Finishing 4.0 to także tradycja
6 Dec 2016 15:00
Liczne zalety rozwiązań typu Finishing 4.0 nie ograniczają się jedynie do systemów cyfrowych czy hybrydowych. Także w przypadku klasycznej obróbki po druku wymaga się obecnie systemów w pełni automatycznych, ograniczających ingerencję maszynisty podczas produkcji do absolutnego minimum. Takie właśnie rozwiązania zaprezentowała podczas targów drupa na swoim stoisku firma Müller Martini.
Targi drupa 2016 odbyły się ponownie pod znakiem szerokich możliwości druku cyfrowego. Być może za sprawą rozgłosu, jakim cieszą się w ostatnim czasie zindywidualizowane i spersonalizowane (hybrydowe) produkty drukowane w niewielkich nakładach, często zapominamy, że wciąż jeszcze prawie 90 procent światowej produkcji drukowanej to produkty drukowane w technologii druku offsetowego. Jednakże zarówno w przypadku klasycznych metod drukowania, jak i tradycyjnej obróbki po druku obowiązują takie same wymagania dotyczące bezdotykowej technologii produkcji (Touchless Workflow) jak dla druku cyfrowego: czasy narządzania powinny być tak samo krótkie, a produkcja powinna być prowadzona przy możliwie maksymalnym wyeliminowaniu ingerencji maszynisty, także podczas zmiany zlecenia. Z tego względu filozofia rozwiązania Finishing 4.0 ogranicza się nie tylko do rozwiązań cyfrowych. Firma Müller Martini zaprezentowała na swoim stoisku podczas targów drupa nowości techniczne oraz udoskonalenia w obszarze klasycznej obróbki po druku.
Przykładem może być nowe urządzenie Primera MC. Wysoki stopień automatyzacji obecnej już od prawie dziesięciolecia na rynku linii do zbierania i szycia drutem, pracującej w zakresie wydajności 14 000 taktów, został dodatkowo podniesiony dzięki udostępnieniu innowacyjnej technologii Motion Control. Nakładaki i łańcuch zbierający są synchronizowane automatycznie, a zastosowany we wszystkich stacjach (nakładaki, stacja zszywająca, łańcuch zbierający, trójnóż) serwonapęd gwarantuje dalszą redukcję czasów narządzania. Dzięki zastosowaniu nowego nakładaka pionowo ustawionych składek modułowo zbudowana maszyna, którą w myśl idei ochrony inwestycji można w prosty sposób rozbudować do maszyny Primera MC Digital przeznaczonej do wydajnej obróbki po druku produktów drukowanych w technologii cyfrowej, stała się jeszcze bardziej elastyczna. Żadna z linii do zbierania i szycia drutem w tej klasie wydajności nie dysponuje tak dużą paletą nakładaków (oprócz nakładaka pionowych stosów do dyspozycji są jesz-cze nakładaki płaskie, nakładak falcujący oraz urządzenie do wklejania próbek towarów; wszystkie są wyposażone w serwonapędy).
Kolejny przykład to Vareo, rewolucyjna maszyna do oprawy bezszwowej, również wyposażona we w pełni automatyczną technologię pojedynczych napędów. Swoje największe zalety urządzenie wykorzystuje nie tylko w segmencie druku cyfrowego w zakresie wydajności do 1350 taktów/h; we współpracy z trójnożem Granit firmy Müller Martini umożliwia także elastyczne prowadzenie produkcji książek drukowanych w technologii druku offsetowego w zakresie nakładów od 50 do 500 egzemplarzy, oferując duży zakres dostępnych formatów oraz najkrótsze czasy narządzania. Trzy szczęki maszyny są również wyposażone we własne serwomotory i napędzane niezależnie. Dzięki temu wszystkie kroki produkcyjne mogą być dopasowane do każdego produktu – zgodnie z motto „Finishing 4.0” bez konieczności ingerencji użytkownika. Zintegrowany system rozpoznawania kodów kreskowych gwarantuje prawidłowe sparowanie okładki i wnętrza produktu.
W zakresie produkcji szytej nićmi będącej kwintesencją produkcji w oprawach twardych także istnieje konieczność ciągłego zwiększania wydajności ze względu na stale zmniejszające się wielkości nakładów. Prezentowana na stoisku firmy Müller Martini maszyna Ventura MC 200 dzięki zastosowaniu koncepcji całościowego wspomagania napędów gwarantuje najwyższy stopień automatyzacji na rynku opraw szytych nićmi. Modułowo zbudowana, zautomatyzowana w sposób inteligentny oraz napędzana za pośrednictwem technologii Motion Control maszyna oferuje użytkownikowi możliwość wydajnej produkcji szerokiego spektrum produktów w zakresie małych i dużych nakładów, jest także najbardziej elastyczną maszyną do szycia nićmi. Opcja TWEEN umożliwiająca automatyczne wszywanie małych arkuszy dowolnie pozycjonowanych w bloku książkowym to unikatowe na rynku światowym rozwiązanie, pozwalające użytkownikowi wyróżnić się na tle konkurencji dzięki możliwości oferowania jedynych w swoim rodzaju produktów.
Zaprezentowane podczas targów drupa urządzenie Diamant MC 35 Digital może także pracować w sposób konwencjonalny. Nawet stosowane na stoisku firmy narzędzia uniwersalne mogą bez problemu zostać zastąpione przez te konwencjonalne. Dzięki temu klient ma możliwość zastosowania maszyny Diamant MC 35 Digital – tworzącej z maszynami Diamant MC 35 i 60 idealny system modułowy – zarówno w produkcji konwencjonalnej, jak i cyfrowej. Profitami są np. wysoki stopień automatyzacji produkcji oraz nowa, zmiennoformatowa stacja przyklejania kapitałki.
Do niewielu produktów drukowanych od lat cieszących się niesłabnącym powodzeniem zaliczają się produkty zawierające wkładki. Jednakże wciąż spadające marże i częściowo zaostrzone przepisy dotyczące płacy minimalnej pojawiające się w wielu krajach uprzemysłowionych wymuszają konieczność pełnej automatyzacji wkładkowania prospektów i ulotek do gazet i magazynów. Modułowa budowa linii wkładkującej FlexLiner firmy Müller Martini umożliwia użytkowanie jej w szerokim obszarze zastosowań o unikatowych możliwościach różnicowania produktów, co stanowić może dla drukarni dodatkowe źródło dochodów. Dzięki opracowanemu przez firmę Müller Martini systemowi otwierania mieczowego możliwe jest wkładkowanie produktów także do środka tabloidów i magazynów bez przefalcu. Na panelu obsługi maszyny ustawiana jest grubość produktu, co powoduje jego otwarcie przez miecz w jego środku. Zmiana sposobu otwierania produktów z otwierania z przefalcem na otwieranie ssawkowe bądź za pomocą miecza następuje w ciągu kilku minut. Sterowanie produkcją odbywa się w sposób całkowicie automatyczny – dzięki systemowi sterowania Connex. To kompletny system sterowania obróbką po druku, gwarantujący obok bezdotykowej obsługi procesu produkcyjnego (Touchless Workflow) także szczegółowy system monitoringu i raportowania.
Artykuł sponsorowany