Farby offsetowe i lakiery UV do produkcji opakowań produktów spożywczych część I
6 Dec 2016 14:46
Przedsiębiorstwo hubergroup bazując na doświadczeniach zdobytych podczas tworzenia znanych na rynku poligraficznym farb z serii Corona MGA 5045 opracowało analogiczny produkt dla technologii druku offsetowego UV. Dzięki przeprowadzonym pracom badawczym powstał system farb i lakierów utrwalanych promieniowaniem UV, które charakteryzują się bardzo niskim poziomem migracji i są neutralne sensorycznie, dzięki czemu mogą być stosowane do produkcji opakowań spożywczych.
Według rozporządzenia EU 1935/2004 nie zezwala się na wprowadzanie na rynek opakowań, które powodują przekazywanie do produktu spożywczego składników w ilościach mogących powodować zagrożenie życia ludzkiego i wywołać zmiany składu lub właściwości sensorycznych produktu spożywczego.
Nie mogą być przekroczone graniczne wartości dotyczące ilości substancji przekazywanych do produktu spożywczego z podłoży drukowych, warstw farb i lakierów.
Niepożądane wzajemne zależności między produktem spożywczym a jego opakowaniem mogą się objawiać przez:
- odbijanie w stosie lub zwoju (niewidzialne), tzn. przechodzenie niewidocznych substancji z nadruku do niezadrukowanej strony podłoża drukowego, która będzie miała kontakt z produktem;
- migrację, tzn. przechodzenie substancji z nadruku przez podłoże drukowe do niezadrukowanej strony podłoża i stąd do produktu spożywczego;
- przenoszenie lotnych substancji wewnątrz zamkniętego opakowania, co powoduje w konsekwencji zmianę zapachu i smaku zapakowanego produktu.
Farby UV utrwalane są w wyniku reakcji fotochemicznej pod wpływem działania promieniowania ultrafioletowego, które pochodzi z suszarek maszyny drukującej. Proces ten polega na sieciowaniu reaktywnych na działanie promieniowania UV niskomolekularnych fotoinicjatorów i spoiwa, które tworzą w ten sposób trwałą warstewkę polimeru. Podczas utrwalania standardowych farb i lakierów UV mamy jednakże do czynienia z określonym potencjałem migracji, który powstaje przez:
- produkty rozpadu fotoinicjatorów, tzn. cząstki, które nie brały udziału w reakcji,
- resztki monomeru, które pozostały w warstewce farby lub zostały wchłonięte przez podłoże drukowe,
- niepełne przetworzenie składników farb, spowodowane przez niewłaściwe warunki utrwalania. cdn.