Ekonomiczne drukowanie w półformacie
6 Dec 2016 14:55
Dzisiejsi dostawcy usług druku mają do czynienia z dynamicznie rozwijającym się rynkiem pełnym wyzwań. Firmy chcące osiągnąć sukces w tych warunkach muszą optymalizować swój model biznesowy poprzez wykorzystywanie najnowszych trendów rynkowych w branży w celu podniesienia atrakcyjności przedsiębiorstwa.
Podczas targów drupa 2012 firma Heidelberg zaprezentowała szerokie portfolio produktów i rozwiązań, które zostały opracowane tak, aby z powodzeniem sprostać dzisiejszym wymaganiom rynku poligraficznego. Jedną z nowości, która przyciągnęła tłumy zwiedzających na stoisko tej firmy, jest maszyna Speedmaster XL 75 wyposażona w innowacyjną technologię nadawania farby Anicolor.
Technologia Anicolor
Technologia Anicolor obsługująca format 35x50 cm odniosła duży sukces rynkowy po swojej premierze w 2006 r. Od tego momentu na całym świecie zainstalowano już ponad 1000 zespołów drukujących tego typu. Teraz Heidelberg zwiększył wymiary krótkiego zespołu farbowego do rozmiaru 50x70 cm i oferuje go w wysokowydajnej maszynie drukującej Speedmaster XL 75. W porównaniu z konwencjonalnymi jednostkami zespołu farbowego, korzyści wynikające ze stosowania technologii Anicolor można przedstawić za pomocą trzech liczb: „90-50-50”. Oznacza to, że stosując tę technologię można o 90 proc. zredukować zużycie makulatury, o 50 proc. skrócić czas narządzania maszyny i o 50 proc. zwiększyć jej produktywność.
Po sukcesie, jakim było wprowadzenie na rynek maszyny Speedmaster SM 52 Anicolor, logicznym posunięciem jest zapewnienie naszym konsumentom możliwości zwiększenia konkurencyjności poprzez rozszerzenie tej innowacyjnej technologii do następnej generacji – powiedział Stephan Plenz, członek zarządu odpowiedzialny za Heidelberg Equipment. – Z większym formatem nasi konsumenci będą mieli teraz możliwość wykorzystania tej technologii w innych aplikacjach, wnosząc jednocześnie długofalowy wkład w ochronę środowiska.
Dzięki bardzo szybkiemu i stabilnemu nadawaniu farby kolorystykę można dobrać już po 10 arkuszach. To czyni maszynę Speedmaster XL 75 Anicolor szczególnie dobrym rozwiązaniem dla klientów, którzy chcą osiągnąć opłacalną produkcję przy niskich i bardzo nis-kich nakładach w formacie 50x70 cm. Z powodzeniem można ją wykorzystywać zarówno przy drukowaniu akcydensów, jak i opakowań. Jest ona także znakomitym rozwiązaniem do zastosowań web-to-print, gdzie wymagane są prosta standaryzacja i wysoka jakość.
Jakość offsetu i prosta obsługa
Jak już wcześniej zostało wspomniane, technologia zespołu farbowego Anicolor jest dostępna od roku 2006. Brak stref farbowych sprawia, że proces nadawania farby jest uproszczony, nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu potrzebnego na ich ustawianie, a nadawana warstwa farby jest zawsze stabilna. Wymiary wałków grawerowanych i wałków nadających farbę zapewniają ekstremalnie krótki czas transferu farby i jej wyjątkowo stabilne przenoszenie na każdy arkusz, przy dowolnym zleceniu. Zalety te czynią technologię Anicolor szczególnie korzystną dla standardowych prac wysokojakościowych.
Wszystkie wcześniej wymienione zalety zostały wzmocnione przez technicznie zaawansowaną platformę Speedmaster XL 75.
