Targi Techtextil to jedno z największych wydarzeń w branży tekstyliów technicznych w skali światowej. Tegoroczna edycja organizowana w dniach 14-17 maja we Frankfurcie to okazja do zaprezentowania nowoczesnych tekstyliów, technologii włókienniczych oraz maszyn i urządzeń, mających zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki.
Organizowane pod hasłem „Urban Living – City of the Future” targi mają pokazać, jak tekstylia techniczne będą kształtowały w przyszłości miejski styl życia. Według zapowiedzi organizatorów majowe wydarzenie zainteresuje większą liczbę wystawców i zwiedzających niż w ubiegłych latach. Na kilka miesięcy przed otwarciem powierzchnia wystawiennicza została już prawie całkowicie wyprzedana, większa jest też liczba rezerwacji.
Co dwa lata Techtextil umożliwia prezentację rozmaitych zastosowań materiałów włókienniczych. Nasze targi przyciągają międzynarodowych ekspertów z różnych branż, którzy szukają lekkich, trwałych i ekologicznych materiałów do wykorzystania m.in. w architekturze, przemyśle motoryzacyjnym, medycynie, modzie czy BHP – mówi Olaf Schmidt, wiceprezes działu Textiles and Textile Technologies targów frankfurckich.
Wystawcy na targach Techtextil prezentują pełne spektrum tekstyliów technicznych i włóknin. Wyraźnie przybywa dostawców technologii, a także włókien i przędz. Silną reprezentację mają też dostawcy tkanin, tekstyliów powlekanych oraz funkcjonalnych tekstyliów odzieżowych. Przedstawiane są wszystkie obszary zastosowania materiałów włókienniczych. Jeszcze szerszą ofertę niż dotychczas znajdą przedstawiciele przemysłu, architektury i budow- nictwa, przemysłu modowego i odzieżowego, branży motoryzacyjnej, lotnictwa i kosmonautyki, medycyny, sportu i BHP.
Rozwiązania tekstylne w mieście przyszłości
W ramach wydarzenia specjalnego „Urban Living – City of the Future”, organizowanego we współpracy ze zrzeszeniem holenderskich firm sektora kreatywnego „Creative Holland”, wiele uwagi zostanie poświęcone stylowi życia w mieście przyszłości. Według szacunków ONZ do 2050 r. prawie 70 proc. ludzkości będzie mieszkało w metropoliach i megamiastach1. Stawia to nowe wyzwania wobec kwestii mieszkaniowych, mobilności, zaopatrzenia w żywność i ochrony zdrowia.
Jeszcze istotniejszą rolę w życiu codziennym może wtedy odegrać funkcjonalna odzież, chociażby wyposażona w funkcje inteligentne. Na targach Techtextil i Texprocess zostaną zaprezentowane przykłady zastosowań tekstyliów. W ramach programu towarzyszącego odbędą się prezentacje poświęcone poszczególnym branżom.
Nowość: Techtextil Forum otwartą platformą wymiany wiedzy
Techtextil Forum to nowa formuła wykładów, dyskusji i prezentacji interaktywnych, które będą się odbywały podczas każdego z czterech dni targów.
Forum, zastępujące sympozjum Techtextil, będzie dostępne bezpłatnie dla wszystkich uczestników wydarzenia w hali targowej 4.1. Z myślą o fachowcach odbędą się wykłady w następujących blokach tematycznych: zrównoważony rozwój, transformacja cyfrowa, Smart Textiles, Urban Textiles oraz kompozyty i tekstylia techniczne w technice medycznej.
Nagrody dla nowatorskich pomysłów
Już po raz 15. na targach Techtextil zostaną przyznane nagrody Techtextil Innovation Award dla najlepszych innowacji i racjonalizacji z dziedziny tekstyliów, włóknin oraz funkcjonalnych tekstyliów odzieżowych. W konkursie oprócz wystawców mogą też wziąć udział podmioty i osoby niewystawiające się na targach. Również po raz 15. na targach Techtextil zostaną nagrodzone prace studentów i młodych profesjonalistów w ramach konkursu „Konstrukcje tekstylne w nowym budownictwie”. Konkurs jest firmowany przez międzynaro-dową sieć TensiNet jako głównego sponsora, instytut budownictwa lekkiego (ILEK) uniwersytetu w Stuttgarcie oraz Architectonic – platformę architektury i wzornictwa.
Nacisk na zrównoważony rozwój
Jednym z głównych tematów nadchodzących targów Techtextil i Texprocess będzie zrównoważony rozwój. Po raz pierwszy na obu targach zostaną docenione wysiłki wystawców na rzecz zrównoważonego rozwoju – proekologiczne innowacje i metody obróbki zostaną nagrodzone w ramach Techtextil i Texprocess Innovation Awards. Ponadto w ramach Texprocess Forum odbędzie się część konferencji o zrównoważonych innowacjach tekstylnych Fashionsustain w formie bloku tematycznego poświęconego wyłącznie zrównoważonemu rozwojowi w branżach włókienniczej i modowej.
Techtextil i Texprocess po raz pierwszy w jednej hali
W maju 2019 r. po raz pierwszy targi Techtextil i równoległa impreza Texprocess odbędą się w tej samej hali targowej. W hali 4.1 będzie wystawiała się część dostawców tekstyliów takich jak: tkaniny rowingowe, plecione, powlekane, dzianiny i włókniny; pojawią się też wybrani dostawcy maszyn włókienniczych.
Przejście do części targowej przeznaczonej dla Texprocess utworzą dostawcy funkcjonalnych tekstyliów odzieżowych oraz wystawa Digital Textile Micro Factory. Będą tu prezentowane linie produkcyjne odzieży, obuwia oraz obróbki tekstyliów technicznych, jak również techniki przygotowania produktu, finishingu, logistyki tekstyliów, wewnętrznego transportu materiałów, uszlachetniania oraz oferta maszyn do szycia. We wspólnej hali goście poznają cały proces produkcyjny od materiału do produktu konfekcjonowanego – będą prezentowane wszystkie etapy obróbki tekstyliów, włącznie z uszlachetnianiem i drukiem cyfrowym.
Jak pokazują rosnące z roku na rok statystyki, również w tym roku organizatorzy mają uzasadnione powody do optymizmu. Organizowana w 2017 roku poprzednia edycja Techtextil przyciągnęła 33 670 odwiedzających ze 104 krajów i 1477 wystawców z 55 krajów. 7091 osób zwiedziło oprócz Texprocess także targi Techtextil. Przez obie imprezy przewinęło się łącznie 1789 wystawców z 66 krajów i ponad 47 500 zwiedzających ze 114 krajów.
Opracowano na podstawie materiałów organizatora