Formy drukowe dla fleksografii
6 Dec 2016 14:43
Kolejne sympozjum połšczone z wystawš, zorganizowane przez niemieckie stowarzyszenie fleksografów, jak zawsze było bardzo interesujšce.
Największym zainteresowaniem cieszyły się referaty dotyczšce nowoci w zakresie form drukowych.
Tematem pierwszego wystšpienia było porównanie form drukowych w postaci tulei, znajdujšcych się obecnie na rynku. Najważniejszymi systemami sš, uszeregowane kolejno, według punktacji wynikajšcej z porównania charakterystycznych cech tych form drukowych pod względem jakoci druków, właciwoci technologicznych i kosztów:
1. Metoda CtS (computer-to-sleeve) Đ bezstykowe tuleje do drukowania ăbez końcaÓ (45 punktów).
2. Metoda PoS (plate-on-sleeve) Đ płyta na tulei (44 punkty).
3. Metoda CtP (computer-to-plate) Đ najbardziej rozpowszechniona, polegajšca na wykonywaniu nakładanych płyt drukowych (41 punktów).
4. Metoda DES (Direct Engraved Sleeves) Đ bezporednio grawerowane tuleje gumowe (40 punktów).
Dzięki cyfrowej dokładnoci pasowania i wysokiej dokładnoci ruchu obrotowego formy drukowe typu CtS i PoS pozwalajš na uzyskanie bardzo wysokiej jakoci drukowania. Jako przykład tej jakoci można podać możliwoć drukowania rastra 70 linii/cm, tekstów ze stopniem pisma 2 punkty, drobnych linii o gruboci 25 ľm w druku pozytywowym i 50 ľm w druku negatywowym. Podczas gdy metoda CtS wykazuje zaletę formy drukowej bez końca, to w przypadku PoS sš do dyspozycji rozmaite warianty polimerów i tulei. Oba systemy pozwalajš na osišgnięcie w drukarni znacznie niższych kosztów narzšdu maszyny.
W innym referacie wykazano, że możliwa jest normalizacja we fleksografii. Gdyby do tego doszło, to jednak tylko przy stosowaniu fotopolimerowych form drukowych CtP lub form równoważnych. Dzięki nim możliwe było wyeliminowanie często występujšcych we fleksografii metod ărzemielniczychÓ i osišganie jakoci porównywalnej z jakociš w innych technikach drukowania. Ważne jest, aby uzyskiwać jakoć pewnš, przewidywalnš i powtarzalnš.
Kilka referatów dotyczyło zastosowania laserów do cyfrowego wykonywania form drukowych. W jednym z nich porównano bezporednie grawerowanie klisz fleksograficznych z systemem LAMS-CtP (LAMS = Laser Ablatable Mask System). Jeden z referentów był zdania, że technologiš wiodšcš jest wykonywanie cyfrowych płyt drukowych, w której płyta fotopolimerowa z czarnš powłokš LAMS jest obrazowana za pomocš promienia lasera i konwencjonalnie obrabiana. W Europie osišgnęła ona udział wynoszšcy ok. 30%. Natomiast bezporednie grawerowanie ma swoje miejsce tam, gdzie potrzebne sš tuleje bez końca i specjalne materiały.
Za faworyta w technologii laserowej uważany jest laser wiatłowodowy, osišgajšcy obecnie wydajnoć 4 m2/h (od 4 do 8 promieni lasera). Na cyfrowš płytę fleksograficznš można nanieć obraz w cišgu 20 minut. Przewiduje się, że w najbliższych latach wydajnoć podwoi się.
Oczekuje się także dalszego postępu w technologii computer-to-sleeve. Jako cel postawiono lepszš dostępnoć tulei pokrytych ăbez końcaÓ fotopolimerem i warstwš LAMS przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Gdy cyfrowe tuleje będš obrabiane w wywoływarkach termicznych, z wyeliminowaniem procesu wymywania rozpuszczalnikami, to ostateczny sukces metody CtS będzie przesšdzony.
Przedstawiciel firmy Hell Gravure Systems wyjaniał w swym referacie, dlaczego postawiono na laser wiatłowodowy do cyfrowego wykonywania form drukowych dla fleksografii. Laser CO2 ma ograniczone możliwoci, gdyż nie zapewnia wystarczajšcej rozdzielczoci. Diody laserowe nie nadajš się do bezporedniego grawerowania, natomiast nadaje się do niego szeroko rozpowszechniony laser YAG. Największy potencjał ma jednak laser wiatłowodowy, który charakteryzuje się dobrš rozdzielczociš i głębiš ostroci i bardzo dobrze nadaje się do bezporedniego grawerowania. Równie dobrze nadaje się on do wykonywania form drukowych dla wklęsłodruku.
Zdaniem przedstawiciela firmy Creo także we wklęsłodruku powinny być stosowane diody laserowe, gdyż ten typ lasera uważany jest za najbardziej wszechstronny, nadajšcy się do nawietlania płyt, cyfrowych proo-fów i filmów. Ta technologia, poza wszechstronnociš, powinna zapewnić wysokš produktywnoć, jakoć obrazowania, powtarzalnoć i sprawnoć działania.
Interesujšcym tematem omawianym w czasie sympozjum było zastosowanie cyfrowo wykonywanych płyt do bezporedniego drukowania na tekturze falistej. Ich zastosowanie nastšpiło stosunkowo póno, gdyż przeszkodš były bardzo długie czasy obrazowania dla dużych formatów oraz dostępnoć odpowiednich materiałów. To, że cyfrowe płyty znalazły zastosowanie także w tej dziedzinie, wynika wyłšcznie z jakoci płyt i ich zachowywania się w czasie drukowania, gdyż proces obróbki jest drogi i mało racjonalny.
Te cyfrowe płyty sš stosowane w zasadzie tylko w przypadku wysokich wymagań odnonie do jakoci drukowania, rozdzielczoci i zgodnoci barw, a więc przy wielobarwnych motywach i kombinacjach rastra z kreskami.
Zwracano także uwagę na to, że przyszłe nowe rozwišzania oprócz jakoci powinny w większym stopniu uwzględniać koszty. Podstawš winny tu być technologie z zastosowaniem płyt na pełny format, aby wyeliminować montowanie klisz, lub cienkie płyty, obniżajšce koszty przez zastosowanie znacznie tańszych podkładów ciliwych.
Na podstawie ăFlexo+Tief-DruckÓ nr 6/2002 opracował ZZ