W dniach 17-20 maja odbywała się tegoroczna, 23. edycja Międzynarodowych Targów Przemysłu Opakowaniowego, Papierniczego i Drukarskiego EmbaxPrint 2005 w czeskim Brnie. Tradycyjnie poprzedziła je całodzienna międzynarodowa konferencja Papier-Druk-Opakowania. Jak podkrelali organizatorzy, podczas tegorocznej edycji wystawcy, reprezentujšcy ponad 600 firm z 27 krajów (w tym z Czech, Słowacji, Polski, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Chin i Korei) zajęli łšcznie powierzchnię blisko 30 000 m2, tj. o 15% większš niż w czasie poprzedniej edycji tych targów w roku 2003. Targi odwiedziło ok. 25 000 zwiedzajšcych, przede wszystkim profesjonalistów, dla których zarezerwowany był pierwszy dzień.
Tradycyjnie w pawilonie V prezentowały się firmy zwišzane z przemysłem opakowań; tam również znajdowała się jedna z targowych nowoci: strefa testowania folii opakowaniowych Đ wspólny projekt stowarzyszenia firm opakowaniowych SYBA, firmy Ekobal oraz targów Embax Đ gdzie na nowym urzšdzeniu do testowania, które miało na targach swojš czeskš premierę, przeprowadzano bezpłatne testy folii dla wszystkich chętnych. Swoje nowoci prezentowały również m.in. firmy: Arcon Machinery, Arca Systems, Pebal, Servisbal Obaly, Velteko, Unipack, Zwišzek Producentów Czech i Moraw. Tam także można było oglšdać wystawę nagrodzonych prac młodych projektantów opakowań (wród laureatów była też studentka z Polski).
W pawilonie A tradycyjnie umieszczono firmy zwišzane z przemysłem papierniczym, gdzie największš powierzchnię zajmowało stoisko niemieckiej firmy Prowell; poza tym wystawcami były przede wszystkim duże firmy czeskie, m.in.: Artypa, Ols˙anske papirny, Belx Bohemia (czeski przedstawiciel firmy Leonhard Kurz GmbH), Tesa Tape oraz Optaglio Đ laureat nagrody Złoty EmbaxPrint zarówno podczas poprzedniej edycji targów, jak i obecnej; firma wystawiała się również na tegorocznych targach Poligrafia w Poznaniu.
Szczególne miejsce zajmował przemysł poligraficzny, którego ekspozycję umieszczono w nowym pawilonie F o powierzchni 7000 m2 (5107 m2 powierchni wystawowej netto, najnowoczeniejsza infrastruktura) i w sšsiedniej hali G1, zamiast tradycyjnie w halach C i D. W pawilonie F największe stoiska miały: Adast, KBA-Grafitec, Heidelberg, CNI Tisk, Graffin i Strati; w G1 wystawcami były m.in. firmy: 3M (Czechy), Agfa, Barco, Epson, Konica Minolta, Oc, Xerox.
Główny nacisk podczas tegorocznej edycji położono na nowe możliwoci technologii cyfrowych, zwłaszcza fotografii cyfrowej, która była nowš dziedzinš prezentowanš na targach EmbaxPrint. W pawilonie G1 na powierzchni 600 m2 zorganizowano tzw. Workflow danych obrazowych, na który składało się pięć parków technologicznych powięconych technologiom cyfrowego przetwarzania obrazu i tekstu oraz drukowania: Digitalizacja obrazu, Cyfrowy druk i nadruk, Oprogramowanie dla prepress, Programy dla DTP oraz Zastosowania specjalne Đ druk ze zmiennymi danymi i cyfrowy druk przemysłowy. W skład Workflow wchodziły też dwa studia fotograficzne on line. W projekcie tym, którego organizatorami były zwišzek firm poligraficznych (SPP), Grafie CZ i Veletrhy Brno, a głównym partnerem firma Hewlett-Packard, uczestniczyły m.in. takie firmy jak: Canon, Epson, GretagMacbeth, Adobe Systems, Amos Software, Enfocus Software N.V., Artwork Systems, Quark Inc. i PrintSoft. W centrum prezentacji odbywały się wykłady powięcone fotografii cyfrowej (przygotowane przez Zwišzek Fotografii Cyfrowej wspólnie z firmami PosAm i Fomei), drukowi cyfrowemu, oprogramowaniu do projektowania opakowań i workflow, zastosowaniom DTP oraz monitorom LCD, które obecnie całkowicie niemal wypierajš z rynku monitory CRT.
W hali G1 znajdowało się również stoisko czasopisma ăSvet TiskuÓ, na którym przygotowywano Đ tak jak podczas ostatnich kilku edycji targów Đ codzienny biuletyn z aktualnociami ăEmbaxPrint DailyÓ.
