceniami i zdobyciem nowych klientów System ROLAND EagleEye znajduje zastosowanie szczególnie do drukowania bardzo wysokiej jakoci opakowań na: kosmetyki, perfumy, papierosy, farmaceutyki, wysokojakociowe produkty reklamowe, etykiety itp.
Zdaniem dostawcy, na doposażenie maszyny w system EagleEye potrzeba tylko około 2 dni.
Opracowano na podstawie materiałów firmy MAN Roland Polska