Ponieważ farba jest podstawą każdego druku, to właściwości farb muszą być dostosowane do wymagań stawianych przez technikę drukowania offsetowego, tak aby zapewnić ich właściwe przenoszenie poprzez formę drukową na podłoże.
System Hexachrome cd. Hexachrome jest oparty na sześciu farbach podstawowych o ściśle określonych charakterystykach barwy. Są to farby żółta, magenta, cyjan i czarna, uzupełnione o dodatkowe pomarańczową i zieloną.
Hexachrome pozwala na odtworzenie znacznie większego obszaru przestrzeni barwnej niż w druku czterobarwnym. Umożliwia tym samym wizualizację większej ilości kolorów na wydruku. Szacunkowa liczba odtwarzanych barw za pomocą farb Hexachrome to 560 000.
Druk przy zastosowaniu farb Hexachrome jest także w stanie symulować prawie 90 proc. kolorów zawartych we wzorniku Pantone. Stanowi to prawie dwa razy więcej niż można odtworzyć w konwencjonalnym druku czterokolorowym.
Zdecydowaną wadą systemu jest konieczność drukowania na maszynie 6-kolorowej i przygotowywanie 6 form drukowych, co znacznie podnosi koszty druku.
System Hexachrome zapoczątkował rozwój kolejnych systemów farb, pozwalających na odtwarzanie większej części tonów z przestrzeni barwnej niż w druku triadowym.
System eder MCS (4c+x). Jest to system składający się z czterech farb podstawowych określonych jako 4c i dziewięciu dodatkowych oznaczonych symbolem x. Są to 3 specjalne farby drugorzędowe w kolorach czerwonym, zielonym, niebieskim i 6 uzupełniających: pomarańczowo-żółta HKS 7K, magenta czerwonawa, intensywna purpurowa HKS 33K, cyjan niebieskawy, zielonkawy i jasnozielony HKS 67K.
Specyfiką tego systemu jest fakt, że nie trzeba używać do druku wszystkich farb dodatkowych. Można je stosować selektywnie w celu zwiększenia efektu barwnego w określonym i wybranym przez siebie zakresie.
Przy użyciu farb z tego systemu można odtworzyć ok. 570 000 tonów z całej przestrzeni barwnej.
Znacznym utrudnieniem stosowania tego systemu farb jest potrzeba używania specjalnie przygotowanych form drukowych, ze specyficzną separacją barw.
System ECP (Exact Colour Print). System ECP pozwala na rozszerzenie odtwarzanej przestrzeni barwnej i bazuje na farbach skalowych produkowanych wg normy ISO 2846.
W skład systemu wchodzą farby o podwyższonej intensywności oraz metaliczne, które pozwalają również na imitowanie efektów perłowych.cdn.
Ewa Rajnsz
Artykuł sponsorowany