Gazety – spojrzenie w przyszłość
6 Dec 2016 14:46
Gdy postawimy sobie pytanie: jak będą wyglądać gazety przyszłości?, to musimy mieć świadomość subiektywizmu poczynionych rozważań. Punkt widzenia konstruktora maszyn drukujących jest prawdopodobnie inny od punktu widzenia oferenta systemów online.
Mimo to można zsumować niektóre czynniki, aby na ich podstawie spojrzeć w przyszłość.
Zakres aktywności każdego człowieka uległ znacznemu rozszerzeniu w wyniku procesu industrializacji. Nasze zainteresowanie informacją obejmuje dziś o wiele większy obszar geograficzny niż kiedyś. Mała lokalna gazeta z trudem nadąża za tym rozwojem, gdyż podaje ona tylko niewielką część wymaganych informacji. Wiele tych gazet zniknęło lub połączyło się z większymi tytułami i ta tendencja będzie nadal występować. Z tego ruchu powstaje typ gazety regionalnej, która dostarcza określonemu regionowi geograficznemu bardzo zróżnicowanych informacji, a za pomocą lokalnych wydań zaspokaja indywidualne potrzeby poszczególnych części danego regionu.
Poszczególne gazety rozwinęły się z tej regionalnej pozycji w tytuły ponadregionalne, krajowe. Jedną lub dwie gazety o znaczeniu ogólnokrajowym ma praktycznie każdy kraj.
Obok tych dwóch rodzajów gazet są jeszcze gazety bulwarowe i gazety tematyczne. Oba rodzaje nie należą do konkretnego regionu geograficznego, lecz zajmują się określonym typem wydarzeń: seks i sprawy kryminalne w gazetach bulwarowych oraz sport, gospodarka itd. w gazetach tematycznych. Konkurencja we wszystkich tych gazetach dotyczy głównie wydań bezpłatnych. Koncepcja ta jest o tyle rewolucyjna, że bazuje nie na ukierunkowaniu geograficznym lub tematycznym, lecz czasowym. Podstawą gazety bezpłatnej jest pytanie: kto ma jeszcze czas na czytanie? Odpowiedź: studiująca lub pracująca część społeczeństwa podczas podróży publicznymi środkami komunikacji. Odpowiadający temu zapotrzebowaniu typ gazety nie daje się tak łatwo przyporządkować, ale nie ma to znaczenia, gdyż decydująca jest tu dostępność informacji w odpowiednim czasie i odpowiednim miejscu. W ten sposób taka gazeta celowo próbuje przeciwstawić się ciągłej i niezależnej od miejsca dostępności informacji w telefonie komórkowym poprzez internet.
Możemy więc rozróżnić pięć typów gazet, które na swój sposób charakteryzują się klarownym profilem i w ten sposób zaspokajają rozmaite potrzeby informacji. Chyba także w przyszłości będzie istniało tych pięć typów; pytanie tylko, ile będzie gazet? Decyduje o tym ilość ogłoszeń i reklam, a te gazeta musi dzielić w coraz większym stopniu z innymi mediami. Prawdopodobnie w przyszłości w każdym kraju powstaną jeszcze jedna lub dwie gazety o zasięgu ogólnokrajowym, gazeta regionalna lub tematyczna, gazeta bulwarowa i jedna lub dwie gazety bezpłatne. A tak dla uzupełnienia: gazeta niedzielna jest w pewnym sensie szóstym typem gazet podobnym do gazety bezpłatnej, gdyż w niedzielę na ogół każdy ma czas na czytanie.
Z tych hipotetycznych zmian w „krajobrazie” gazetowym wynikają wymagania stawiane ciągowi produkcyjnemu, a szczególnie wymagania dotyczące gazetowej maszyny zwojowej.
Dojdzie do koncentracji produkcji: nie wiele małych drukarń, lecz niewiele wydajnych centrów drukowania podzieli między siebie produkcję wszystkich typów gazet. Tradycyjne powiązanie między wydawnictwem i własną produkcją zniknie, powstaną centra drukowania pracujące całkowicie niezależnie od mediów, które muszą utrzymywać się na rynku. Te centra będą potrzebować maszyn drukujących, które będzie można dostosowywać do zmieniających się warunków. Odpowiada temu dokładnie koncepcja maszyny firmy Wifag – evolution. Cała maszyna jest konsekwentnie podzielona na trzy poziomy. Bazę stanowi solidna mechanika bez kompromisów, o żywotności znacznie ponad 15 lat. Ten poziom można w dowolnym czasie rozszerzyć o taką samą mechanikę. Do drugiego poziomu należą sterowanie maszyną i system napędowy. Mowa tu o przemysłowych, elektronicznych urządzeniach sterujących i napędowych oraz o silnikach. Cykl żywotności tych produktów na rynku wynosi 8-10 lat. Maszyny evolution firmy Wifag są tak zbudowane, że ten drugi poziom może być wymieniony na niezmieniającym się poziomie pierwszym. Użytkownik korzysta więc ze zwiększonej wydajności i dostępności produktów najnowszej generacji. Trzeci poziom tworzą oparte na PC systemy regulacji, np. do pasowania barw i cięcia. Cykl żywotności tych produktów to poniżej 5 lat.
Niezależnie od możliwości powstaje naturalnie pytanie, czy wymiana drugiego lub trzeciego poziomu jest możliwa do sfinansowania, gdyż ok. 70% kosztów inwestycji to mechanika, 20% to technika sterowania i napędu oraz jedynie 10% – systemy oparte na PC. Pozwala to na stopniowany czas amortyzacji danego poziomu i dzięki temu na klarowne refinansowanie.
Fizyczne i programowane łącza między poziomami są tak zbudowane, że wymiana poziomu może następować modułowo, w podziale na etapy i w bardzo krótkim czasie, bez konieczności całkowitego wyłączania maszyny z produkcji.
To, z jakich zespołów maszyna będzie się składać przy pierwszym wyposażeniu i jak będzie ona rozszerzana wraz z upływem czasu, zależy od zmian struktury produkcji i związanych z tym nowych wymagań. Maszyny gazetowe, mimo że są duże i robią wrażenie, to jedynie narzędzie, które musi się dostosowywać do dynamicznie zmieniającego się świata gazet. Modułowość stanowi sensowną strategię, Wifag evolution to konsekwentne przeniesienie do dzisiejszej praktyki, gdyż, wobec prognoz na przyszłość, ten odnosi sukces, kto opanuje teraźniejszość.