Etykiety kurczliwe drukowane w technologii fleksografii UVczęć II
6 Dec 2016 14:45
Sukces rynkowy etykiet wykonanych z folii kurczliwych wynika z wielu ich zalet w stosunku do etykiet tradycyjnych.
Ľ Przylegajš cile do całej powierzchni opakowania i umożliwiajš jego pełnš dekorację.
Ľ Zwiększajš potencjał i możliwoci tworzenia wizerunku produktu.
Ľ Mogš być stosowane jako zabezpieczenie produktu przed manipulacjš.
Ľ Zapewniajš niższe koszty w porównaniu z kilkakrotnym etykietowaniem opakowania przy zastosowaniu etykiet tradycyjnych.
Ľ Umożliwiajš zintegrowanie perforacji i pasków do zrywania.
Ľ Powodujš wzmocnienie pojemników szklanych przy jednoczesnej redukcji gruboci szkła.
Ľ Wyróżniajš produkt na półce sklepowej, dzięki czemu przyczyniajš się do potęgowania efektu reklamowego.
Ľ Bardzo dobrze sprawdzajš się w przypadku opakowań kilkuczęciowych.
Ľ Posiadajš wysoki połysk i odpornoć na cieranie, gdyż zadruk folii odbywa się od wewnętrznej strony etykiety.
Ľ Znajdujš zastosowanie dla każdego kształtu pojemnika, co w przypadku aplikacji etykiet samoprzylepnych jest kłopotliwe.
Podłożami drukowymi wykorzystywanymi do produkcji etykiet SSE sš dwuosiowo orientowane syntetyczne folie. Obecnie stosowane sš następujšce podłoża monofoliowe: polichlorek winylu (PVC), polichlorek winylu z dodatkiem glikolu (PETG), poliester (PET) oraz orientowany polistyren (OPS).
Polichlorek winylu znalazł największe zastosowanie, co jest spowodowane niskš cenš i łatwym dostępem na całym wiecie. Charakteryzuje się także dobrš kurczliwociš w niskich temperaturach, wysokim polizgiem i transparencjš oraz niewielkš zdolnociš do statycznego gromadzenia ładunku. Folie z PVC oferujš stopień kurczliwoci na poziomie ok. 65%. Jednš z wad tych folii jest ucišżliwoć dla rodowiska, ale mimo to sš one nadal preferowanym materiałem do tego rodzaju produkcji.
Następnym materiałem, który odznacza się dobrš charakterystykš kurczenia (do 75%), jest PETG. W porównaniu z innymi podłożami drukowymi wykazuje najwyższy przyrost udziału w tym segmencie rynku.
OPS został wprowadzony do produkcji etykiet SSE stosunkowo niedawno i posiada jeszcze wyższš wartoć kurczliwoci w porównaniu z dotychczas stosowanymi surowcami. Niestety, jego cena jest jeszcze wysoka, a na wiecie funkcjonuje wyłšcznie dwóch jego dostawców.
Gruboć podłoży drukowych zamyka się w przedziale 40-70 um. W praktyce najczęciej stosuje się materiały o gruboci 50 ľm. Etykiety kurczliwe zwijane sš w zwój w postaci rękawa lub przycinane i nakładane na pojemnik. Około 90% aplikacji rękawów następuje przez zastosowanie systemu z doprowadzeniem zwoju lub w sposób bezporedni ze zwoju na butelkę. W 10% instalacji przycięta wczeniej etykieta jest aplikowana z magazynku lub ręcznie nakładana na butelkę.
Zadrukowana folia jest formowana w rękaw, który następnie jest nawijany. Podczas procesu aplikacji rękaw odwijany jest ze zwoju w postaci złożonej, następnie jest otwierany i przycinany na odpowiednie użytki. Proces ten sterowany jest przez fotokomórkę. Poszczególne użytki nakładane sš na butelki i transportowane przez tunel, w którym dokładnie obkurczajš opakowanie. Po zakończeniu procesu obkurczania etykieta SSE przylega cile do butelki na całej jej powierzchni. Do tunelu doprowadzane jest ciepło za pomocš pary wodnej, strumienia ciepłego powietrza lub połšczenia tych dwóch czynników. cdn.
Marcin Marchewka, Michael Huber Polska