Informacja, która dotarła do naszej redakcji Đ że w zakładzie ERG-PAK uruchomiona została przed kilkoma miesišcami jedna z najnowoczeniejszych maszyn wklęsłodrukowych, zwojowa 10-kolorowa firmy Cerutti Đ spowodowała, że postanowilimy udać się do Oławy. Nieczęsto bowiem zdarza się, by taka supernowoczesna maszyna stawała w niewielkim miecie, jakim jest Oława. Rozmawiamy z Mirosławem Bohdanem, prezesem zarzšdu ERG-PAK.
Panie Prezesie, jak to się stało, że po nieudanym eksperymencie Szwajcarów na naszym rynku kontynuujecie działalnoć produkcyjnš, ba Đ decydujecie się na zakup tak drogiego sprzętu, jak 10-kolorowa zwojowa maszyna wklęsłodrukowa?
Mirosław Bohdan: Rzeczywicie szwajcarskiej firmie Schpbach AG, która była większociowym udziałowcem spółki Schpbach Đ ERG w Wšbrzenie, nie było dane cieszyć się sukcesami w Polsce. W momencie uruchomienia produkcji w 1997 r. Schpbach AG został sprzedany do drugiego co do wielkoci koncernu europejskiego, tj. Danisco Flexible, który nie był zainteresowany bytnociš w Europie Wschodniej i Centralnej. Dlatego też Danisco Flexible szybko wycofał się z Polski, odsprzedajšc swoje udziały mniejszociowemu włacicielowi, tj. ERGIS SA. Schpbach AG jednak wczeniej uczynił wiele dobrego dla spółki w Polsce przekazujšc know-how, szkolšc załogę w Szwajcarii, a póniej w Wšbrzenie. To wszystko było podstawš do podjęcia decyzji, żeby kontynuować działalnoć samodzielnie i uwierzyć w swoje możliwoci. Sukces został osišgnięty wczeniej niż się spodziewalimy i co planowali Szwajcarzy, tj. już w roku 1999 r. Sprzedalimy wówczas około 1600 ton opakowań osišgajšc maksimum naszych możliwoci produkcyjnych przy wysokiej rentownoci produkcji.
Okazało się również, że aby istnieć i rozwijać się, niezbędne sš kolejne inwestycje zwiększajšce nasze moce produkcyjne. Kontrakt na zakup nowej linii drukujšcej i laminujšcej został podpisany z firmš Cerutti w marcu 2000 r. Zdecydowalimy się na wybór firmy Cerutti z kilku powodów. Najważniejszy to fakt, że znalimy możliwoci tej firmy, ponieważ pierwsza drukarka, którš posiadamy, też jest produkcji tej firmy. Ponadto Cerutti wykazał się największš elastycznociš podczas negocjacji i nie dał żadnych szans swoim konkurentom. Decydujšc się na zamówienie dziesięciokolorowej drukarki o szerokoci 1300 mm z laminacjš w linii zakładalimy, że będziemy obsługiwać dużych klientów, przy jednorazowych zamówieniach rzędu od 50 000 do 300 000 m2 jednego wzoru.
Na dzień dzisiejszy mogę potwierdzić, że była to słuszna decyzja otwierajšca drogę rozwoju nowej spółce i dajšca możliwoci konkurowania z najlepszymi firmami w kraju i za granicš.
Przecież technika wklęsłodrukowa wypierana jest nie od dzi przez fleksografię. Jest to technika droga, ciężkie cylindry formowe muszš być transportowane przez wiele kilometrów, bo tylko nieliczne drukarnie dysponujš własnym kompletem wanien galwanicznych. Wielkie drukarnie prasowe, jak Bauer czy Uniprom, majš je, ale drukarnie opakowań chyba nie?
M.B.: Rywalizacja pomiędzy technikš fleksografii a rotograwiurš trwa nie od dzi i będzie prawdopodobnie kontynuowana. Rzeczywicie fleksografia poczyniła znaczne postępy i cišgle zmniejsza dystans, ale wklęsłodruk nie pozostaje w miejscu i też się rozwija. W tej technice zmiany idš głównie w kierunku zwiększania szybkoci drukowania, szybkoci wymiany cylindrów, automatyki mycia sekcji drukujšcych oraz szeroko pojętej komputeryzacji sterowania procesem drukowania. W najnowszej generacji maszyn register na 10 kolorach jest uzyskiwany na odcinku do 1,5 długoci drukarki, co zmniejsza iloci odpadów technologicznych, a ewentualne błędy drukarskie sš eliminowane automatycznie bšd sygnalizowane.
Przyznaję, że walce drukarskie w technice wklęsłodruku stanowiš pewien problem, gdyż sš kosztowne i wymagajš dużych powierzchni na ich magazynowanie. Proszę jednak pamiętać, że wzrost jakoci druku fleksograficznego jest również zwišzany z istotnym wzrostem kosztów tzw. przygotowalni.
Nasza spółka nie ma własnej produkcji cylindrów, ale współpracujemy ze znakomitymi ich producentami w Polsce. Jest to m.in. Janoschka Polska, która wykonuje cylindry o bardzo wysokiej jakoci w terminie od kilku dni do 2 tygodni.
