Ekosystem druku cyfrowego na tekstyliach
22 Jun 2018 12:37

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Mimaki podjęła ostatnio działania zmierzające do poprawy jakości druku cyfrowego na tekstyliach. W ich ramach rodzina cyfrowych drukarek tekstylnych klasy produkcyjnej Tiger 1800B została wzbogacona o nowe funkcje i możliwości. Drukarka Tiger 1800B MkII, która debiutowała podczas targów FESPA 2018, oferuje dodatkowy tryb wysokiej wydajności przy 1200 dpi oraz kilka zmian, które poprawiają jakość, w tym zapewniają redukcję prążkowania i innych defektów druku.

Przejście z technologii konwencjonalnej na cyfrową w dalszym ciągu wywiera duży wpływ na branżę tekstylną i odzieżową, a firma Mimaki, jeden z najwcześniejszych graczy w tym zakresie, stara się zapewniać niedrogie i wiodące w branży rozwiązania – powiedział Bert Benckhuysen, kierownik produktu na rynki krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w Mimaki Europe. – Drukarki Tiger 1800B MkII, dostępne w dwóch modelach i pozwalające na druk bezpośrednio na tekstyliach oraz druk sublimacyjny termotransferowy, to kolejny przykład wprowadzania strategii firmy w życie. Nasza strategia wykracza poza proste zapewnianie wyróżniających się drukarek – zwłaszcza na rozwijających się rynkach, takich jak ten, kluczowe znaczenie ma bycie dostawcą kompleksowych rozwiązań. W tym celu udostępniamy nową ofertę urządzeń pozwalających na obróbkę wstępną i końcową oraz działamy na rzecz rozwoju Internetu rzeczy w zakresie rynku tekstyliów i odzieży.

Mimaki Tiger-1800B MkII pozwala na zadruk 385 m2/h i obejmuje szeroki wachlarz produkcyjny, począwszy od tworzenia próbek aż po małe i średnie serie wydruków. Dodatkowy tryb druku 1200 dpi pozwala na poprawę jakości wydruku. 

Do urządzenia dodano również zestaw unikalnych technologii Mimaki. Mimaki Advanced Pass System (MAPS) minimalizuje prążkowanie i zmiany kolorów przez rozszerzanie krawędzi wydruku, co pozwala na gradację krawędzi i uzyskiwanie płynniejszego obrazu druku. Sprawdzony moduł kontroli dysz (NCU) oraz system przywracania sprawności dysz (NRS) firmy Mimaki również zostały dodane do nowych drukarek, co pozwala na stały wydruk w wysokiej jakości, nawet jeśli pojawiają się błędy związane z dyszami.

Firma Mimaki udostępnia także rozbudowaną ofertę opcjonalnych urządzeń, które pozwalają na zaspokojenie niemal każdej potrzeby związanej z drukiem na tkaninach i papierze transferowym. Obejmuje to: jednostkę podającą rolki wyposażoną w urządzenie wypośrodkowujące oraz pręt napinający, jednostkę rolki jumbo umożliwiającą drukowanie na długich rolkach tkanin lub podgrzewanie papieru transferowego, a także opcje związane z suszeniem i zwijaniem lub plisowaniem tkanin, na których prowadzony jest druk.

Mimaki Vision Jet-X

Podczas targów FESPA 2018 drukarka Tiger-1800B MkII została zaprezentowana w połączeniu z rolką jumbo sublimacyjnego papieru transferowego Mimaki Vision Jet-X. Dostępny w szerokości 1620 oraz 1830 mm papier Mimaki Vision Jet-X jest lekki (57 g/m2), lecz dobrze sprawdza się w produkcji niemal każdego rodzaju nadruków, począwszy od odzieży sportowej, poprzez flagi i banery wymagające wysokiej gęstości nakładania atramentu, aż po tkaniny wykorzystywane w produkcji ubrań i w domach, które wymagają mniejszego pokrycia atramentem. Zapewnia stabilne podawanie papieru i druk, zapobiegając kurczeniu się i nieprawidłowemu nakładaniu atramentu na papier.

Ekosystem druku cyfrowego na tekstyliach i odzieży  

Firma Mimaki zaprezentowała także na targach FESPA serię Rimslow – kompletny ekosystem druku cyfrowego na tekstyliach i odzieży. Możliwość zakupu kompletnego systemu od jednego dostawcy ułatwia firmom wejście na rynek druku cyfrowego na tekstyliach i odzieży, a firmom już działającym na tym rynku pozwala dodać druk cyfrowy do oferty w celu uzupełnienia konwencjonalnych procesów druku na tkaninach.

