Usługowa naświetlarnia CtP firmy Cezex, w skład której wchodzą cztery pełnoformatowe półautomatyczne naświetlarki termiczne Agfa :Avalon LF XXT Standard (o podpisaniu tego kontraktu informowaliśmy w grudniowej Poligrafice), rozpoczęła działalność 10 grudnia. Z tej okazji w siedzibie firmy zorganizowano następnego dnia konferencję prasową z udziałem przedstawicieli Agfa Graphics Sp. z o.o. i Cezex Sp. z o.o.
Jak powiedział Wojciech Pawłowski, prezes Agfa Graphics Sp. z o.o., dzięki tej instalacji – największej na polskim rynku prepress – powstał również zupełnie nowy model biznesowy wykorzystujący rozwiązania internetowe. Projekt został zrealizowany w tempie ekspresowym: wszystkie naświetlarki osiągnęły gotowość do pracy wcześniej niż zakładano, w dwa miesiące po podpisaniu kontraktu.
Stefan Piotrowski, dyrektor handlowy Agfa Graphics Sp. z o.o. podkreślał, że jest to unikalne rozwiązanie, dopasowane do potrzeb firmy i jej klientów. Inwestycja Cezeksu to największy projekt w polskiej poligrafii, a potencjał firmy w dziedzinie CtP wkrótce będzie taki, jak największych drukarń heatsetowych, które swój potencjał budowały latami.
Powyższe stwierdzenie zyskało nowy wymiar po oświadczeniu Cezariusza Szlachcica, prezesa firmy Cezex, który poinformował, że już zostało złożone zamówienie na kolejne cztery systemy :Avalon – w pełni automatyczne, z opcją Plate Manager – które zostaną dostarczone na początku 2008 roku; również w br. ma zostać zainstalowanych kolejnych 6 maszyn w oddziałach firmy na terenie kraju. Tak więc łącznie inwestycja Cezeksu obejmie 14 naświetlarek.
Techniczne szczegóły związane z nową inwestycją przybliżył Mariusz Dec, szef projektu CtP firmy Cezex. Łączna wydajność czterech naświetlarek to 160 płyt offsetowych B1 lub ponad 260 płyt B3 w ciągu godziny. Każda z nich jest połączona on-line z wywoływarką :Elantrix HX firmy Glunz & Jensen i wyposażona w automatyczny podajnik płyt JLA (Job Level Automation) oraz urządzenie do wykładania naświetlonych płyt. Wszystkie maszyny mogą pracować równolegle produkując płyty pasujące do każdej z nich. Można w nich naświetlać zarówno płyty tradycyjne, jak i bez chemii (: Thermostar P970, LT2, : Ampio, : Azura, : Amigo oraz inne czułe na promieniowanie 830 nm) – wiąże się to jedynie ze zmianą kalibracji urządzenia. Maksymalny format płyt to 1130x820 mm, minimalny – 250x310 mm, grubość od 0,15 do 0,40 mm. Są one naświetlane z rozdzielczością 1200 lub 2400 dpi i liniaturą rastra do 200 lpi (: ABS) lub do 240 lpi (:Sublima). Wydruki próbne będą realizowane na prooferze Epson 4880 – jednym z pierwszych w Polsce, dostarczonym przez firmę Reprograf. Na prace klientów przygotowano magazyn o pojemności 4 terabajtów.
Przygotowanie impozycji odbywa się w systemach Agfa :ApogeeX lub PuzzleFlow firmy ACC HSH. Wkrótce ma ruszyć portal internetowy oparty na serwerze PuzzleFlow 4.0 stworzonym specjalnie dla Cezeksu, umożliwiający m.in. zdalne zlecanie prac, wykonanie impozycji, akceptację i korektę plików oraz uruchomienie naświetlania przez klienta. Będzie on zintegrowany z systemem workflow Agfa :ApogeeX 4.0 oraz wewnętrznym systemem ERP Cezeksu. Portal będzie posiadał specjalne zabezpieczenia na poziomie – według zapewnień M. Deca – portali bankowych. Dzięki temu możliwa też będzie natychmiastowa płatność kartą przez internet (np. w przypadku zaległości płatniczych). Dla wygody klientów przewidziano również wysyłanie informacji SMS-em – w przypadku przedłużającej się transmisji informujących o jej zakończeniu lub też po zapakowaniu gotowych do odbioru płyt. W firmie powstanie także kawiarenka internetowa, gdzie klienci będą mogli wykonywać impozycję i wysyłać pliki do naświetlania „oswajając się” z portalem.
Docelowe kompleksowe rozwiązanie będzie pierwszym tego typu w skali europejskiej.
Jak podkreślał prezes Szlachcic, Cezex dokonał wielkiego kroku w swoim rozwoju, stawiając na wykorzystanie nowoczesnej technologii. Wymagało to również dużych inwestycji w infrastrukturę techniczną i informatyczną firmy. Nowym elementem jest także oferta sprzedaży mocy produkcyjnych w dziedzinie naświetlania, jakiej dotychczas nie było na rynku. Tylko 10% mocy naświetlarek będzie wykorzystywane na potrzeby własne Cezeksu (czyli produkcję płyt dla klientów); 40% jest przeznaczone do samodzielnego wykorzystania przez klientów, w tym także drukarnie, w których wystąpi awaria oraz inne naświetlarnie CtP i CtF, a 50% to niezbędny back up służący do utrzymania systemu w stałej gotowości oraz realizacji ewentualnych zleceń „na żądanie”.
System logistyczny firmy Cezex umożliwi dostawę płyt do klienta najpóźniej w ciągu doby wraz z papierem przeznaczonym do druku publikacji.
Pytany o stopień ryzyka inwestycji (na rynku polskim jest obecnie zainstalowanych ok. 400 systemów CtP, a usługowe naświetlarnie narzekają na bessę) prezes C. Szlachcic wyjaśnił, iż według jego rozeznania potrzeby rynku nie są jeszcze w pełni zaspokojone, a w przypadku Cezeksu liczy się efekt skali inwestycji, który powoduje obniżenie jednostkowego kosztu produkcji. Zaznaczył jednak, że nie ceną firma zamierza konkurować: Cezex słynął z cen rynkowych lub wyższych od rynkowych – lecz jakością, a konkretnie „bardzo szybką dostawą produktu o bardzo dobrej jakości”. Jak powiedział, są już studia DTP i przygotowalnie gotowe podpisać umowy z Cezeksem.
Nie ulega wątpliwości, że jest to brawurowa próba wprowadzenia pierwszego na polskim rynku rozwiązania typu Web-to-Plate (o którym więcej pisze Jacek Hamerliński na s. 28). Zobaczymy, jak zostanie przez rynek zweryfikowane. IZ