W dniach 22-25 maja Đ bezporednio po targach TPG w Paryżu, a na miesišc przed GRAFITALIA w Mediolanie Đ odbywały się w Brnie (Republika Czeska) branżowe targi EMBAX-PRINT + PacPro. Była to ich pierwsza edycja pod nowym kierownictwem (w 1998 roku większoć udziałów w spółce BVV wykupiły Messe Dsseldorf). Po raz pierwszy również targi przemysłu poligraficznego i opakowań EMBAX-PRINT zostały połšczone z organizowanymi dotychczas w Dsseldorfie targami PacPro (przemysł opakowaniowy i papierniczy); w poprzedniej edycji przed dwoma laty równolegle odbywały się targi przemysłu transportowego i logistyki INTRAMA-CENETRA.
Zmiany te najwidoczniej wyszły na korzyć brneńskim targom. Zrealizowano liczne nowe inwestycje, m.in. nowš halę targowš o dużej powierzchni, nowe centrum prasowe i Business Centrum, a przede wszystkim zorganizowano połšczenie lotnicze Praga-Brno. W porównaniu z rokiem 1999 również wszystkie dane dotyczšce statystyki targowej poszły w górę. Przede wszystkim o ponad 100 zwiększyła się liczba wystawców, których było obecnie 570 z 27 krajów; zajęli łšcznš powierzchnię 15507 m2. 43% stanowili wystawcy zagraniczni Đ najsilniej reprezentowane kraje to Niemcy (90 firm), Włochy (39) i Słowacja (35); firm polskich było 11, w tym 3 czasopisma branżowe (była wród nich Poligrafika). Targi odwiedziło 18000 osób. Odnotowano wzrost zainteresowania ze strony goci zagranicznych, przede wszystkim z państw sšsiednich: Słowacji, Polski, Austrii, Niemiec oraz Węgier. W porównaniu z rokiem 1999 liczba przybyłych z Polski wzrosła o 23%, co daje nam trzecie miejsce wród zagranicznych goci zwiedzajšcych. Czeska Agencja Wspierania Handlu (Czech Trade) uważa Polskę za kraj o znaczeniu priorytetowym ze względu na zbliżony język, kulturę, bliskie położenie geograficzne, ale także ze względu na wielkie zainteresowanie firm czeskich współpracš z polskimi partnerami. Wyrazem zainteresowania kontaktami z naszym krajem było również wydanie specjalne Gazety Targowej w języku polskim, gdzie m.in. można było przeczytać, że Targi Brneńskie i Poznańskie idš ramię w ramię; podkrelano zainteresowanie strony czeskiej targami TAROPAK i POLAGRA FOOD 2001.
Ekspozycja mieciła się w 4 pawilonach. Pawilon A, w którym pod szyldem World of Professional Press znajdowały się też stoiska prasy branżowej z różnych krajów, w tym i Poligrafiki, tradycyjnie był przeznaczony dla przemysłu papierniczego i firm zwišzanych z produkcjš opakowań. Wród wystawców były tu takie firmy, jak: Frantschach, Thimm, Smurfit, Kappa Karton Morava, Ospap, Zakłady Papiernicze w Krapkowicach, Lege Opakowania Sp. z o.o. z Komina Wlkp. oraz New Soft&Easy Sp. z o.o. z Konstancina, a także branżowe organizacje zwišzane z przemysłem papierniczym i celulozowym.
W obszernych halach B i D umieszczono firmy oferujšce maszyny i urzšdzenia dla przemysłu poligraficznego. Przestronne hale i równie przestronne stoiska sprawiały optyczne wrażenie lekkoci i umożliwiały dobry dostęp do prezentowanych maszyn i urzšdzeń. Wiele przedstawicielstw zachodnich firm miało jednak tylko stoiska informacyjne, a obecni na targach specjalici udzielali szczegółowych informacji na temat pełnej oferty firmy.