Obecnie firmy, które chcą uczestniczyć w rewolucji druku cyfrowego na tekstyliach, muszą kupować drukarki oraz rozwiązania do obróbki wstępnej i końcowej u różnych producentów – mówi Ronald van den Broek, dyrektor generalny ds. sprzedaży w Mimaki Europe. – Jest to nie tylko niewygodne, ale może powodować problemy z wdrożeniem, a nie ma jednego odpowiedzialnego dostawcy, który mógłby je rozwiązać. Dzięki nabyciu australijskiej firmy Rimslow w zeszłym roku Mimaki ma teraz w ofercie wszystkie niezbędne elementy, w tym do obróbki wstępnej tkanin, druku cyfrowego oraz parowania i mycia po zadruku – dzięki serii Rimslow. 

Firma Mimaki zapowiedziała również nowe rozwiązanie w dziedzinie Internetu rzeczy (IoT) do tekstyliów i odzieży (TA), pozwalające przyspieszyć przetwarzanie i ograniczyć liczbę błędów. To nowe rozwiązanie, noszące nazwę Mimaki Job Controller TA, oferuje funkcje umożliwiające zarządzanie warunkami produkcyjnymi, skanowanie kodów kreskowych oraz wgląd w bazę danych produkcyjnych. 

Razem z serią maszyn Mimaki do tekstyliów elementy te składają się na kompletny ekosystem cyfrowego druku na tekstyliach, który sprawia, że wejście na ten rynek jest przedsięwzięciem praktycznie pozbawionym ryzyka.

Drukowanie na tekstyliach w cyfrowej technologii atramentowej wymaga zazwyczaj czterech oddzielnych operacji:

– Obróbka wstępna tkanin przed zadrukiem jest wymagana, aby zapewnić optymalną interakcję atramentu i tkaniny oraz zapobiec rozmazywaniu atramentu. Dzięki zastosowaniu urządzenia do obróbki wstępnej Mimaki TR300-1850C firmy mogą wykonywać obróbkę wstępną we własnym zakresie, co skutkuje obniżeniem kosztów, skróceniem cykli produkcyjnych oraz większą kontrolą nad 

całym procesem.

– Bezpośredni druk atramentowy na tekstyliach jest realizowany za pomocą drukarki do tekstyliów Mimaki, takiej jak nowa cyfrowa drukarka klasy produkcyjnej do tekstyliów Tiger 1800B MkII.

– Parowanie zadrukowanych tkanin jest konieczne do utrwalenia atramentu na tkaninie. Jest ono realizowane za pomocą wytwornicy pary Mimaki TR300-1850S lub Mimaki TR600-1850S.

– Na etapie mycia z tkaniny usuwane są resztki atramentu i środka przygotowującego, dzięki czemu jest ona gotowa do następnego etapu w produkcji i/lub dystrybucji. Na tym etapie używane jest urządzenie myjące Mimaki TR600-1850W.

Ważnym czynnikiem w kontekście kontroli jakości produktu końcowego jest możliwość kontrolowania procesu produkcyjnego i zapewnienia spójności serii produkcyjnych. Dzięki nowemu rozwiązaniu Mimaki w dziedzinie IoT na rynek TA jest to realizowane za pomocą trzech ważnych elementów:

– Zarządzania warunkami produkcyjnymi, które umożliwia rejestrację danych dotyczących stanu produkcji i zarządzanie warunkami produkcyjnymi, które mogą się zmieniać w zależności od rodzaju tkaniny, atramentu i wytwarzanych produktów końcowych. Dane te mogą służyć do zapewnienia spójności w przypadku powtarzających się zadań oraz uproszczenia możliwości równoległego używania wielu urządzeń drukujących w celu zwiększenia wydajności drukowania i zapewnienia efektywnego rozdzielania zadań.

– Można stosować kody kreskowe warunków produkcyjnych do wczytywania danych zarządzania warunkami z produkcyjnej bazy danych, aby automatycznie konfigurować zadania. Przyspiesza to konfigurowanie zadań, zmniejsza liczbę błędów człowieka i ułatwia nawet mniej doświadczonym operatorom dostarczanie zadrukowanych tkanin o wysokiej jakości.

– Wgląd w produkcyjną bazę danych pozwala uzyskać (oprócz warunków produkcyjnych) istotne informacje, w tym dotyczące rzeczywistych wartości produkcyjnych, pracowników produkcyjnych zaangażowanych w proces, czasu produkcji i współczynników awarii. Umożliwia to zarządzanie z użyciem danych w czasie rzeczywistym do lepszego podejmowania decyzji i ciągłej poprawy, w tym obliczania kosztów/zysków i lepszego planowania produkcji.

Wraz z premierą ekosystemu Mimaki do druku cyfrowego na tekstyliach i odzieży i po nawiązaniu współpracy z firmą Bompan we Włoszech pracujemy nad wdrożeniem podejścia opartego na kompletnych systemach do cyfrowej produkcji tekstyliów i odzieży – dodaje van den Broek. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Mimaki