W suterenie pawilonu D ciekawš ekspozycję ăDrukarnia w praktyceÓ, przeznaczonš m.in. dla uczniów i studentów rednich i wyższych szkół poligraficznych, zorganizowała drukarnia Expodata Didot. Można tam było zobaczyć ăw akcjiÓ nowš 4-kolorowš maszynę Heidelberg SM 74 w formacie B2 z systemem CtP oraz dwie maszyny Adast (1- i 2-kolorowš) także w formacie B2.
Na targach pokazano kilka premierowych eksponatów oraz wiele premier z drupy 2004, prezentowanych po raz pierwszy w Czechach. Czeskš premierę miał m.in. system CtP Presstek Dimension 425 pokazywany na stoisku KBA-Grafitec. System termiczny CtP :Acento Đ nowoć z drupy 2004 Đ prezentowała Agfa; w Brnie system pracował z niewymagajšcymi obróbki chemicznej płytami :Azura. Inna ădrupowaÓ premiera to system CtP Mako 4matic przedstawiony w Brnie przez firmę Uniware Đ czeskiego przedstawiciela firmy ECRM. Zupełnš nowociš Đ po licznych modyfikacjach wprowadzonych przez producenta Đ był system CtP Python angielskiej firmy HighWater (na stoisku czeskiej firmy DataLine Technology). Firma Amos CZ przedstawiła nawietlarkę termicznš Trendsetter 800 II Quantum produkcji Creo, pracujšcš z płytami o maks. formacie B2 i stanowišcš alternatywę dla systemu CtP Lotem.
Nowoci firmy Dainippon Screen można było oglšdać na stoisku firmy Valido Pre-press; były to m.in. system PDF workflow Trueflow 3 oraz systemy CtP PlateRite 4100 i 4300 (obydwa nawietlajšce płyty w maks. formacie B2).
Firma Oc, która miała dwa stoiska (jedno w ramach Workflow) oraz autobus stojšcy przed pawilonem, prezentowała całš gamę swoich urzšdzeń do druku cyfrowego m.in. wizytówek, kalendarzy, ksišżek, w tym nagrodzony system CPS 900 oraz urzšdzenie VarioPrint 2110 z modułem Vario Booklet Maker angielskiej firmy Watkiss.
Innš maszynę do druku cyfrowego Đ HP Indigo Press 3050, premierę z drupy 2004 Đ wystawiała firma Macron Systems.
Konica Minolta z kolei prezentowała m.in. swój najnowszy produkt bizhub PRO C500 drukujšcy z prędkociš 51 czarno-białych lub kolorowych stron/min.
Na targach nie zabrakło urzšdzeń do druku wielkoformatowego; można było obejrzeć m.in. plotery HP z serii Designjet: 4000, 5500ps i 90 oraz :Grand SherpaMatic Agfy do druku dwustronnego.
Firma Adast, która była największym wystawcš Embax-Printu i Đ według słów dyrektora ds. marketingu Martina Belika, swój udział w targach potraktowała jako ăpowrót na scenę w wielkim styluÓ Đ na stoisku o powierzchni 600 m2 pokazała kilka nowych maszyn, w tym po raz pierwszy model Adast 857 Đ największš z linii arkuszowych maszyn offsetowych tego producenta. wiatowymi premierami były maszyny: Adast 757PL z zespołem lakierujšcym oraz Adast 527 P Đ 2-kolorowa, w formacie B3. Ciekawostkš była najmniejsza 1-kolorowa arkuszowa maszyna offsetowa Adast 315 do małych i rednich nakładów.
Poza maszynami drukujšcymi na stoisku Adasta można było zobaczyć krajarkę Adacut 92 UC Đ pod takš nazwš firma oferuje krajarki Perfecta. Jest to rezultat współpracy obu firm nawišzanej przed targami drupa 2004.
Firma KBA-Grafitec, która debiutowała na targach EmbaxPrint i o której wystšpieniu piszemy oddzielnie, również przedstawiła kilka maszyn będšcych czeskimi premierami, m.in. Genius 52, Performa 74 i 66, a także wspomniany już system CtP Presstek. Podsumowujšc targi Ludek Buchta, marketing manager KBA Grafitec stwierdził, że ekspozycja w Brnie spełniła wszelkie oczekiwania firmy: podpisano kilka kontraktów, a większoć eksponatów została sprzedana, w tym jedna maszyna do USA.
Swojš premierę w Czechach miała także 4-kolorowa maszyna Komori Lithrone 428. Egzemplarz prezentowany na stoisku firmy Graffin tuż przed targami został zakupiony przez brneńskš drukarnię Stuare.
Heidelberg pokazał w Brnie m.in. premierę z drupy Đ maszynę do zbierania i szycia drutem Stitchmaster ST 350 do rednich i dużych nakładów, o prędkoci 12 000 cykli/h.
Na stoisku firmy Ferag można było obejrzeć pracujšcy uniwersalny transporter UTR oraz wirtualnš ekspozycję produktów Feraga pracujšcych u czeskich klientów, którymi sš największe drukarnie gazetowe.