Maszyny i urzšdzenia wystawiane na targach w Brnie to w większoci znane nam z targów poznańskich. I tak na stoisku Braci Henn można było obejrzeć arkuszowe maszyny offsetowe Roland 202, Roland 304 oraz Ryobi 524 HXX; ponadto złamywarki MBO i krajarki Wohlenberg. Adast wystawiał kilka maszyn w technologii konwencjonalnej i maszyny DI: Adast Dominant 705 (format A2) oraz Adast Dominant 507 (format B3). Nowym produktem był system CtP do płyt w formacie B2.
Krajarka Adast Maxima MS 62 PH została wyróżniona Złotym Medalem EMBAX-PRINT; firma Adast otrzymała również nagrodę Expo Image za najładniejsze stoisko.
Inny czeski producent Đ Dobrus˙ske Strojirny, należšcy do spółki Grafitec Đ pokazał maszyny offsetowe Polly zarówno w formacie B3, A2+, jak i B2.
Maszynę KBA Rapida 74-4 i krajarkę Perfecta 115 TVC można było oglšdać na stoisku firmy Ing. Petr Kloc reprezentujšcej w Czechach m.in. obie te firmy.
Heidelberg Praha prezentował na stoisku wystawianš już na DRUPA 2000 maszynę Speedmaster 74-4-H z systemem kontrolno-sterujšcym CP 2000 Center.
Ciekawš ofertš firmy Kama z Drezna (reprezentowanš przez Braci Henn) dla małych i rednich zakładów był wieloczynnociowy automat Kama TS 74. jest on alternatywš dla wykrawarek cylindrycznych i dociskowych; poza wykrawaniem można na nim przetłaczać, rilować, rycować i perforować różne podłoża (papier, karton, tekturę i mikrofalę) o maks. formacie 540x740 mm.
Na stoisku spółki Finish amerykańska firma M&R Printing Equipment prezentowała sitodrukowš maszynę o budowie karuzelowej do nadruków na tekstyliach.
Nowociš pokazanš po raz pierwszy włanie na targach EMBAX-PRINT była maszyna do tampondruku TSQ 90 (nadruk o rednicy 90 mm) spółki Tampoprint International Corp.
Spółka Komfi zaprezentowała innowacyjny laminator termiczny Delta 5070. Urzšdzenie umożliwia szybkš zmianę formatu, zmiany folii do laminowania i formatu od 20x20 cm do 52x72 cm w cišgu zaledwie 5 minut.
Na stoisku firmy Utax można było zobaczyć model cyfrowej maszyny najnowszej generacji Riso Printer (firma Riso jest w Republice Czeskiej równie popularna jak w Polsce).
Na stoisku Agrama zaprezentowano wysoko wydajnš układarkę krzyżowš KL 2000 produkcji firmy AMG Maschinenbau z Augsburga, przeznaczonš do pracy in-line z prędkociš do 100 000 egz.
Bardzo interesujšcš propozycję dla większych drukarń, które archiwizujš płyty drukowe po wydrukowaniu nakładu (w celu wznowienia) przedstawiła włoska spółka O.V.I.T. Jest to urzšdzenie Ecomatic, które bardzo szybko myje płyty i odpowiednio je zabezpiecza umożliwiajšc przechowywanie.
Czeski Amos poza programami komputerowymi oferował tradycyjnie urzšdzenia firmy CreoScitex: systemy CtP, skaner CopyDot oraz termicznš nawietlarkę do płyt Lotem 800 V w formacie 1130x900 mm. Nawietlarkę wyposażono w 24 diody laserowe dajšc ródło wiatła o długoci fali 830 nm; jej wydajnoć wynosi 10 płyt/h o rozdzielczoci 2540 dpi.
Na stoisku X-Rite wród wielu urzšdzeń pomiarowych na szczególnš uwagę zasługiwał X-RiteColor Spectrofiler Đ nowa technologia przeznaczona do wytwarzania profili ICC w druku. Spectrofiler służy do spektrofotometrycznego autoskanujšcego pomiaru minimalnych pól testu CMS, zapewnia również najszybszy sporód dostępnych na rynku urzšdzeń pomiar barwy: w cišgu 4 minut można dokonać pomiaru 1000 pól. Inne urzšdzenia X-Rite to nowe modele spektrodensytometrów model 520 oraz rozbudowane 528 i 530, umożliwiajšce kontrolę danych kolorów specjalnych, papieru i recepturowanie odcieni.