Decydujšc się na wybór techniki drukowania należy kierować się mylš, co chcemy uzyskać, ile to będzie kosztowało i jakie iloci opakowań będš produkowane.
Jak w praktyce wyglšda kooperacja pomiędzy waszymi drukarniami, tak oddalonymi od siebie?
M.B.: Działalnoć przedsiębiorstwa 2-zakładowego przy odległoci około 400 km i identycznym profilu nie jest prosta i na pewno bardziej kosztowna niż prowadzona pod jednym dachem. To, że zdecydowalimy się na taki wariant, było wynikiem braku wizji przyszłoci u wczeniejszego, szwajcarskiego partnera. W Wšbrzenie od poczštku było oczywiste, że nie ma tam możliwoci rozbudowy. Wybralimy Oławę, gdyż ERGIS SA jako główny właciciel ERG-PAKU jest jednoczenie włacicielem przedsiębiorstwa, na terenie którego została zlokalizowana spółka ERG-PAK. Sšdzę, że kiedy ten problem zostanie rozwišzany i całoć będzie funkcjonować w jednym miejscu.
Dowiedzielimy się, że uczestniczył Pan w kongresie europejskiego stowarzyszenia producentów opakowań giętkich w Budapeszcie i wygłosił Pan referat o rynku poligraficznym w Europie rodkowo-Wschodniej oraz w Polsce. Jak do tego doszło?
M.B.: Po pierwsze ERG-PAK od kilku lat jest jedynym członkiem organizacji FEDES (Federation Europenne de lŐEmballage Souple) z Europy Wschodniej i regularnie uczestniczy w jej działalnoci. Po drugie kierownictwo FEDES planujšc rozszerzenie aktywnoci w kierunku wschodnim zwróciło się do swojego jedynego członka, który według ich opinii mógłby być autorytetem w dziedzinie organizacji i rozwoju przemysłu opakowań giętkich w tej częci Europy.
Przyjšłem tę propozycję będšc jednoczenie wiadom, że zdobycie wielu informacji, szczególnie poza granicami Polski, będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Musiałem użyć wielu swoich prywatnych kontaktów głównie na terenie Rosji, Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier i byłej Jugosławii, żeby przygotować w miarę sensowny materiał. Wypadło to chyba niele, ponieważ było zadawanych wiele pytań, a częć z nich otrzymywałem po zakończeniu kongresu. Osobicie nie dziwię się, ponieważ zachodnioeuropejski rynek poligraficzny wykazuje obecnie wysokš stagnację bšd nawet dekoniunkturę i wiele firm upatruje możliwoci swojego rozwoju włanie w Europie rodkowo-Wschodniej. To bardzo dobry punkt widzenia aczkolwiek odradzałem im dalsze inwestycje w Polsce i kilku innych krajach tego regionu.
Jest Pan członkiem Rady Programowej w zaprzyjanionym czasopimie ăOpakowanieÓ. Nie jestemy konkurentami. Poligrafika koncentruje się na technice i technologii poligraficznej; postęp w tym zakresie jest ogromny, stšd nasza wizyta w Oławie. Wklęsłodruk usiłuje odrobić straty w stosunku do offsetu i, oczywicie, również fleksografii. Chcielibymy się dowiedzieć, jak sobie radzi w produkcji opakowań.
M.B.: Nie jestem autorytetem w technologii offsetu. Moja wiedza dotyczy przede wszystkim drukowania opakowań tzw. giętkich na podłożach m.in. takich, jak OPP, PET, OPA lub papier. Tu zdecydowanie królujš wklęsłodruk i fleksografia, które polski rynek dzielš mniej więcej po połowie. Wiem o pewnych próbach drukowania opakowań technikš offsetu, ale dotyczy to małych nakładów i tylko na podłożu papierowym.
Główni odbiorcy opakowań drukowanych technikš wklęsłodruku to producenci żywnoci, m.in. wyrobów cukierniczych, kawy, koncentratów spożywczych. Zamawiajš oni opakowania luksusowe najwyższej jakoci. Często o wyborze techniki drukowania decydujš przyzwyczajenia niektórych odbiorców. Sš też klienci, którzy preferujš dwie techniki łšcznie. Coraz częciej jednak zdarza się, że klienci majš wewnętrzny dylemat z wyborem techniki, szczególnie, gdy oferowana im jest najwyższa jakoć druku flekso na maszynach najnowszej generacji. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że cena takich maszyn jest porównywalna z cenš drukarek wklęsłodrukowych.
ERG-PAK zdecydował się na rotograwiurę i w tym się specjalizuje. Nasi klienci sš zainteresowani tylko tš technikš, gdyż przede wszystkim ceniš sobie precyzyjny, wielokolorowy nadruk. Znane sš nam też trendy istniejšce w Europie Zachodniej i częciowo w Polsce, gdzie preferowane sš firmy, które dysponujš obydwiema technikami. Daje to możliwoć bycia bardziej elastycznym i bardziej otwartym na oczekiwania klientów. Nie wykluczam, że ERG-PAK niebawem również pójdzie takš drogš. Ale jeżeli tak się stanie, to z pewnociš będzie zakupiona drukarka fleksograficzna najnowszej generacji.
Dziękujemy za cenne informacje.
Rozmawiał Apolinary Brodecki