Jeżeli ktoś między 16 a 18 maja wsiadał do porannego samolotu Polskich Linii Lotniczych z Warszawy do Amsterdamu, mógł mieć niemal stuprocentową pewność, że ze współpasażerem z sąsiedniego fotela będzie mógł porozmawiać o rynku reklamowym, druku wielkoformatowym lub na tematy pokrewne. Targi druku cyfrowego Fespa Digital 2006, które w tym czasie w Amsterdamie się odbywały, wzbudziły bardzo duże zainteresowanie w Polsce tak ze względu na interesującą tematykę, ciekawe spektrum wystawców, jak i atrakcyjne usytuowanie imprezy.
Seria zmian własnościowych, przejęć i połączeń firm-dostawców dla rynku reklamowego oraz cały szereg premierowych urządzeń, jakie pojawiły się lub są zapowiadane w najbliższych miesiącach, jeszcze bardziej wzmogły ciekawość polskich klientów, którzy naprawdę tłumnie odwiedzili amsterdamskie centrum targowe.
Czy rzeczywiście impreza warta była odwiedzenia? Nie sposób w jednym tekście umieścić wszystkich informacji o nowościach prezentowanych na stoiskach targowych. Spróbujemy jednak przedstawić kilka ciekawostek, które na targach Fespa Digital można było obejrzeć.
Agfa - na stoisku tego znanego dostawcy technologii poligraficznych można było zobaczyć pierwszą z nowości, czyli wyprodukowany wspólnie z firmą Mutoh płaski ploter UV: Anapurna. Pokazywany od roku jako prototyp w wersjach L i XL, ploter można było zobaczyć w pracy w wersji handlowej. Agfa liczy na rynkowy sukces tego modelu i znaczne poprawienie swojego udziału w rynku cyfrowych urządzeń drukujących. Przedstawiciele Agfy poinformowali nas także, że firma planuje zwiększenie zaangażowania na rynku polskim i restrukturyzację kanałów sprzedaży.
Algotex - włoska firma, która udowadnia, że nie tylko na Dalekim Wschodzie można wyprodukować tani, prosty, ale nieźle drukujący ploter solwentowy. Prezentowane na stoisku tego wytwórcy solwentowe plotery z serii PowerJet o szerokościach do 92 cali (236 cm) drukowały z prędkościami do 180 m2 na godzinę na banerach, siatkach i papierach billboardowych. Być może w najbliższym czasie zobaczymy takie urządzenia na polskim rynku.
Colorspan/MacDermid Đ znany w Polsce od wielu lat amerykański producent ploterów cały czas poprawia swoją pozycję rynkową dzięki serii doskonałych ploterów DisplayMakerUV. Na targach prezentowany był nowy model 98UVX. Na rynku polskim plotery DisplayMaker oferowane są od roku przez firmę Oce. Zainteresowanie nimi wzrosło jeszcze bardziej po podpisaniu przez firmę MacDermid umowy dystrybucyjnej z Sico Polska.
Eastech, Flora, Infinity, Tekwin, WitColor Đ to niektórzy tylko reprezentanci dalekowschodnich producentów ploterów drukujących, którzy na targach Fespa Digital pokazywali swoje produkty. Co ciekawe, ich wyroby wzbudzały jakby mniejsze zainteresowanie niż na wcześniejszych imprezach targowych. Znacząca może też być nieobecność takich dalekowschodnich potentatów jak DGI czy Keundo.
Durst - kolejny włoski producent ploterów, który zaczyna poważnie liczyć się w branży. Firma rozszerzyła w zeszłym roku ofertę ploterów solwentowych, które jak do tej pory nie znalazły w Polsce uznania, o rodzinę płaskich ploterów UV - RHO600. Pierwsze tego typu urządzenie jest już zainstalowane w Polsce, a kolejni klienci z Polski na stoisku targowym oglądali je z zainteresowaniem.
EFI Vutek - Fespa Digital to jedna z pierwszych europejskich imprez, na których marka Vutek prezentowana była przez nowego właściciela, czyli EFI. Na stoisku pokazywano m.in. sztandarowe modele ploterów LFP PressVu i UltraVu. Spore zainteresowanie wzbudziły nowe ekologiczne atramenty do dużych drukarek solwentowych BioVu. Być może te mniej agresywne atramenty rozpuszczalnikowe staną się nową drogą rozwoju technologii druku wielkoformatowego.
Hewlett-Packard/Scitex/Seiko Đ opisując kolejnych wystawców nie można zapomnieć o firmie HP, która po inwestycjach w dział ploterów Seiko i firmę Scitex Vision stała się jednym z największych graczy na rynku drukujących maszyn wielkoformatowych. HP na dwóch stoiskach pokazał większość sztandarowych modeli z obecnej oferty. Na stoisku z „dużymi” maszynami klienci mogli obejrzeć w pracy drukarki TurboJet i XLJetPremium z udoskonalonym oprogramowaniem i w nowych, czarno-szarych obudowach. Na drugim stoisku prezentowana była cała nowa rodzina drukarek Designjet wraz z nowymi modelami 9xxx (Seiko).
