Ekologia w pudle
6 Dec 2016 14:49
Europejskie Stowarzyszenie Producentów Tektury i Opakowań Kartonowych – Pro Carton – opublikowało raport dotyczący emisji dwutlenku węgla na tonę produktów.
Wyniki badania uwzględniają wszystkie etapy procesu, począwszy od sadzenia drzew po obróbkę końcową materiałów oraz opakowania wykonane zarówno z włókien wtórnych, jak i surowych. Wskazują one, że tona kartonu emituje średnio 1,004 kg dwutlenku węgla do atmosfery. Kalkulacje stowarzyszenia opierają się na metodologii zaakceptowanej przez liczne organizacje przemysłowe, wśród których znajdują się również przedsiębiorstwa działające na rynku tektury oraz w branży papierniczej.
Biorąc pod uwagę wyniki uzyskane przez stowarzyszenie Pro Carton, emisja dwutlenku węgla wytworzona przez tonę podłoża Invercote jest o 60% niższa w porównaniu ze średnią dla całego przemysłu produkcji kartonu. Po wdrożeniu naszych planowanych inwestycji procent ten jeszcze ulegnie zmianie na korzyść środowiska naturalnego. Obecnie często podejmowaną problematyką jest kwestia biopaliwa, na które jest zresztą wyraźne zapotrzebowanie. Przy zastosowaniu kartonu do produkcji opakowań oszczędzających i chroniących źródła naturalne w całym łańcuchu dystrybucji oraz podlegających wielokrotnemu recyklingowi, wytwarzanie ciepła z biopaliwa daje wiele możliwości. Wykorzystywanie podłoży kartonowych jest korzystne zarówno ze względów ekonomicznych, jak i środowiskowych: zyskuje się niższą emisję dwutlenku węgla oraz mniejsze negatywne oddziaływanie na środowisko w porównaniu z innymi materiałami stosowanymi do produkcji opakowań – mówi Lars Engström, który zarządza działem zajmującym się zrównoważonym rozwojem w firmie Iggesund Paperboard.
Ciepło wytwarzane przez tonę kartonu może zastąpić 0,42 m³ oleju opałowego, który w momencie spalania emituje 1,200 kg dwutlenku węgla do atmosfery. Wypalany karton uwalnia natomiast biogenny dwutlenek węgla, którego negatywny wpływ na środowisko naturalne nie został potwierdzony.
Według statystyk Unii Europejskiej dotyczących zarządzania odpadami w 25 krajach członkowskich ponad 60% odpadów poddawanych jest recyklingowi lub spalaniu. W krajach skandynawskich, Holandii i Szwajcarii recykling oraz spalanie są stosowane najczęściej, podczas gdy Grecja i Wielka Brytania radzą sobie z ogromnymi ilościami odpadów i śmieci wywożąc je na wysypiska.
Tendencja jest wyraźna – recykling oraz odzyskiwanie ciepła są coraz popularniejsze, a za sprawą wykorzystywania podłoży kartonowych w przemyśle opakowaniowym na działaniach tych korzysta środowisko naturalne. Jak długo celulozowe włókna nadają się do stosowania, mogą być poddawane recyklingowi oraz ponownie wykorzystywane. W momencie, gdy stracą sprężystość, istnieje możliwość ich odzyskania w postaci biogennej energii – dodaje Engström.
W przyszłości firma Iggesund zamierza skupić swoje działania na zagadnieniach związanych z energią i prowadzących do znacznej minimalizacji emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Na podstawie informacji firmy Iggesund opracowała DA