Poza wymienionymi firmami na targach obecni byli tacy producenci i dostawcy dla branż poligraficznej i opakowaniowej, jak: Windmller&Hlscher, Duplo, Ricoh, X-Rite, Sigloch-Kolbus, Bttcher, Ligum, Sun Chemical Group, Huber Group, Sericol i wielu innych. Większoć firm zagranicznych była reprezentowana przez swoje czeskie przedstawicielstwa.
W porównaniu z poprzednimi edycjami targów podczas tegorocznej było wyjštkowo mało drukarń Đ zaledwie trzy, każda w innym pawilonie: Moraviapress, Pharming i Reproprint.
Nie zabrakło natomiast firm z Polski. Wród kilkunastu polskich wystawców były dobrze znane naszej branży firmy SchoPa i Jurmet; swoje stoisko miały także Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Firma Jurmet ma już pewne tradycje, jeli chodzi o obecnoć na targach w Brnie. Katarzyna Godzińska, dyrektor handlowy firmy, powiedziała nam: Po raz drugi bierzemy udział w targach EmbaxPrint. W tym roku postanowilimy pokazać więcej urzšdzeń, które produkujemy. Prezentujemy bobiniarkę do cięcia folii i papieru Đ to nasz sztandarowy wyrób, największe urzšdzenie, jakie posiadamy; poza tym przewijarkę do etykiet samoprzylepnych oraz półautomatycznš krajarkę do cięcia tulei tekturowych. Obserwujemy duże zainteresowanie naszš ofertš. Na poprzednim Embaksie pokazywalimy przewijarkę do etykiet, którš sprzedalimy zaraz po targach do firmy będšcej wiodšcym producentem etykiet samoprzylepnych w Słowacji. Krajarki również były sprzedawane do Czech i Słowacji, mamy więc referencje. Jeli natomiast chodzi o bobiniarki, to jest to nasze pierwsze wystšpienie z tš maszynš.
W Polsce osišgnęlimy pozycję lidera w zakresie produkcji urzšdzeń do cięcia i nawijania i mylę, że uda nam się powtórzyć ten sukces za granicš.
Firma SchoPa Buchbinderei ze Stargardu Szczecińskiego po raz pierwszy uczestniczyła w targach EmbaxPrint jako wystawca, oferujšc usługi w dziedzinie wycinania różnego rodzaju registrów.
Bylimy ciekawi, jak wyglšdajš targi poligraficzne w tej częci Europy w porównaniu np. z targami w Poznaniu Đ mówiš Paweł Szulc, specjalista ds. marketingu i Daniel Kozłowski, specjalista ds. handlowych. Đ Wydaje nam się, że targi Poligrafia w Poznaniu sš chyba trochę większe, choć nie mamy oczywicie porównania z poprzednimi edycjami EmbaxPrint. Prezentujemy tutaj naszš standardowš ofertę, znanš też na rynku polskim; specjalnie przygotowalimy natomiast broszury handlowe w języku angielskim.
Po dwóch pierwszych dniach targów możemy jedynie powiedzieć, że naszym zdaniem w Brnie widoczne jest raczej większe zainteresowanie maszynami czy urzšdzeniami niż usługami.
Jak zwykle na brneńskich targach pod hasłem ăWorld of Professional PressÓ przygotowano zbiorowš prezentację czasopism fachowych z różnych krajów, gdzie swoje miejsce miała również Poligrafika.
W pierwszym dniu targów EmbaxPrint podczas uroczystego wieczoru dla wystawców wręczono medale ăZłoty EmbaxPrintÓ dla wyróżniajšcych się nowymi i oryginalnymi rozwišzaniami produktów. Otrzymały je: cyfrowy system druku CPS 900 firmy Oc (nagrodzony także przez czasopismo fachowe ăPressforumÓ); system zarzšdzania drukiem Adacontrol 3 firmy Adast (firma ta otrzymała też nagrodę Aura za najładniejsze stoisko); monitor LCD Eizo CG 220 produkcji firmy Eizo Nanao Corp. Ltd. wystawiany przez firmę Avnet; Paldyntest Đ system do testowania folii opakowaniowych produkcji firmy Pragometal (wystawca: Ekobal); plansze prezentacyjne produkcji firmy Emba; Boxmatic 17 DCP Đ urzšdzenie do produkcji pudełek firmy Solarco i Ovdot Đ hologram z wpisanymi zmiennymi danymi służšcy do zabezpieczeń papieru i druków wyprodukowany przez firmę Optaglio.
Jak powiedział podczas uroczystoci Jir˙i S˙krla, dyrektor generalny Veletrhy Brno, EmbaxPrint przeżywał wzloty i upadki, te ostatnie należš już jednak do przeszłoci: Teraz już nie zastanawiamy się nad tym, czy targi będš, ale Đ jakie będš. EmbaxPrint jest obecnie w najlepszej kondycji, ma najlepsze wskaniki w całej swojej historii.
Można się spodziewać, że kolejna edycja targów EmbaxPrint w roku 2007 nie będzie gorsza.