Mimaki - ten znany japoński producent przypuścił ofensywę na rynki europejski i amerykański. Fespa Digital to już trzecia duża impreza targowa, na której pokazano nowe modele: szybką drukarkę solwentową JV5, dwa rozwiązania płaskich ploterów UV IPF-1326 i mały ploter IPT-1616.
Mutoh Đ kolejna znana japońska firma z nowym portfolio produktów. Mutoh zaprezentował całą gamę nowych urządzeń. Podczas targów swoją premierę miał nowy Osprey Đ szybka solwentowa drukarka o atrakcyjnej dla klientów szerokości 3,3 m, wyposażona w głowice Spectra. Serię Osprey znamy już na polskim rynku z maszyn o szerokości 2,5 m. Być może także hitem rynkowym okaże się nowa drukarka Phoe-nix - pokazywana już wcześniej w wersjach eco i mild-solwentowych. Teraz oferowana jest także w wersji solwentowej z głowicami Spectra. Oferta firmy Mutoh zmieniła się także w zakresie ploterów do drukowania atramentami wodnymi. Nieco przestarzałe już plotery z serii Falcon zostały zastąpione nowymi modelami o nazwie ValueJet. Opóźnia się natomiast rynkowa premiera płaskich ploterów UV z serii Cobra, zapowiadana już od prawie roku.
NUR Macroprinters zaprezentował swoje sztandarowe modele Expedio i Fresco. Obydwie grupy maszyn znalazły spore grono zwolenników i wygląda na to, że widmo bankructwa wiszące w ostatnich latach nad firmą NUR zostało zażegnane.
Roland Đ firma, po niewątpliwym sukcesie rynkowym modeli SolJet, rozpoczyna sprzedaż nowej rodziny ploterów AdvanceJet. Mają one poprawione niedociągnięcia, na które skarżyli się klienci modeli SJ. Poprawiono mechanikę maszyny, w standardzie klientom proponuje się profesjonalny system odwijarki/nawijarki wydruków. Zastosowano także nowe, łatwiejsze w utrwalaniu atramenty umożliwiające drukowanie z dużą prędkością. Sądząc po liczbie klientów oglądających nowe modele Rolanda DG, seria AJ sukces rynkowy ma gwarantowany. Niewątpliwie ciekawym i chyba jedynym polskim akcentem było stoisko polskiego dystrybutora Rolanda - firmy Jet Media.
Spuhl - to kolejny europejski (Szwajcaria) producent maszyn dla poligrafii, który ma ochotę zaistnieć na rynku druku wielkoformatowego. Na targach zaprezentował największą chyba na rynku „płaską” maszynę UV Đ Virtu RS35. Virtu to 3,5-metrowy ploter pozwalający na druk typu flatbed oraz druk na materiałach miękkich w systemie rola-rola.
W przeciwieństwie do dostawców maszyn producenci materiałów potraktowali Fespę mniej prestiżowo. Co prawda na ekspozycji obecni byli główni rynkowi gracze tacy jak m.in.: Avery Dennison, Intelicoat, MACtac Endutex, Neshen, Obeikan, StarFlex, jednak ich stoiska były niewielkie i zazwyczaj miały charakter jedynie informacyjny. Podobnie targi potraktowali producenci atramentów. Swoją ofertę zaprezentowały m.in.: Triangle Inx, Marabuwerke, Fillink, Bordeaux Megaink.
Za to w komplecie stawili się producenci RIP-ów. W katalogu wystawców targowych można było znaleźć takie marki jak ColorGate Ergosoft (PosterPrint), OnyxGraphics, Perfectproof, Caldera, Scanvec (PhotoPrint), Wasatch czy EFI. Prawie wszyscy pokazywali nowe wersje oprogramowania. Największe zainteresowanie wzbudziły: nowa wersja Postershopa 7.0 firmy Onyx (prezentowana na kilkunastu stoiskach) oraz sprzedawany już w Polsce Posterprint w wersji 12 (ErgoSoft).
Targi Fespa Digital 2006 z pewnością były jedną z najciekawszych tegorocznych imprez poświęconych tematyce druku wielkoformatowego. Oglądając ekspozycję amsterdamskiej imprezy można było zauważyć tendencje rozwojowe systemów do druku wielkoformatowego. Wyraźnie widać, że producenci kładą nacisk na trzy czynniki:
- szybkość (nie tylko drukowania, ale ogólnie uzyskania gotowej aplikacji),
- ekologię - nowe atramenty, nowe technologie druku, nowe systemy wpomagające (np. zmniejszające uciążliwości wynikające z użycia plotera solwentowego),
- nowe możliwości, nowe aplikacje - np. plotery do druku płaskiego, zadruk gotowych wyrobów.
Polscy użytkownicy maszyn i technologii uważnie przyglądają się rozwojowi rynku, analizują i planują nowe inwestycje. Fespa Digital była świetną okazją do obejrzenia i oceny rozwiązań, którymi warto się zainteresować w najbliższych miesiącach.
pkida@profikolor.com