Są to w pełni zautomatyzowane rozwiązanie zapewniające wysoką produktywność transportu arkuszy w maszynie: od samonakładaka aż po wykładanie arkuszy. System AutoPlate XL, odpowiedzialny za wymianę płyt formowych, jednocześnie zmienia je na każdej sekcji drukującej, co zapewnia szybką zmianę płyt w całej maszynie. Maszyny serii Speedmaster XL 75 należą do wyjątkowej, wysokowydajnej klasy – Peak Performance Class – gwarantującej wysoką jakość i wydajność całego procesu produkcyjnego. Technologia DryStar pozwala na ponowne wykorzystanie ciepłego powietrza w procesie suszenia, co znacznie redukuje zapotrzebowanie na energię. Dopełnieniem jest nowej generacji, ergonomiczny panel sterowania Prinect Press Center. Dzięki wprowadzeniu technologii Anicolor Speedmaster XL 75 jest systematycznie dostosowywany do szybkiej i „odchudzonej” produkcji (lean manufacturing).
Korzystna integracja
Połączenie zalet Speedmastera XL 75 Anicolor z cyfrowym systemem drukującym Linoprint C umożliwia jednoczesne korzystanie z możliwości, jakie dają uzupełniające się wzajemnie techniki drukowania. To połączenie stwarza bardziej opłacalne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie dla innowacyjnych dostawców usług druku.
Wraz z modelem Linoprint C, nasz Speedmaster wyposażony w zespół farbowy Anicolor reprezentuje optymalne rozwiązanie dla innowacyjnych firm drukujących krótkie i bardzo krótkie nakłady – podkreśla Stephan Plenz.
Użytkownicy mogą czerpać dalsze korzyści poprzez integrację maszyny z systemem workflow Prinect przy użyciu zoptymalizowanych materiałów eksploatacyjnych. Farby Saphira Anicolor firmy Heidelberg podlegają bardzo ścisłej kontroli jakościowej zgodnej z normami dotyczącymi farb offsetowych. Są one stale badane oraz optymalizowane pod kątem wykorzystania w maszynach Anicolor.
Ekologiczność przy niskich nakładach
Podczas procesu drukowania to papier jest czynnikiem najbardziej wpływającym na emisję dwutlenku węgla. Technologia Anicolor poz-wala na zminimalizowanie zużycia makulatury o 90 proc., zapewniając tym samym bardziej ekologiczne drukowanie.
Co więcej, platforma Speedmaster XL 75 Anicolor nie tylko ustanawia nowe standardy w wysokiej produktywności. Jej niezwykła oszczędność energii i efektywność w wykorzystywaniu zasobów czynią to urządzenie jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska w swojej klasie. Na życzenie klienta urządzenia pomiarowe mogą być używane do pomiaru i wyświetlania efektywności maszyny na 1000 arkuszy w trakcie jej pracy. Pozwala to operatorom uruchomić maszynę z wyjątkową efektywnością energetyczną.
Dostępność
Speedmaster XL 75 Anicolor będzie początkowo oferowany jako maszyna posiadająca do 6 zespołów drukujących. Dodatkowo będzie możliwość wyposażenia jej w zespół lakierujący.
Maksymalna prędkość, z jaką będzie mógł pracować ten system drukujący, to 15 tys. ark./h. Maszynę w takiej konfiguracji będzie można zamówić pod koniec 2013 roku. Rozwiązania wyposażone w dodatkowe sekcje uszlachetniające będą dostępne w późniejszym terminie.
W czasie targów Heidelberg zaprezentował Speedmastera XL 75 Anicolor wyposażonego w 5 zespołów drukujących oraz zespół lakierujący, jako odpowiedź na wszechobecny trend „zielonego drukowania” i „odchudzonej produkcji”. Maszyna zadrukowywała materiały o wysokiej gramaturze takie jak pocztówki czy cztero-, pięciokolorowe plakaty. Jako piąty stosowany był metaliczny kolor srebrny. Ponadto operatorzy maszyny demonstrowali krótki czas zmiany zlecenia na opisywanej maszynie.
Na podstawie materiałów firmy Heidelberg opracował Karol Suski