Go Green with Prisco
6 Dec 2016 14:53
W związku z rosnącymi potrzebami rynku poligraficznego dotyczącymi rozwiązań wspomagających ochronę środowiska naturalnego, w październiku br. odbyło się spotkanie menedżerów PRISCO EUROPE ze specjalistami AHR CENTRUM, na którym wyznaczono strategie inwestycyjne rozwiązań technologii druku bezalkoholowego dla maszyn offsetowych oraz omówiono istniejące rozwiązania systemów uzdatniających wodę do druku.
Firma AHR Centrum, jako wyłączny przedstawiciel koncernu Prisco w Polsce, już od
2003 roku skutecznie wdraża druk bezalkoholowy bazując na prawie stuletnim doświadczeniu amerykańskiego koncernu Printers’ Service. Amerykański producent dysponuje jedynym w świecie rozwiązaniem uzdatniania wody metodą odwróconej osmozy, zaprojektowanym specjalnie na potrzeby poligrafii. Jakość tę umożliwia proces odgazowywania wody w końcowym etapie filtrowania.
Uzyskana w ten sposób woda posiada na wyjściu twardość ogólną 2-3°dH, alkaliczną do 100 mg CaCO3/dm3, pH 7-8, konduktywność do 100 µS/cm. Parametry te pozwalają na
wyeliminowanie chemii utwardzającej wodę oraz ograniczenie zużycia chemii pomocniczej i zmniejszenie ilości odprowadzanych odpadów. Wart uwagi jest fakt wykorzystywania ww. systemów w naświetlarniach CtP.
Rok 2011 zapowiada się jako rok wprowadzania na polski rynek systemów służących do oczyszczania roztworu wodnego i odzyskiwania z niego czystego buforu, co pozwala jednocześnie pracować w zamkniętym obiegu wodnym maszyny nawet do 12 miesięcy.
Kolejnym tematem wspomnianego spotkania były bufory z serii Questar CtP, współpracujące z wyżej opisanymi systemami i stanowiące znakomity sposób eliminacji IPA z procesu drukowania. Podstawowym produktem technologicznym (posiadającym certyfikat FOGRA) jest płyn buforowy Questar CTP 122, przeznaczony do pracy z wodą uzdatnioną metodą odwróconej osmozy. Drukarniom, które nie mają ustandaryzowanej wody, koncern Prisco dedykuje bufory działające w pełnym zakresie jej twardości dobierane wg indywidualnych wskazań. Drukowanie bez użycia IPA podnosi ekologiczny aspekt druku i jest m.in odpowiedzią na potrzeby dzisiejszej cywilizacji oraz wychodzi naprzeciw dyrektywie Unii Europejskiej (1999/13/EU) mówiącej o redukcji emisji lotnych substancji organicznych (VOC). Nieuniknione jest więc w dobie integracji z UE otworzenie się na nowoczesne technologie zapewniające optymalne rozwiązania.
Wart podkreślenia jest fakt, że ci właściciele drukarń, którzy już zdecydowali się na wyeliminowanie IPA z procesu drukowania, nie tylko poprawili warunki środowiskowe na stanowiskach pracy, ale także osiągnęli lepszą jakość druku i zyskali wymierne korzyści finansowe. Powszechnie wiadomo, że alkohol IPA będąc rozpuszczalnikiem negatywnie oddziałuje na farbę i pogarsza jej właściwości drukowe. Wynika to z faktu, że druk przy użyciu IPA powoduje tworzenie się na wałkach emulsji złożonej z farby i roztworu wodnego, któ-rego udział w farbie może sięgać nawet 20 proc., co często powoduje różne stopnie emulgowania farby. Tutaj ujawniają się atuty buforu Prisco, który „odpycha” farbę od roztworu wodnego. Zapobiega to emulgowaniu i daje wymierne efekty w postaci lepszej ostrości oraz zmniejszenia przyrostu punktu rastrowego. Nie występuje efekt rozbijania pigmentów jak w przypadku druku z użyciem IPA, przez co poprawia się znacznie kontrastowość grafiki oraz zostają wyeliminowane problemy takie jak: szablonowanie, tonowanie, zalewanie drobnych siatek czy tzw. ghosting – „efekt ducha” itp.
W technologii druku bezalkoholowego aspekty ekologiczny i technologiczny idealnie współpracują z ekonomicznym: poziom 4-5 proc. dozowania buforów w offsecie arkuszowym oraz 1 proc. w druku heatset i coldset stabilnie reguluje druk zarówno w technologii konwencjonalnej, jak i UV.
Większość stosowanych obecnie buforów Prisco nie wykazuje agresywności chemicz-nej w stosunku do tanich płyt offsetowych, posiadających niską odporność chemiczną, a możliwość wydłużenia do 3 miesięcy okresowej wymiany roztworu ogranicza do mi-nimum nieekonomiczne przerwy konserwacyjne.
Druk bezalkoholowy daje możliwość wykorzystania wszystkich właściwości użytej farby, a testy wdrożeniowe pozwoliły zredukować dozowanie farby o około 15 proc. dla takich samych wartości densytometrycznych osiąganych przy zastosowaniu IPA.
Doskonalenie technologii druku bezalkoholowego w połączeniu z kompleksowymi systemami uzdatniania wody oraz recyklingu staje się głównym atutem drukarń w dziedzinie troski o środowisko i podążaniem za hasłem: „GO GREEN WITH PRISCO”.
Artykuł sponsorowany