Farby do opakowań
6 Dec 2016 14:44
Farby drukarskie sš w zasadzie materiałem bezpiecznym i dlatego wiele opakowań nie przysparza żadnych problemów, gdyż przy normalnym użytkowaniu nie mogš one szkodzić ani człowiekowi, ani rodowisku. Ostrożnoć i dobra znajomoć właciwoci farb sš jednak niezbędne w przypadku pierwotnych opakowań rodków spożywczych, lekarstw i zabawek. Przy tego rodzaju zastosowaniu farby drukarskie mogš porednio lub bezporednio wejć w kontakt z zawartociš opakowania i jest przy tym możliwe, że niepożšdane substancje, o ile znajdujš się w farbach, wniknš w tę zawartoć. Farby mogš się odbić na wewnętrznej stronie opakowania w drukarni (w stosie lub w zwoju), a jeżeli zawierajš substancje lotne, to mogš one przeniknšć przez materiał opakowania.
Dla farb opakowaniowych stosowanych do zadruku strony zewnętrznej nie ma ani w Europie, ani w USA odpowiednich przepisów prawnych. Należy jednak przestrzegać wielu innych postanowień i norm prawnych, majšcych porednie zastosowanie. Na przykład: europejskie wytyczne odnonie do tworzyw sztucznych nie odnoszš się bezporednio do farb drukarskich, ale okrelajš, jakie substancje mogš się stykać z żywnociš, a jakie nie. Istniejš postanowienia o kontakcie okrelonych materiałów z żywnociš, w których dokładnie okrelono graniczne wartoci migracji, zawierajšce też listę materiałów, które nie mogš być stosowane do produkcji rodków spożywczych i ich opakowań.
Każdy odpowiedzialny producent powinien dokładnie znać wszystkie te postanowienia, które porednio lub bezporednio dotyczš farb drukarskich. Oprócz przepisów prawnych należy też uwzględniać postanowienia stowarzyszeń branżowych.
Ważnš rolę w zakresie opakowań rodków spożywczych (niektórzy producenci stawiajš na równi z nimi opakowania lekarstw) odgrywajš europejskie ramowe wytyczne dotyczšce materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnociš. Postanowienia te odnoszš się do gotowego opakowania, niezależnie od jego budowy i materiałów. Tym wytycznym podlegajš nie tylko materiały, z których zostało wykonane opakowanie, lecz także warstwy powlekajšce, lakiery i farby drukarskie. Inne europejskie ramowe wytyczne dotyczš tworzyw sztucznych.
Te i inne prawne regulacje zawierajš tzw. listy pozytywne, podajšce wykaz materiałów, które zostały toksykologicznie przebadane i ocenione według bardzo cisłych kryteriów. Do kontaktu z żywnociš dopuszczone sš tylko te materiały, które składajš się wyłšcznie z substancji zawartych na tych pozytywnych listach.
Najważniejsze zasady, które muszš być przestrzegane przy tego rodzaju opakowaniach, to:
1. Brak bezporedniego kontaktu z farbami drukarskimi
Ponieważ tylko niektóre, specjalne farby drukarskie sš wykonane z substancji pozwalajšcych na bezporedni kontakt z żywnociš i wymienionych na listach pozytywnych, to farb drukarskich dotyczy generalny zakaz bezporedniego kontaktu ze rodkami spożywczymi. Zakazane jest więc zadrukowywanie wewnętrznej strony opakowania, chyba że stosuje się specjalne farby do tego dopuszczone lub (w przypadku laminatów) zabezpiecza się ten nadruk dodatkowo foliš bšd specjalnym lakierem.
2. Zasada braku migracji
Farby, lakiery i materiały opakowaniowe częciowo zawierajš substancje lotne, które w minimalnych ilociach mogš migrować (przenikać) do zawartoci opakowania, nawet bez bezporedniego kontaktu. Odnone regulacje wyznaczajš dla poszczególnych substancji granice migracji i ustanawiajš wartoci graniczne dla migracji całkowitej.
3. Opakowanie jest traktowane jako jedna całoć
Niemal wszystkie obowišzujšce postanowienia dotyczšce rodków spożywczych, lekarstw i zabawek traktujš opakowanie pierwotne jako częć składowš opakowanej zawartoci i dlatego podlega ono takim samym ostrym przepisom jak sama zawartoć. Ma to szczególne znaczenie przy lekarstwach, gdzie musi być udowodnione, że każda odrębna substancja tworzšca opakowanie i farby drukarskie odpowiada tym samym surowym przepisom, które dotyczš samych lekarstw.
W przypadku farb drukarskich do opakowań żywnoci, lekarstw i zabawek ważne jest, aby ich producenci poprzez odpowiednie przedsięwzięcia gwarantowali, że przestrzegane sš obowišzujšce przepisy.
Wspomniane wyżej zagadnienia sš tematem artykułu Andrea Schmitza, zamieszczonego w numerze 5/2004 czasopisma ăFlexo+Tief-DruckÓ .
Opracowanie ZZ