Sporód firm polskich obecnych na targach EMBAX-PRINT szczególnie interesujšcš ofertę dla naszej branży przedstawiła firma Poliflex z Komornik pod Poznaniem. Jest to firma prywatna istniejšca od 1992 roku; włacicielem jest pan Mariusz Kabaciński. Od poczštku swojej działalnoci Poliflex wykonuje fotopolimerowe formy drukowe dla fleksografii. W 1999 firma rozpoczęła produkcję fotopolimerowych bezstykowych wulkanizowanych tulei drukowych (sleeves) i tym samym stała się jednš z trzech firm w Europie stosujšcych tę technologię.
Nasi klienci to nie tyle sami drukarze, co producenci wymagajšcy od drukarń wykonania wysokiej jakoci opakowań Đ mówił w rozmowie z nami Mariusz Kabaciński. Realizowane sš również zamówienia dla klientów z Europy Wschodniej.
Poliflex wykonuje tuleje kompleksowo we współpracy z firmš Ligum, która przygotowuje podłoża gumowe. Poliflex szlifuje je nadajšc im odpowiedniš rednicę i porowatoć oraz nanosi warstwę polimeru. Według informacji właciciela, w bieżšcym roku rozpocznie się wykonywanie tulei technikš laserowš.
Firma Ligum z Jablonca, majšca oddziały w Popradzie (Republika Czeska) i Głogowie w Polsce, której udziałowcem jest niemiecka firma Westland, otrzymała Złoty Medal EMBAX-PRINT za nowš generację wałków. Nowa mieszanka gumy odpowiada wymaganiom Unii Europejskiej dotyczšcym ograniczenia alkoholu IP w mieszankach zwilżajšcych w maszynach offsetowych. Według informacji pana Johannesa Pabsta z firmy Westland zawartoć alkoholu można ograniczyć od 0 do 6% w zależnoci od nowego podejcia obsługi maszyny, a także od farb i prawidłowej regulacji maszyny.
Poza wymienionymi firmami w pawilonach B i D były również stoiska m.in. Agfy, Minolty, Fujifilm oraz producentów farb: Coates Lorilleux, Akzo Nobel Inks, Michael Huber, Sericol.
W najnowszym na terenach targowych pawilonie V królował przemysł opakowaniowy; wystawcy to m.in. Bobst, Ekobal, Sellier&Bellot, Schtz Polska Sp.z o.o., Zakład Przetwórstwa Tworzyw ăChemPackÓ, a także czeskie stowarzyszenie producentów i sprzedawców opakowań, materiałów i maszyn do produkcji opakowań SYBA.
Sporód imprez towarzyszšcych należy wymienić inaugurujšcš targi konferencję ăPapier-Druk-OpakowaniaÓ powięconš rozwojowi przemysłu papierniczego, poligraficznego i perspektywom produkcji opakowań, konferencję Alupack na temat opakowań z aluminium, seminarium ăOpakowania w roku 2000Ó zorganizowane przez SYBA oraz seminarium FINPRO, stanowišce prezentację najnowszych fińskich technologii dla przemysłu papierniczego i celulozowego.
Na targach EMBAX-PRINT promowana była również twórczoć młodych projektantów i grafików; z mylš o nich zorganizowano dwa konkursy: Young Package 2001 i Embax-Print Vision. W 6. już edycji konkursu Young Package jednš z pierwszych nagród zdobyła Polka Magdalena Błażkow.
Na zakończenie warto podkrelić Đ na zasadzie analogii do naszych targów poznańskich Đ że targi EMBAX-PRINT na życzenie większoci wystawców przeszły na dwuletni cykl ich organizowania już w roku 1999. Powrót do dwuletniego cyklu organizowania w sposób wyrany wzmocnił znaczenie targów w skali krajowej i międzynarodowej Đ stwierdził główny menedżer projektu inż. Petr Navratil. Tak więc następne spotkanie branżowe w Brnie odbędzie się w roku 2003.