Targi Labelexpo Europe to nie tylko rozwiązania do druku i wykańczania etykiet – to również bogata oferta podłoży samoprzylepnych i nie tylko, które decydują o charakterze etykiety. Duży nacisk położono w tym roku na rozwiązania proekologiczne.
Zanders, niemiecki producent wysokiej jakości papierów i tektury do etykiet i opakowań, ocenił bardzo pozytywnie swój udział w targach Labelexpo. Firma skoncentrowała się na prezentacji ekskluzywnych papierów o wysokim połysku z serii Chromolux, jak również wysokogatunkowych, odpornych na wilgoć papierów etykietowych Zanlabel. W oryginalnym próbniku o tajemniczej nazwie „Sekrety etykiety” firma Zanders umieściła 30 próbek papieru Chromolux z nadrukami i rozmaitymi wariantami wykończeń – od gładkich, przez perłowe, aż po aluminiowe. Ekskluzywny charakter papierów tej serii doceniają zwłaszcza producenci dóbr luksusowych, alkoholi, artykułów spożywczych, wyrobów tytoniowych, a także produktów farmaceutycznych i kosmetycznych. Papiery Chromolux wydobywają wyjątkowy charakter produktów nadając im charyzmę, blask i różnorodność. Zanlabel gloss i Zanlabel touch to z kolei wysokiej jakości papiery etykietowe zapewniające dobre rezultaty drukowania oraz wyjątkowe właściwości przetwarzania.
Klienci szczególnie cenią sobie gładką i naturalną strukturę papierów Zanlabel touch, ale jeszcze więcej emocji wzbudziły serie Chromolux white i metalizowany Chromolux alu, który jest jednostronnie powlekany aluminium – powiedział John Tucker, dyrektor sprzedaży w firmie Zanders. – Miejsce na targach Labelexpo 2019 mamy już zarezerwowane. Nie możemy się doczekać, aby zaprezentować kolejne – nowe elementy naszego portfolio papierów.
Firma Avery Dennison, specjalista w zakresie materiałów samoprzylepnych oraz rozwiązań dotyczących etykietowania, zaprezentowała swoją ofertę na nietypowym stoisku wykonanym częściowo z odpadów pochodzących z recyklingu. Zdaniem Renae Kezara, globalnego dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju, tego typu stoisko w sposób zabawny, a zarazem bardzo dosłowny wizualizuje pilne kwestie związane z marnotrawstwem materiałów, edukując w temacie prowadzenia działalności w sposób bardziej ekologiczny. Jednym z naszych celów na 2025 rok dotyczących zrównoważonego rozwoju jest przyjęcie zobowiązania pomocy klientom w ograniczaniu odpadów powstających z naszych produktów. Kolejny cel to stworzenie większej liczby produktów, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Zbudowanie stoiska wystawienniczego z odpadów etykietowych prowokowało i inspirowało klientów, zachęcając do pogłębienia wiedzy, świadomości i odpowiedzialności ekologicznej.
Stoisko firmy UPM Raflatac również zostało zaprojektowane z myślą o ekologii – od stoiska producenta po wykonanych z materiałów samoprzylepnych śladach można było dotrzeć do specjalnej przestrzeni, w której zbierane były materiały przeznaczone do recyklingu. Wprowadzenie na rynek serii produktów RAFNXT+ firmy UPM Raflatac stanowi początek wyjątkowego ekologicznego podejścia do przyjaznych środowisku rozwiązań etykietowych. W przypadku serii RAFNXT+ udało się zoptymalizować wydajność wykorzystania surowców oraz stworzyć rozwiązania etykietowe wychodzące poza stosowane w branży standardy zrównoważonego rozwoju. Folia Rafbio PE85 to przyjazna środowisku alternatywa dla standardowej folii poliuretanowej, która zawiera ponad 80 proc. odnawialnych materiałów roślinnych w stanie surowym. Jest ona wytwarzana z etanolu uzyskiwanego z trzciny cukrowej i ma właściwości zbliżone do właściwości tradycyjnych folii poliuretanowych. Folia ta nadaje się idealnie do pojemników na produkty kosmetyczne i chemię domową, a także zapewnia elastyczność wymaganą do opakowań giętkich i profilowanych pojemników.
Laminaty etykietowe na wino ICE i ICE Premium zapewniają doskonałą odporność na wilgoć, wodę i lód. Dzięki niezwykłej wytrzymałości na zmiany temperatury i wilgotności bez łuszczenia się, zwijania, odklejania krawędzi i marszczenia produkty ICE i ICE Premium umożliwiają doskonałą prezentację marek.
Opracowanie: AN